Romcim S.a.
Locație: Sector 1, Bucuresti
Descriere:
Cu expertiză în fabricarea cimentului, Romcim S.a. se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Sector 1 și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 328750, activează din județul Bucuresti.
Adresa sediului: Str. Emanoil Porumbaru, Nr. 93-95. Număr Registrul Comerțului: J40/546/1991.
Analiza Financiara:
Rezumat: Romcim S.A. a avut in 2024 un an financiar foarte bun, marcat de crestere a veniturilor, profitabilitate mai ridicata si o pozitie de lichiditate imbunatatita. Principalul aspect de monitorizat ramane cresterea indatorarii, chiar daca nivelul actual este inca gestionabil.
Romcim S.A. prezinta in 2024 o evolutie financiara solida, cu o crestere vizibila a activitatii si o imbunatatire clara a profitabilitatii fata de 2023. Cifra de afaceri a urcat la 2.159.205.634 lei, de la 1.836.765.869 lei, ceea ce inseamna un avans de aproximativ 17,6%. In acelasi timp, veniturile totale au crescut la 2.231.852.411 lei, iar ritmul de crestere al acestora a fost superior majorarii cheltuielilor totale, care au ajuns la 1.946.967.245 lei. Aceasta dinamica arata o capacitate buna de a transforma extinderea activitatii in rezultat net superior.
Profitul net a avansat semnificativ, de la 161.207.498 lei in 2023 la 247.759.512 lei in 2024, ceea ce reprezinta o crestere de aproximativ 53,7%. In consecinta, marja de profit a urcat de la 8,78% la 11,47%, semn ca societatea a devenit mai eficienta operational si a reusit sa retina o parte mai mare din venituri sub forma de profit. Totodata, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a crescut de la 9,66% la 12,93%, indicand o utilizare mai buna a capitalului detinut de actionari.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale au ajuns la 3.303.784.693 lei, in crestere puternica fata de 2.496.664.708 lei in anul anterior. Structura activelor este dominata de activele imobilizate, in valoare de 2.480.216.222 lei, specifice unui profil industrial intensiv in investitii. Activele circulante au crescut la 808.235.371 lei, iar numerarul si conturile au urcat semnificativ la 206.475.125 lei, fata de 78.634.079 lei in 2023. Aceasta evolutie indica o lichiditate mai confortabila si o capacitate mai buna de a acoperi nevoile curente.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii au crescut la 1.916.292.527 lei, sustinute de profitul obtinut, ceea ce consolideaza baza patrimoniala a companiei. Datoriile totale au crescut la 1.263.400.992 lei, iar rata indatorarii a urcat de la 29,30% la 38,24%. Nivelul ramane moderat raportat la dimensiunea capitalurilor proprii, dar cresterea sa trebuie urmarita atent in contextul expansiunii activelor. Numarul mediu de angajati a crescut de la 1.065 la 1.125, ceea ce sugereaza extinderea operatiunilor in paralel cu cresterea volumului de business.
Per ansamblu, Romcim S.A. intra in 2024 cu indicatori mai buni aproape pe toate palierele: venituri, profit, lichiditate si rentabilitate. Compania combina o baza de active puternica cu o profitabilitate in crestere, ceea ce sustine scorul financiar ridicat de 90/100.
Profitul net a avansat semnificativ, de la 161.207.498 lei in 2023 la 247.759.512 lei in 2024, ceea ce reprezinta o crestere de aproximativ 53,7%. In consecinta, marja de profit a urcat de la 8,78% la 11,47%, semn ca societatea a devenit mai eficienta operational si a reusit sa retina o parte mai mare din venituri sub forma de profit. Totodata, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a crescut de la 9,66% la 12,93%, indicand o utilizare mai buna a capitalului detinut de actionari.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale au ajuns la 3.303.784.693 lei, in crestere puternica fata de 2.496.664.708 lei in anul anterior. Structura activelor este dominata de activele imobilizate, in valoare de 2.480.216.222 lei, specifice unui profil industrial intensiv in investitii. Activele circulante au crescut la 808.235.371 lei, iar numerarul si conturile au urcat semnificativ la 206.475.125 lei, fata de 78.634.079 lei in 2023. Aceasta evolutie indica o lichiditate mai confortabila si o capacitate mai buna de a acoperi nevoile curente.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii au crescut la 1.916.292.527 lei, sustinute de profitul obtinut, ceea ce consolideaza baza patrimoniala a companiei. Datoriile totale au crescut la 1.263.400.992 lei, iar rata indatorarii a urcat de la 29,30% la 38,24%. Nivelul ramane moderat raportat la dimensiunea capitalurilor proprii, dar cresterea sa trebuie urmarita atent in contextul expansiunii activelor. Numarul mediu de angajati a crescut de la 1.065 la 1.125, ceea ce sugereaza extinderea operatiunilor in paralel cu cresterea volumului de business.
Per ansamblu, Romcim S.A. intra in 2024 cu indicatori mai buni aproape pe toate palierele: venituri, profit, lichiditate si rentabilitate. Compania combina o baza de active puternica cu o profitabilitate in crestere, ceea ce sustine scorul financiar ridicat de 90/100.
Puncte forte
- Cifra de afaceri si profitul net au crescut puternic in 2024, ceea ce arata o expansiune profitabila a activitatii.
- Marja de profit si ROE s-au imbunatatit fata de 2023, semn al unei eficiente financiare mai bune.
- Capitalurile proprii ridicate si cresterea numerarului consolideaza stabilitatea financiara a companiei.
Factori de risc
- Datoriile totale si rata indatorarii au crescut vizibil fata de anul precedent, ceea ce poate pune presiune pe echilibrul financiar daca ritmul continua.
- Ponderea mare a activelor imobilizate reflecta un model intensiv in capital, care necesita sustinere constanta prin fluxuri financiare solide.
Informatii Companie:
CUI: 328750
Cod CAEN: 2351
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Emanoil Porumbaru, Nr. 93-95
Telefon:
Fax: 0213120945
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea cimentului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2.159.205.634 | 1.836.765.869 | 1.767.332.064 | 1.370.886.363 | 1.308.478.378 | 1.119.810.003 |
| Venituri totale | 2.231.852.411 | 1.906.994.208 | 1.841.386.101 | 1.376.120.899 | 1.329.011.246 | 1.134.851.825 |
| Cheltuieli totale | 1.946.967.245 | 1.715.561.189 | 1.591.311.913 | 1.149.013.618 | 1.104.752.641 | 1.000.100.523 |
| Profit net | 247.759.512 | 161.207.498 | 204.865.690 | 190.586.747 | 177.375.943 | 100.329.215 |
| Total active | 3.303.784.693 | 2.496.664.708 | 2.108.175.204 | 1.547.017.312 | 1.339.275.808 | 1.439.973.463 |
| Total datorii | 1.263.400.992 | 731.487.254 | 419.839.897 | 252.878.396 | 225.911.999 | 236.211.414 |
| Capitaluri proprii | 1.916.292.527 | 1.668.533.017 | 1.608.129.746 | 1.218.073.847 | 1.036.913.490 | 1.132.146.278 |
| Casa si conturi banci | 206.475.125 | 78.634.079 | 201.067.637 | 63.048.126 | 57.242.592 | 191.381.153 |
| Nr. angajati | 1125 | 1065 | 958 | 781 | 717 | 723 |
| Capital subscris | 38.956.772 | 38.956.772 | 38.956.772 | 38.956.772 | 38.956.772 | 38.956.772 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.