S.L. Allintel SRL
Locație: Brasov, Brasov
Descriere:
În inima localității Brasov din județul Brasov, S.L. Allintel SRL oferă servicii profesionale în sectorul comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare. Firma noastră, identificată prin CUI 28649076, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Merilor, Nr. 9. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: S.L. Allintel SRL este o companie cu fundamente financiare solide si o strategie clara de investitii, insa anul 2024 a adus o contractie semnificativa a profitabilitatii si a lichiditatii, generate de cresterea cheltuielilor si scaderea vanzarilor. Consolidarea marjelor si gestionarea prudenta a datoriilor raman prioritatile cheie pentru mentinerea sanatatii financiare pe termen mediu.
S.L. Allintel SRL, cu sediul in Brasov, activeaza in domeniul comertului cu amanuntul in magazine nespecializate (CAEN 4719) si prezinta o situatie financiara mixta in exercitiul 2024, marcata de o contractie a profitabilitatii fata de anul precedent, in ciuda unui bilant relativ solid si a unor investitii majore.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
Cifra de afaceri a inregistrat o scadere de aproximativ 6,5%, de la 122.156.680 RON in 2023 la 114.268.304 RON in 2024. In acelasi timp, cheltuielile totale au crescut cu circa 3,4%, de la 116.333.757 RON la 120.257.859 RON. Efectul combinat al celor doua tendinte a condus la o comprimare severa a profitului net - de la 5.925.364 RON la 2.390.519 RON, o reducere de aproape 60%. Marja de profit net s-a injumatatit practic, coborand de la 4,85% la 2,09%, reflectand presiuni concurentiale crescute si/sau majorari ale costurilor operationale neacoperite de pret.
**Structura bilantului si investitiile**
Elementul cel mai remarcabil al anului 2024 il reprezinta cresterea masiva a activelor imobilizate, de la 14.186.406 RON la 35.316.801 RON, un avans de 149%. Aceasta evolutie semnaleaza investitii substantiale in infrastructura, echipamente sau bunuri imobile, indicand o strategie deliberata de expansiune sau modernizare a activitatii. Ca urmare, activele totale au crescut la 51.825.731 RON (+17%), insa activele circulante s-au redus dramatic, de la 30.088.153 RON la 16.508.930 RON (-45%), iar numerarul disponibil a scazut de la 5.899.494 RON la 3.038.723 RON, semnaland o lichiditate mai redusa pe termen scurt.
**Indatorare si solvabilitate**
Datoriile totale au crescut cu aproximativ 47%, de la 15.155.811 RON la 22.336.894 RON, partial pentru finantarea investitiilor in active fixe. Rata de indatorare a urcat de la 34,23% la 43,10%, ramanand totusi sub pragul de risc de 50%. Capitalurile proprii s-au mentinut stabile la 29.488.837 RON, acoperind confortabil datoriile totale. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut insa semnificativ, de la 20,35% la 8,11%, reflectand deteriorarea profitabilitatii relative.
**Resurse umane si perspectiva**
Compania a angajat 10 persoane suplimentare fata de 2023 (de la 44 la 54 angajati), indicand o extindere operationala intentionata, dar si costuri salariale mai mari care au contribuit la cresterea cheltuielilor. Cu 13 ani de activitate continua si capitaluri proprii robuste, Allintel SRL traverseaza o faza de investitii si consolidare. Provocarile imediate vizeaza eficientizarea structurii de costuri si recuperarea marjei de profit, esentiale pentru a justifica angajamentele patrimoniale majore asumate in 2024.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
Cifra de afaceri a inregistrat o scadere de aproximativ 6,5%, de la 122.156.680 RON in 2023 la 114.268.304 RON in 2024. In acelasi timp, cheltuielile totale au crescut cu circa 3,4%, de la 116.333.757 RON la 120.257.859 RON. Efectul combinat al celor doua tendinte a condus la o comprimare severa a profitului net - de la 5.925.364 RON la 2.390.519 RON, o reducere de aproape 60%. Marja de profit net s-a injumatatit practic, coborand de la 4,85% la 2,09%, reflectand presiuni concurentiale crescute si/sau majorari ale costurilor operationale neacoperite de pret.
**Structura bilantului si investitiile**
Elementul cel mai remarcabil al anului 2024 il reprezinta cresterea masiva a activelor imobilizate, de la 14.186.406 RON la 35.316.801 RON, un avans de 149%. Aceasta evolutie semnaleaza investitii substantiale in infrastructura, echipamente sau bunuri imobile, indicand o strategie deliberata de expansiune sau modernizare a activitatii. Ca urmare, activele totale au crescut la 51.825.731 RON (+17%), insa activele circulante s-au redus dramatic, de la 30.088.153 RON la 16.508.930 RON (-45%), iar numerarul disponibil a scazut de la 5.899.494 RON la 3.038.723 RON, semnaland o lichiditate mai redusa pe termen scurt.
**Indatorare si solvabilitate**
Datoriile totale au crescut cu aproximativ 47%, de la 15.155.811 RON la 22.336.894 RON, partial pentru finantarea investitiilor in active fixe. Rata de indatorare a urcat de la 34,23% la 43,10%, ramanand totusi sub pragul de risc de 50%. Capitalurile proprii s-au mentinut stabile la 29.488.837 RON, acoperind confortabil datoriile totale. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut insa semnificativ, de la 20,35% la 8,11%, reflectand deteriorarea profitabilitatii relative.
**Resurse umane si perspectiva**
Compania a angajat 10 persoane suplimentare fata de 2023 (de la 44 la 54 angajati), indicand o extindere operationala intentionata, dar si costuri salariale mai mari care au contribuit la cresterea cheltuielilor. Cu 13 ani de activitate continua si capitaluri proprii robuste, Allintel SRL traverseaza o faza de investitii si consolidare. Provocarile imediate vizeaza eficientizarea structurii de costuri si recuperarea marjei de profit, esentiale pentru a justifica angajamentele patrimoniale majore asumate in 2024.
Puncte forte
- Capitaluri proprii solide de 29.488.837 RON, care depasesc datoriile totale si asigura un grad ridicat de solvabilitate pe termen lung.
- Investitii majore in active imobilizate (+149% fata de 2023), care semnaleaza o strategie de expansiune si modernizare pe termen lung.
- Stabilitate operationala remarcabila - 13 ani de activitate continua, fara pierderi, cu profit net pozitiv chiar si in conditii de comprimare a marjelor.
- Cresterea numarului de angajati de la 44 la 54 reflecta increderea managementului in perspectivele de crestere ale afacerii.
Factori de risc
- Scaderea simultana a cifrei de afaceri (-6,5%) si cresterea cheltuielilor totale (+3,4%) au redus profitul net cu aproape 60%, iar marja de 2,09% lasa un spatiu de manevra foarte redus in fata unor socuri externe.
- Lichiditatea pe termen scurt s-a deteriorat semnificativ: activele circulante au scazut cu 45%, iar numerarul disponibil s-a redus la jumatate, crescand dependenta de finantare externa pentru obligatii curente.
- Rata de indatorare a urcat de la 34,23% la 43,10%, apropiindu-se de pragul de atentie, in contextul in care datoriile totale au crescut cu 47% intr-un singur an.
Informatii Companie:
CUI: 28649076
Cod CAEN: 4719
Anul înființării: 2011
Contact:
Adresă: Str. Merilor, Nr. 9
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 114.268.304 | 122.156.680 | 105.667.976 | 73.868.855 | 63.743.105 | 62.565.663 |
| Venituri totale | 122.989.387 | 123.089.452 | 106.094.734 | 74.308.482 | 63.980.412 | 62.816.472 |
| Cheltuieli totale | 120.257.859 | 116.333.757 | 98.433.944 | 70.246.086 | 61.839.811 | 58.440.390 |
| Profit net | 2.390.519 | 5.925.364 | 6.646.813 | 3.788.120 | 1.872.754 | 3.718.882 |
| Total active | 51.825.731 | 44.274.559 | 31.423.120 | 20.205.137 | 14.973.479 | 14.789.592 |
| Total datorii | 22.336.894 | 15.155.811 | 8.221.040 | 3.375.122 | 1.404.992 | 1.974.384 |
| Capitaluri proprii | 29.488.837 | 29.118.748 | 23.202.080 | 16.830.015 | 13.568.487 | 12.815.208 |
| Casa si conturi banci | 3.038.723 | 5.899.494 | 4.079.498 | 1.155.762 | 4.345.121 | 292.946 |
| Nr. angajati | 54 | 44 | 47 | 49 | 40 | 44 |
| Capital subscris | 100.200 | 100.200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.