Sari la continut

Locație: Sibiu, Sibiu

Descriere:

Retrasib S.R.L.
Domeniu de activitate: fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice si a aparatelor de distributie si control a electricitatii
Locație: Sibiu, Sibiu
Adresă: Str. Stefan Cel Mare, Nr. 156

Identificare fiscală: CUI 3906360 | Registrul Comerțului: J32/16/1993

Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!

Analiza Financiara:

Rezumat: Retrasib S.R.L. a inregistrat in 2024 o crestere remarcabila a cifrei de afaceri cu 43,5% fata de 2023, atingand 512.391.462 RON, cu un profit net de 46.813.797 RON - de peste 10 ori mai mare decat anul precedent, ceea ce reflecta o transformare semnificativa a eficientei operationale.
Retrasib S.R.L., cu sediul in Sibiu si activand in fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice (CAEN 2711), a traversat in 2024 cea mai buna perioada financiara din ultimii ani cunoscuti, consolidandu-se ca un jucator relevant in industria electrotehnica romaneasca.

**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**

Cifra de afaceri a crescut de la 356.969.129 RON in 2023 la 512.391.462 RON in 2024, o crestere de aproximativ 43,5%. Aceasta accelerare semnificativa indica fie extinderea portofoliului de clienti, fie cresterea valorii contractelor existente, probabil sustinuta de cererea in crestere pentru echipamente electrice in contextul tranzitiei energetice europene. Profitul net a explodat de la 4.333.226 RON la 46.813.797 RON, o crestere de 980%, iar marja de profit neta a urcat spectaculos de la 1,21% la 9,14%. Aceasta imbunatatire dramatica sugereaza un control mult mai bun al costurilor sau o mixtura favorabila de produse si contracte cu marje mai ridicate in 2024.

**Structura bilantiera si lichiditate**

Activele totale aproape s-au dublat, de la 273.084.910 RON la 545.309.621 RON, in principal prin cresterea activelor circulante (de la 199.683.664 RON la 441.582.082 RON). Numerarul disponibil a crescut de la 3.946.957 RON la 32.280.793 RON, ceea ce indica o pozitie de lichiditate semnificativ imbunatatita. Activele imobilizate au crescut si ele, de la 72.608.404 RON la 102.365.742 RON, semnaland investitii in capacitate productiva.

**Indatorare si capitaluri proprii**

Datoriile totale au crescut substantial, de la 241.298.825 RON la 465.380.910 RON, aproape dublandu-se odata cu activele. Rata de indatorare ramane ridicata - 85,34% in 2024 fata de 88,36% in 2023 - dar trendul este usor descrescator. Capitalurile proprii au crescut de la 22.507.187 RON la 68.475.740 RON, reflectand reinvestirea profitului. ROE-ul de 68,37% este exceptional, desi partial amplificat de efectul de levier financiar ridicat. Capitalul social subscris ramane simbolic, la 466.350 RON, neschimbat fata de 2023.

**Resurse umane**

Numarul de angajati a crescut de la 270 la 323 persoane (+19,6%), in linie cu expansiunea activitatii. Cifra de afaceri per angajat a crescut de la aproximativ 1.322.108 RON la 1.586.352 RON, indicand o productivitate in crestere.

**Concluzie**

Retrasib S.R.L. prezinta in 2024 o imagine financiara de ansamblu pozitiva, cu crestere solida a veniturilor si o rentabilitate net superioara anului anterior. Principalul element de urmarit ramane nivelul ridicat al datoriilor, care necesita un management atent al fluxurilor de numerar pentru sustinerea activitatii pe termen mediu.
Puncte forte
  • Crestere puternica a veniturilor si profitului: cifra de afaceri a crescut cu 43,5% iar profitul net s-a majorat de aproape 11 ori in 2024 fata de 2023, demonstrand o accelerare operationala remarcabila.
  • Rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii (ROE 68,37%) si marja de profit neta in crestere semnificativa (de la 1,21% la 9,14%), reflectand o eficienta financiara superioara.
  • Pozitie de lichiditate mult imbunatatita: numerarul disponibil a crescut de 8 ori (de la 3,9 mil. la 32,3 mil. RON), oferind o rezerva solida pentru operatiunile curente.
  • Activitate in sectorul electrotehnic strategic, beneficiind de investitiile europene in tranzitia energetica si cererea crescuta pentru echipamente electrice.
Factori de risc
  • Rata de indatorare ridicata (85,34%) indica o dependenta semnificativa de finantare externa, ceea ce expune compania la riscuri in cazul cresterii dobanzilor sau al deteriorarii conditiilor de creditare.
  • Capitalurile proprii reduse in raport cu datoriile totale (68,4 mil. RON fata de 465,4 mil. RON datorii) lasa un spatiu de manevra limitat in fata unor socuri economice neasteptate.
  • Concentrarea intr-un singur sector industrial (fabricarea de echipamente electrice) creeaza vulnerabilitate la fluctuatiile din lanturile de aprovizionare si la ciclicitatea industriei.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 22.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 3906360
Cod CAEN: 2711
Anul înființării: 1993

Contact:

Adresă: Str. Stefan Cel Mare, Nr. 156
Telefon:
Fax: 0269253279

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 512.391.462 356.969.129 312.967.400 259.521.798 202.728.830 151.040.183
Venituri totale 535.174.837 361.627.391 316.701.902 259.430.403 203.734.475 154.937.552
Cheltuieli totale 477.944.009 359.984.634 310.061.799 259.244.343 206.881.952 157.156.358
Profit net 46.813.797 4.333.226 6.630.659 586.511 -3.118.717 -2.679.718
Total active 545.309.621 273.084.910 197.463.916 161.474.682 153.308.533 143.561.787
Total datorii 465.380.910 241.298.825 178.447.536 156.993.776 149.824.099 161.490.393
Capitaluri proprii 68.475.740 22.507.187 16.792.006 2.106.744 2.095.029 -19.922.392
Casa si conturi banci 32.280.793 3.946.957 2.191.641 1.317.796 909.148 84.834
Nr. angajati 323 270 238 233 220 199
Capital subscris 466.350 466.350 466.350 466.350 466.350 121.521
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te