Rewe Projektentwicklung Romania SRL
Locație: Stefanestii de Jos, Ilfov
Descriere:
În inima localității Stefanestii de Jos din județul Ilfov, Rewe Projektentwicklung Romania SRL oferă servicii profesionale în sectorul dezvoltare (promovare) imobiliara. Firma noastră, identificată prin CUI 16128066, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Busteni, Nr. 7. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Rewe Projektentwicklung Romania SRL prezintă o poziție patrimonială puternică și un nivel ridicat de capitalizare, adecvate pentru o companie de dezvoltare imobiliară. Totuși, profitabilitatea, lichiditatea imediată și rentabilitatea capitalului rămân la niveluri modeste, ceea ce limitează performanța financiară efectivă.
Rewe Projektentwicklung Romania SRL activeaza in domeniul dezvoltarii imobiliare, un sector intens in capital, iar structura financiara din 2024 reflecta clar acest profil. Compania a raportat o cifra de afaceri de 284.340.931 lei si venituri totale de 292.903.005 lei, fata de cheltuieli totale de 285.084.220 lei. Rezultatul final este un profit net de 2.815.605 lei, ceea ce confirma o activitate profitabila, dar cu o capacitate redusa de conversie a veniturilor in castig net. Marja de profit de 0,99% este foarte mica, semn ca profitabilitatea este sensibila la orice crestere de costuri, intarzieri de proiect sau presiuni comerciale.
Bilantul arata o companie cu o baza patrimoniala foarte mare. Activele totale se ridica la 3.790.108.784 lei, dintre care 3.692.377.873 lei sunt active imobilizate. Aceasta pondere foarte ridicata arata ca resursele sunt concentrate aproape integral in investitii pe termen lung, ceea ce este coerent cu codul CAEN 4110. Activele circulante sunt de 94.586.774 lei, un nivel modest raportat la dimensiunea totalului activelor, iar numerarul disponibil este de doar 500.156 lei. Aceasta configuratie sugereaza o lichiditate imediata foarte limitata si o dependenta ridicata de valorificarea activelor sau de finantare pentru sustinerea operatiunilor curente.
Din perspectiva structurii de finantare, compania are capitaluri proprii de 1.563.006.279 lei si datorii totale de 2.226.105.160 lei. Rata indatorarii de 58,73% indica un nivel semnificativ al finantarii prin datorie, dar nu unul neobisnuit pentru o companie imobiliara cu active mari. Un element pozitiv este valoarea foarte ridicata a capitalului subscris, de 1.523.986.440 lei, care arata un angajament substantial al actionarilor si ofera o baza de capital robusta. Totusi, rentabilitatea acestui capital este foarte scazuta, aspect confirmat de ROE de doar 0,18%, ceea ce inseamna ca volumul mare de resurse proprii genereaza momentan un randament redus.
Absenta angajatilor, coroborata cu dimensiunea activelor si a veniturilor, sugereaza un model operational bazat pe externalizare, vehicul de proiect sau administrare centralizata. Din datele disponibile, compania pare stabila patrimonial si bine capitalizata, dar eficienta economica ramane punctul slab principal. Scorul financiar de 70/100 este sustinut de dimensiunea activelor, de capitalizarea puternica si de mentinerea pe profit, insa este limitat de marja neta foarte redusa, lichiditatea imediata extrem de mica si rentabilitatea slaba a capitalurilor proprii.
Bilantul arata o companie cu o baza patrimoniala foarte mare. Activele totale se ridica la 3.790.108.784 lei, dintre care 3.692.377.873 lei sunt active imobilizate. Aceasta pondere foarte ridicata arata ca resursele sunt concentrate aproape integral in investitii pe termen lung, ceea ce este coerent cu codul CAEN 4110. Activele circulante sunt de 94.586.774 lei, un nivel modest raportat la dimensiunea totalului activelor, iar numerarul disponibil este de doar 500.156 lei. Aceasta configuratie sugereaza o lichiditate imediata foarte limitata si o dependenta ridicata de valorificarea activelor sau de finantare pentru sustinerea operatiunilor curente.
Din perspectiva structurii de finantare, compania are capitaluri proprii de 1.563.006.279 lei si datorii totale de 2.226.105.160 lei. Rata indatorarii de 58,73% indica un nivel semnificativ al finantarii prin datorie, dar nu unul neobisnuit pentru o companie imobiliara cu active mari. Un element pozitiv este valoarea foarte ridicata a capitalului subscris, de 1.523.986.440 lei, care arata un angajament substantial al actionarilor si ofera o baza de capital robusta. Totusi, rentabilitatea acestui capital este foarte scazuta, aspect confirmat de ROE de doar 0,18%, ceea ce inseamna ca volumul mare de resurse proprii genereaza momentan un randament redus.
Absenta angajatilor, coroborata cu dimensiunea activelor si a veniturilor, sugereaza un model operational bazat pe externalizare, vehicul de proiect sau administrare centralizata. Din datele disponibile, compania pare stabila patrimonial si bine capitalizata, dar eficienta economica ramane punctul slab principal. Scorul financiar de 70/100 este sustinut de dimensiunea activelor, de capitalizarea puternica si de mentinerea pe profit, insa este limitat de marja neta foarte redusa, lichiditatea imediata extrem de mica si rentabilitatea slaba a capitalurilor proprii.
Puncte forte
- Baza de active este foarte solidă, la 3.790.108.784 lei, ceea ce oferă consistență patrimonială și susține specificul activității imobiliare.
- Capitalurile proprii de 1.563.006.279 lei și capitalul subscris de 1.523.986.440 lei indică un nivel ridicat de susținere din partea acționarilor.
- Compania a încheiat anul pe profit, cu venituri totale peste cheltuieli, ceea ce confirmă menținerea echilibrului operațional.
- Structura activelor este aliniată cu profilul CAEN 4110, cu investiții semnificative în active imobilizate.
Factori de risc
- Marja netă de 0,99% este foarte redusă, ceea ce face profitul vulnerabil la variații de cost sau de piață.
- Numerarul de doar 500.156 lei este foarte mic raportat la dimensiunea activelor și datoriilor, ceea ce indică o lichiditate imediată slabă.
- ROE de 0,18% arată o utilizare puțin eficientă a capitalurilor proprii, în ciuda bazei mari de capital.
Informatii Companie:
CUI: 16128066
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Str. Busteni, Nr. 7
Telefon:
Fax: 0372128896
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 284.340.931 | 260.841.029 | 216.435.357 | 186.391.961 | 162.897.097 | 143.795.428 |
| Venituri totale | 292.903.005 | 261.653.804 | 218.041.360 | 187.673.452 | 163.977.670 | 146.985.242 |
| Cheltuieli totale | 285.084.220 | 248.590.511 | 253.809.568 | 157.662.069 | 151.650.337 | 140.488.055 |
| Profit net | 2.815.605 | 8.285.250 | -38.627.811 | 26.853.873 | 9.503.060 | 3.578.785 |
| Total active | 3.790.108.784 | 3.269.736.984 | 2.968.379.189 | 2.596.137.298 | 2.202.525.408 | 1.983.598.912 |
| Total datorii | 2.226.105.160 | 1.709.089.516 | 1.808.249.128 | 1.790.948.606 | 1.524.084.957 | 1.307.906.942 |
| Capitaluri proprii | 1.563.006.279 | 1.560.190.674 | 1.158.805.424 | 804.333.235 | 677.479.362 | 667.976.302 |
| Casa si conturi banci | 500.156 | 5.337.788 | 218.234 | 261.107 | 321.783 | 5.739.695 |
| Nr. angajati | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Capital subscris | 1.523.986.440 | 1.523.986.440 | 1.130.886.440 | 737.786.440 | 637.786.440 | 637.786.440 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.