Saipem Romania S.R.L.
Locație: Aricestii Rahtivani, Prahova
Descriere:
Saipem Romania S.R.L. deservește cu mândrie regiunea Prahova din sediul nostru din Aricestii Rahtivani. Specializați în activitati de testare si analize tehnice, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 15442280, Nr. Reg. Com. J29/2124/2020. Adresă: Str. Londra, nr. 2.
Analiza Financiara:
Rezumat: Saipem Romania S.R.L. opereaza la un volum foarte mare, cu active semnificative, dar performanta neta din 2024 este negativa. Profilul financiar este marcat de marje slabe, indatorare ridicata si lichiditate imediata limitata, ceea ce justifica un scor financiar mediu de 45/100.
Saipem Romania S.R.L. (CUI 15442280), companie activa din 2003 in domeniul CAEN 7120, afiseaza in 2024 un profil de business de dimensiune mare, dar cu rentabilitate slaba. Cifra de afaceri de 750.883.549 RON confirma un volum operational ridicat, sustinut de venituri totale de 760.539.854 RON. In acelasi timp, cheltuielile totale de 757.121.732 RON arata o structura de cost foarte apropiata de nivelul veniturilor, ceea ce limiteaza puternic capacitatea de a genera profit net.
Compania raporteaza o pierdere neta de 3.988.756 RON, in linie cu marja neta negativa de -0,53%. Acest nivel indica faptul ca la fiecare 100 RON venituri din activitatea curenta, rezultatul final este usor negativ. Din perspectiva eficientei capitalului, ROE de -2,67% arata ca baza de capital propriu de 149.613.298 RON nu produce randament pozitiv in exercitiul analizat. In termeni practici, compania opereaza la scara mare, dar fara a transforma volumul in valoare neta pentru actionari.
Bilantul evidentiaza active totale de 1.127.027.180 RON, impartite intre active imobilizate de 377.644.436 RON si active circulante de 749.206.395 RON. Structura sugereaza o componenta semnificativa de active pe termen scurt, utila pentru operatiuni. Totusi, pozitia de numerar este redusa, de doar 4.310.113 RON, ceea ce poate limita flexibilitatea imediata la socuri de cash-flow intr-un context de costuri ridicate.
Pe partea de finantare, datoriile totale de 771.777.635 RON si rata indatorarii de 68,48% indica un grad de leverage important. Raportat la capitalurile proprii de 149.613.298 RON, profilul de risc financiar este semnificativ, mai ales in combinatie cu rezultat net negativ. Capitalul subscris de 29.004.600 RON ofera un nucleu formal de sustinere, dar dimensiunea obligatiilor ramane ridicata fata de profitabilitatea curenta.
Scorul financiar de 45/100 este coerent cu imaginea de ansamblu: companie cu rulaj foarte mare si baza de active robusta, dar cu presiune pe marje, rentabilitate negativa si dependenta relevanta de finantare prin datorie. Prioritatea financiara implicita este imbunatatirea profitabilitatii nete si consolidarea lichiditatii efective, astfel incat volumul operational sa se reflecte mai bine in performanta finala.
Compania raporteaza o pierdere neta de 3.988.756 RON, in linie cu marja neta negativa de -0,53%. Acest nivel indica faptul ca la fiecare 100 RON venituri din activitatea curenta, rezultatul final este usor negativ. Din perspectiva eficientei capitalului, ROE de -2,67% arata ca baza de capital propriu de 149.613.298 RON nu produce randament pozitiv in exercitiul analizat. In termeni practici, compania opereaza la scara mare, dar fara a transforma volumul in valoare neta pentru actionari.
Bilantul evidentiaza active totale de 1.127.027.180 RON, impartite intre active imobilizate de 377.644.436 RON si active circulante de 749.206.395 RON. Structura sugereaza o componenta semnificativa de active pe termen scurt, utila pentru operatiuni. Totusi, pozitia de numerar este redusa, de doar 4.310.113 RON, ceea ce poate limita flexibilitatea imediata la socuri de cash-flow intr-un context de costuri ridicate.
Pe partea de finantare, datoriile totale de 771.777.635 RON si rata indatorarii de 68,48% indica un grad de leverage important. Raportat la capitalurile proprii de 149.613.298 RON, profilul de risc financiar este semnificativ, mai ales in combinatie cu rezultat net negativ. Capitalul subscris de 29.004.600 RON ofera un nucleu formal de sustinere, dar dimensiunea obligatiilor ramane ridicata fata de profitabilitatea curenta.
Scorul financiar de 45/100 este coerent cu imaginea de ansamblu: companie cu rulaj foarte mare si baza de active robusta, dar cu presiune pe marje, rentabilitate negativa si dependenta relevanta de finantare prin datorie. Prioritatea financiara implicita este imbunatatirea profitabilitatii nete si consolidarea lichiditatii efective, astfel incat volumul operational sa se reflecte mai bine in performanta finala.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 750.883.549 RON confirma capacitate operationala ridicata si prezenta puternica in piata.
- Baza de active totale de 1.127.027.180 RON, cu active circulante de 749.206.395 RON, sustine continuitatea activitatii la scara mare.
- Capitalurile proprii de 149.613.298 RON ofera un tampon financiar relevant pentru absorbtia variatiilor operationale.
Factori de risc
- Marja neta de -0,53% si pierderea neta de 3.988.756 RON indica profitabilitate insuficienta la nivel final.
- Rata indatorarii de 68,48% si datoriile totale de 771.777.635 RON cresc sensibilitatea la presiuni de finantare.
- Numerarul de 4.310.113 RON este redus comparativ cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce poate tensiona lichiditatea imediata.
Informatii Companie:
CUI: 15442280
Cod CAEN: 7120
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. Londra, nr. 2
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de testari si analize tehnice
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.468.558.968 | 750.883.549 | 716.487.796 | 578.329.392 | 356.875.904 | 90.392.904 | 112.153.584 |
| Venituri totale | 1.516.259.967 | 760.539.854 | 729.908.797 | 586.937.573 | 358.731.475 | 90.917.159 | 113.347.289 |
| Cheltuieli totale | 1.396.130.706 | 757.121.732 | 689.300.439 | 522.148.674 | 337.890.408 | 100.715.527 | 92.286.105 |
| Profit net | 99.681.306 | -3.988.756 | 33.760.403 | 56.640.633 | 20.790.304 | -9.798.368 | 17.609.556 |
| Total active | 1.431.098.382 | 1.127.027.180 | 973.918.584 | 738.420.059 | 490.171.334 | 119.696.227 | 118.533.363 |
| Total datorii | 834.558.108 | 771.777.635 | 782.403.335 | 617.352.217 | 425.744.125 | 76.059.323 | 65.098.091 |
| Capitaluri proprii | 249.294.603 | 149.613.298 | 153.602.054 | 119.841.652 | 63.201.019 | 42.410.714 | 52.209.082 |
| Casa si conturi banci | 7.957.848 | 4.310.113 | 5.765.400 | 793.315 | 550.769 | 664.655 | 685.535 |
| Nr. angajati | 351 | 287 | 189 | 182 | 216 | 208 | 203 |
| Capital subscris | 29.004.600 | 29.004.600 | 29.004.600 | 29.004.600 | 29.004.600 | 29.004.600 | 29.004.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.