Sari la continut

Locație: Targu Mures, Mures

Descriere:

Romcab SA - companie activă în sectorul fabricarea altor fire si cabluri electrice si electrocasnice, cu sediul în Targu Mures, Mures.

Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Voinicenilor, Nr. 35
• CUI: 7947193
• Registrul Comerțului: J26/764/1995

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Romcab SA afiseaza in 2024 un nivel ridicat al activitatii comerciale, dar performanta financiara este sever afectata de pierderi, decapitalizare si indatorare ridicata. Profilul companiei ramane unul cu risc financiar major, in ciuda bazei operationale semnificative.
Romcab SA, companie industriala cu activitate in fabricarea firelor si cablurilor electrice (CAEN 2732), prezinta in 2024 un profil financiar fragil, reflectat de scorul financiar de 35/100. La nivel operational, cifra de afaceri este de 509.383.530 lei, insa veniturile totale raportate sunt de 358.238.973 lei, sub nivelul cheltuielilor totale de 479.234.717 lei. Aceasta diferenta se traduce intr-o pierdere neta semnificativa, de 122.764.810 lei, si intr-o marja de profit negativa, de -24,10%, ceea ce indica o presiune ridicata asupra profitabilitatii si dificultati in absorbtia costurilor.

Structura bilantiera confirma dezechilibrele. Activele totale sunt de 750.330.723 lei, din care active imobilizate de 436.936.707 lei si active circulante de 310.721.202 lei. Ponderea ridicata a activelor imobilizate sugereaza un model intensiv in capital, specific industriei, dar reduce flexibilitatea financiara pe termen scurt. In acelasi timp, numerarul si conturile sunt la doar 225.084 lei, un nivel foarte redus raportat la dimensiunea operatiunilor si la obligatiile curente potentiale.

Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 758.219.343 lei, peste activele totale, ceea ce conduce la capitaluri proprii negative, de -367.051.481 lei. Aceasta configuratie semnaleaza o situatie de decapitalizare si vulnerabilitate ridicata in fata socurilor de lichiditate sau a costurilor suplimentare de finantare. Rata indatorarii de 101,05% confirma dependenta accentuata de datorii. Capitalul subscris, de 120.967.568 lei, nu compenseaza erodarea capitalurilor proprii acumulata in timp.

Indicatorul ROE de 33,45% trebuie interpretat cu prudenta, deoarece este influentat de baza negativa a capitalurilor proprii si nu reflecta o rentabilitate reala sanatoasa in contextul unei pierderi nete substantiale. Din perspectiva resurselor umane, compania opereaza cu 132 angajati, ceea ce poate sugera un efort de mentinere a capacitatii operationale intr-un context financiar tensionat.

In ansamblu, datele din 2024 descriu o companie cu volum de activitate relevant, dar cu dezechilibre majore de profitabilitate, lichiditate si solvabilitate. Prioritatea financiara rezulta clar din cifre: stabilizarea rezultatului operational si reechilibrarea structurii de capital, in lipsa carora riscul financiar ramane ridicat.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 509.383.530 lei arata existenta unei baze comerciale semnificative si a unei prezente operationale relevante in sector.
  • Activele totale de 750.330.723 lei, inclusiv active imobilizate de 436.936.707 lei, indica o infrastructura industriala consistenta.
  • Compania mentine activitatea cu 132 angajati, semn ca operatiunile continua in pofida presiunilor financiare.
Factori de risc
  • Pierdere neta de 122.764.810 lei si marja de profit de -24,10% indica lipsa profitabilitatii si presiune puternica pe sustenabilitatea modelului de business.
  • Capitalurile proprii negative, de -367.051.481 lei, arata decapitalizare si risc ridicat de solvabilitate.
  • Numerarul foarte redus, de 225.084 lei, raportat la datoriile totale de 758.219.343 lei, amplifica riscul de lichiditate pe termen scurt.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 09.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 7947193
Cod CAEN: 2732
Anul înființării: 1995

Contact:

Adresă: Str. Voinicenilor, Nr. 35
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
40/100
Mediu
Activitate: Fabricarea altor fire si cabluri electrice si electronice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 509.383.530 477.098.239 1.880.965.090 1.855.674.764 878.257.547 462.765.045
Venituri totale 358.238.973 674.069.157 2.074.161.670 2.327.983.375 910.396.241 468.352.793
Cheltuieli totale 479.234.717 658.157.238 2.005.874.779 2.268.717.814 981.486.982 609.153.664
Profit net -122.764.810 21.882.584 71.464.586 59.923.684 -70.864.354 -140.519.864
Total active 750.330.723 847.090.337 1.004.106.260 809.693.922 397.259.525 314.641.476
Total datorii 758.219.343 737.199.299 930.619.972 1.025.434.750 1.042.579.940 1.004.495.857
Capitaluri proprii -367.051.481 -252.013.162 -291.539.619 -576.365.030 -746.103.407 -706.913.426
Casa si conturi banci 225.084 89.483 1.933.272 61.375.690 5.566.023 344.058
Nr. angajati 132 309 745 664 476 301
Capital subscris 120.967.568 120.967.568 42.967.568 42.967.568 42.967.568 42.967.568
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te