Romprix Exim SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre ROMPRIX EXIM SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2769/2009. Sediul social se află pe STR. POET GEORGE TA...
Locație: Pantelimon, Ilfov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ROMPRIX EXIM SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2769/2009. Sediul social se află pe STR. POET GEORGE TARNEA, nr. 74, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 021 2554766 sau la fax 0212555760. Alege ROMPRIX EXIM SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Romprix Exim SRL este o companie matura din sectorul productiei de hartie si carton, cu o cifra de afaceri de peste 171 milioane RON in 2024 si un profit net solid de 9,2 milioane RON, insa cu un grad de indatorare ridicat care necesita monitorizare atenta.
Romprix Exim SRL, cu sediul in Pantelimon, Ilfov, activeaza in industria fabricarii articolelor din hartie si carton (CAEN 1729) de aproape 30 de ani, fiind fondata in 1995. Longevitatea companiei in acest sector competitiv reprezinta in sine un indicator de stabilitate si adaptabilitate la conditiile de piata.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 171.237.826 RON, ceea ce o plaseaza in categoria companiilor medii-mari din industria prelucratoare romaneasca. Profitul net de 9.219.159 RON reflecta o marja de 5,38%, un nivel rezonabil pentru o industrie cu costuri ridicate de materii prime si energie. Cheltuielile totale de 159.605.819 RON sunt gestionate eficient raportat la volumul de activitate, indicand un control bun al costurilor operationale.
Este de remarcat o discrepanta minora intre cifra de afaceri (171,2 milioane RON) si veniturile totale (170,3 milioane RON), ceea ce sugereaza ca veniturile din exploatare includ ajustari de inventar sau alte elemente non-operationale cu impact negativ redus.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 119.606.625 RON, cu o structura echilibrata: active imobilizate de 48.827.326 RON (40,8% din total) si active circulante de 70.165.294 RON (58,6%). Numerarul disponibil de 8.853.713 RON asigura o lichiditate imediata acceptabila, reprezentand aproximativ 5,2% din cifra de afaceri - suficient pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Structura financiara si indatorare**
Principala zona de atentie o reprezinta gradul de indatorare de 66,90%, cu datorii totale de 80.022.449 RON. Capitalurile proprii de 39.403.228 RON sunt semnificative, insa raportul datorii/capitaluri proprii de aproximativ 2:1 indica o dependenta considerabila de finantare externa. Capitalul social subscris de doar 10.000 RON este simbolic, tipic companiilor romanesti infiintate in anii 1990.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,40% este un indicator excelent, demonstrand ca actionarii obtin un randament solid al investitiei. Cu 272 de angajati, productivitatea pe salariat se ridica la aproximativ 629.000 RON cifra de afaceri/angajat, un nivel competitiv pentru industria prelucratoare.
**Concluzie**
Scorul financiar de 70/100 reflecta corect profilul companiei: performante operationale bune, rentabilitate atractiva, dar cu un nivel de indatorare care limiteaza flexibilitatea financiara si reprezinta principalul factor de risc pe termen mediu.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 171.237.826 RON, ceea ce o plaseaza in categoria companiilor medii-mari din industria prelucratoare romaneasca. Profitul net de 9.219.159 RON reflecta o marja de 5,38%, un nivel rezonabil pentru o industrie cu costuri ridicate de materii prime si energie. Cheltuielile totale de 159.605.819 RON sunt gestionate eficient raportat la volumul de activitate, indicand un control bun al costurilor operationale.
Este de remarcat o discrepanta minora intre cifra de afaceri (171,2 milioane RON) si veniturile totale (170,3 milioane RON), ceea ce sugereaza ca veniturile din exploatare includ ajustari de inventar sau alte elemente non-operationale cu impact negativ redus.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 119.606.625 RON, cu o structura echilibrata: active imobilizate de 48.827.326 RON (40,8% din total) si active circulante de 70.165.294 RON (58,6%). Numerarul disponibil de 8.853.713 RON asigura o lichiditate imediata acceptabila, reprezentand aproximativ 5,2% din cifra de afaceri - suficient pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Structura financiara si indatorare**
Principala zona de atentie o reprezinta gradul de indatorare de 66,90%, cu datorii totale de 80.022.449 RON. Capitalurile proprii de 39.403.228 RON sunt semnificative, insa raportul datorii/capitaluri proprii de aproximativ 2:1 indica o dependenta considerabila de finantare externa. Capitalul social subscris de doar 10.000 RON este simbolic, tipic companiilor romanesti infiintate in anii 1990.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,40% este un indicator excelent, demonstrand ca actionarii obtin un randament solid al investitiei. Cu 272 de angajati, productivitatea pe salariat se ridica la aproximativ 629.000 RON cifra de afaceri/angajat, un nivel competitiv pentru industria prelucratoare.
**Concluzie**
Scorul financiar de 70/100 reflecta corect profilul companiei: performante operationale bune, rentabilitate atractiva, dar cu un nivel de indatorare care limiteaza flexibilitatea financiara si reprezinta principalul factor de risc pe termen mediu.
Puncte forte
- Experienta de aproape 30 de ani pe piata (din 1995) asigura stabilitate operationala si relatii consolidate cu clientii si furnizorii.
- ROE de 23,40% demonstreaza o utilizare eficienta a capitalului propriu si un randament atractiv pentru actionari.
- Cifra de afaceri de peste 171 milioane RON cu 272 angajati indica o productivitate solida pe salariat (~629.000 RON/angajat).
- Profitabilitate pozitiva cu o marja neta de 5,38%, adecvata pentru industria prelucratoare cu costuri ridicate de productie.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 66,90% (datorii de 80 milioane RON vs. capitaluri proprii de 39 milioane RON) expune compania la presiuni semnificative in contextul unor rate ale dobanzii ridicate sau al unor contractii ale cifrei de afaceri.
- Sectorul fabricarii articolelor din hartie si carton este puternic dependent de preturile materiilor prime (celuloza, energie), volatilitatea acestora putand eroda rapid marjele de profit.
- Numerarul disponibil de 8,8 milioane RON, relativ redus fata de volumul datoriilor totale, limiteaza marja de siguranta in fata unor perturbari temporare ale incasarilor.
Informatii Companie:
CUI: 6842083
Cod CAEN: 1729
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Poet George Tarnea, Nr. 74
Telefon:
Fax: 0212555760
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a.
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 171.237.826 |
| Venituri totale | 170.347.683 |
| Cheltuieli totale | 159.605.819 |
| Profit net | 9.219.159 |
| Total active | 119.606.625 |
| Total datorii | 80.022.449 |
| Capitaluri proprii | 39.403.228 |
| Casa si conturi banci | 8.853.713 |
| Nr. angajati | 272 |
| Capital subscris | 10.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Asociația de Vânători și Pescari Sportivi Avps Regatul Sălbatic
Fabricarea Hârtiei
Valea Calugareasca
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.