Rifil SA
Locație: Savinesti, Neamt
Descriere:
Căutați servicii de pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile în Savinesti? Rifil SA este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Neamt, compania noastră (CUI 2050285) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la Str. Gheorghe Caranfil, Nr. 1 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Rifil SA ramane o companie cu dimensiune operationala importanta si o baza patrimoniala relativ solida, sustinuta de capitaluri proprii peste datoriile totale. Totusi, anul 2024 evidentiaza presiuni clare pe profitabilitate si lichiditate, ceea ce justifica un profil financiar echilibrat, dar vulnerabil.
Rifil SA, companie infiintata in 1992 si activa in domeniul pregatirii si filarii fibrelor textile, prezinta in 2024 o dimensiune operationala relevanta, cu o cifra de afaceri de 233.357.013 lei si 495 de angajati. Nivelul veniturilor totale, de 269.766.074 lei, indica o activitate consistenta, insa structura de costuri a afectat semnificativ rezultatul final. Cheltuielile totale au ajuns la 278.777.527 lei, depasind veniturile totale, ceea ce a condus la o pierdere neta de 11.515.012 lei si la o marja de profit negativa de -4,93%.
Din perspectiva echilibrului patrimonial, compania are active totale de 342.573.508 lei, dintre care 164.118.809 lei sunt active imobilizate si 176.920.055 lei active circulante. Aceasta structura sugereaza o baza operationala importanta, sustinuta atat de investitii pe termen lung, cat si de resurse necesare activitatii curente. Totusi, pozitia de lichiditate imediata este restransa, in conditiile in care numerarul si conturile insumeaza doar 2.033.379 lei, un nivel redus in raport cu dimensiunea afacerii si cu volumul datoriilor totale.
Gradul de indatorare este moderat, cu datorii totale de 129.439.015 lei si o rata a indatorarii de 37,78%. Acest nivel arata ca societatea nu este excesiv dependenta de finantarea externa, iar capitalurile proprii de 206.599.028 lei ofera o baza patrimoniala solida. Capitalul subscris, de 40.269.390 lei, completeaza imaginea unei companii cu suport de capital relevant. Cu toate acestea, pierderea inregistrata in 2024 afecteaza randamentul oferit actionarilor, aspect reflectat si de ROE-ul negativ, de -5,57%.
Raportat la scorul financiar de 50 din 100, profilul companiei pare unul mixt. Pe de o parte, Rifil SA beneficiaza de o baza semnificativa de active, capitaluri proprii peste nivelul datoriilor si un volum ridicat al activitatii. Pe de alta parte, profitabilitatea negativa, presiunea cheltuielilor si lichiditatea imediata limitata indica un an dificil din punct de vedere financiar. In ansamblu, compania are o fundatie patrimoniala rezonabila, dar performanta operationala si capacitatea de a transforma veniturile in rezultat net pozitiv reprezinta principalele puncte care necesita atentie.
Din perspectiva echilibrului patrimonial, compania are active totale de 342.573.508 lei, dintre care 164.118.809 lei sunt active imobilizate si 176.920.055 lei active circulante. Aceasta structura sugereaza o baza operationala importanta, sustinuta atat de investitii pe termen lung, cat si de resurse necesare activitatii curente. Totusi, pozitia de lichiditate imediata este restransa, in conditiile in care numerarul si conturile insumeaza doar 2.033.379 lei, un nivel redus in raport cu dimensiunea afacerii si cu volumul datoriilor totale.
Gradul de indatorare este moderat, cu datorii totale de 129.439.015 lei si o rata a indatorarii de 37,78%. Acest nivel arata ca societatea nu este excesiv dependenta de finantarea externa, iar capitalurile proprii de 206.599.028 lei ofera o baza patrimoniala solida. Capitalul subscris, de 40.269.390 lei, completeaza imaginea unei companii cu suport de capital relevant. Cu toate acestea, pierderea inregistrata in 2024 afecteaza randamentul oferit actionarilor, aspect reflectat si de ROE-ul negativ, de -5,57%.
Raportat la scorul financiar de 50 din 100, profilul companiei pare unul mixt. Pe de o parte, Rifil SA beneficiaza de o baza semnificativa de active, capitaluri proprii peste nivelul datoriilor si un volum ridicat al activitatii. Pe de alta parte, profitabilitatea negativa, presiunea cheltuielilor si lichiditatea imediata limitata indica un an dificil din punct de vedere financiar. In ansamblu, compania are o fundatie patrimoniala rezonabila, dar performanta operationala si capacitatea de a transforma veniturile in rezultat net pozitiv reprezinta principalele puncte care necesita atentie.
Puncte forte
- Compania are o baza patrimoniala solida, cu capitaluri proprii de 206.599.028 lei, peste nivelul datoriilor totale de 129.439.015 lei.
- Volumul activitatii este ridicat, reflectat de cifra de afaceri de 233.357.013 lei si de veniturile totale de 269.766.074 lei.
- Structura activelor este echilibrata, intre active imobilizate de 164.118.809 lei si active circulante de 176.920.055 lei, ceea ce sustine operatiunile curente si baza de productie.
Factori de risc
- Profitabilitatea este negativa, cu o pierdere neta de 11.515.012 lei, marja de profit de -4,93% si ROE de -5,57%.
- Lichiditatea imediata este redusa, numerarul si conturile fiind de doar 2.033.379 lei, nivel modest raportat la dimensiunea activitatii.
- Cheltuielile totale de 278.777.527 lei au depasit veniturile totale de 269.766.074 lei, ceea ce indica presiune operationala si risc de deteriorare a rezultatelor daca tendinta continua.
Informatii Companie:
CUI: 2050285
Cod CAEN: 1310
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Gheorghe Caranfil, Nr. 1
Telefon:
Fax: 0233281782
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 233.357.013 | 293.999.972 | 403.822.785 | 381.969.308 | 271.054.734 | 308.835.286 |
| Venituri totale | 269.766.074 | 327.792.376 | 448.189.610 | 399.415.051 | 244.777.109 | 335.348.180 |
| Cheltuieli totale | 278.777.527 | 356.249.126 | 446.216.881 | 361.959.892 | 242.704.152 | 333.984.464 |
| Profit net | -11.515.012 | -28.456.750 | 1.972.729 | 32.570.687 | 2.072.957 | 1.363.716 |
| Total active | 342.573.508 | 393.252.553 | 386.605.647 | 355.124.279 | 334.051.527 | 338.661.666 |
| Total datorii | 129.439.015 | 167.297.013 | 139.427.370 | 98.912.973 | 105.410.908 | 112.094.004 |
| Capitaluri proprii | 206.599.028 | 218.114.040 | 246.570.791 | 256.211.306 | 228.640.619 | 226.567.662 |
| Casa si conturi banci | 2.033.379 | 3.304.915 | 2.246.784 | 32.468.115 | 44.355.329 | 2.824.597 |
| Nr. angajati | 495 | 476 | 715 | 572 | 536 | 620 |
| Capital subscris | 40.269.390 | 40.269.390 | 40.269.390 | 40.269.390 | 40.269.390 | 40.269.390 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.