Salubrizare Sector 5 S.a.
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Salubrizare Sector 5 S.a. deservește cu mândrie regiunea Bucuresti din sediul nostru din Sector 5. Specializați în colectarea deseurilor nepericuloase, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 42049930, Nr. Reg. Com. J40/17523/2019. Adresă: Calea Rahovei, Nr. 266-268.
Analiza Financiara:
Rezumat: Salubrizare Sector 5 S.A. a inregistrat in 2024 o performanta financiara solida, cu venituri de 219.550.609 RON si un profit net de 33.937.623 RON, confirmate de un scor financiar de 85/100. Compania isi consolideaza pozitia prin cresterea profitabilitatii si reducerea gradului de indatorare, ramanand totusi expusa riscului de concentrare a clientilor si unui nivel moderat al lichiditatii imediate.
Salubrizare Sector 5 S.A. este o companie publica infiintata in 2019, specializata in colectarea deseurilor nepericuloase (CAEN 3811) pe raza Sectorului 5 din Bucuresti. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania demonstreaza o sanatate financiara solida si o traiectorie ascendenta remarcabila in perioada analizata.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 34,8% fata de 2023, de la 162.909.881 RON la 219.550.609 RON, ceea ce reflecta o extindere semnificativa a activitatii. Profitul net a inregistrat o crestere si mai accelerata, de aproximativ 77,1%, ajungand la 33.937.623 RON comparativ cu 19.160.916 RON in exercitiul precedent. Aceasta dinamica indica o eficientizare a operatiunilor si un control mai bun al costurilor.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 11,76% la 15,46%, semn ca ritmul de crestere al veniturilor a depasit ritmul de crestere al cheltuielilor totale (care au urcat de la 144.093.238 RON la 184.967.545 RON, adica o crestere de doar 28,4%). Aceasta forfecatura pozitiva intre venituri si cheltuieli reprezinta un indicator favorabil de eficienta operationala.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Activele totale au crescut de la 94.042.472 RON la 120.056.116 RON (+27,7%), sustinute in principal de activele circulante (106.043.486 RON), care reprezinta 88% din totalul activelor. Nivelul redus al activelor imobilizate (13.325.798 RON) este specific unui model de afaceri bazat pe servicii de colectare contractate, unde infrastructura fizica apartine in mare parte autoritatii locale.
Un progres notabil il reprezinta reducerea ratei de indatorare de la 81,44% la 63,59%, pe fondul mentinerii datoriilor totale relativ constante (76.338.904 RON fata de 76.591.026 RON), in timp ce capitalurile proprii au crescut masiv de la 13.692.919 RON la 38.771.304 RON - o crestere de 183% datorata in principal acumularii de profit net.
**Lichiditate si resurse umane**
Lichiditatea curenta s-a imbunatatit (raportul active circulante/datorii totale a crescut de la 1,05 la 1,39), insa numerarul disponibil (6.908.754 RON) ramane relativ modest raportat la dimensiunea companiei. Forta de munca a crescut de la 792 la 885 angajati (+11,7%), reflectand extinderea volumului de activitate.
**Rentabilitate**
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) de 87,53% in 2024, desi inferior celui din 2023 (139,93%), ramane la un nivel exceptional, indicand o valorificare eficienta a capitalului investit de actionari. Scaderea ROE este explicata de cresterea substantiala a bazei de capital propriu, nu de deteriorarea profitabilitatii.
**Concluzie**
In ansamblu, Salubrizare Sector 5 S.A. prezinta o evolutie financiara pozitiva sustinuta, cu cresteri semnificative ale veniturilor si profitului, reducerea gradului de indatorare si consolidarea bazei de capital propriu. Compania se pozitioneaza ca un furnizor stabil de servicii publice esentiale in Sectorul 5 al Capitalei.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 34,8% fata de 2023, de la 162.909.881 RON la 219.550.609 RON, ceea ce reflecta o extindere semnificativa a activitatii. Profitul net a inregistrat o crestere si mai accelerata, de aproximativ 77,1%, ajungand la 33.937.623 RON comparativ cu 19.160.916 RON in exercitiul precedent. Aceasta dinamica indica o eficientizare a operatiunilor si un control mai bun al costurilor.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 11,76% la 15,46%, semn ca ritmul de crestere al veniturilor a depasit ritmul de crestere al cheltuielilor totale (care au urcat de la 144.093.238 RON la 184.967.545 RON, adica o crestere de doar 28,4%). Aceasta forfecatura pozitiva intre venituri si cheltuieli reprezinta un indicator favorabil de eficienta operationala.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Activele totale au crescut de la 94.042.472 RON la 120.056.116 RON (+27,7%), sustinute in principal de activele circulante (106.043.486 RON), care reprezinta 88% din totalul activelor. Nivelul redus al activelor imobilizate (13.325.798 RON) este specific unui model de afaceri bazat pe servicii de colectare contractate, unde infrastructura fizica apartine in mare parte autoritatii locale.
Un progres notabil il reprezinta reducerea ratei de indatorare de la 81,44% la 63,59%, pe fondul mentinerii datoriilor totale relativ constante (76.338.904 RON fata de 76.591.026 RON), in timp ce capitalurile proprii au crescut masiv de la 13.692.919 RON la 38.771.304 RON - o crestere de 183% datorata in principal acumularii de profit net.
**Lichiditate si resurse umane**
Lichiditatea curenta s-a imbunatatit (raportul active circulante/datorii totale a crescut de la 1,05 la 1,39), insa numerarul disponibil (6.908.754 RON) ramane relativ modest raportat la dimensiunea companiei. Forta de munca a crescut de la 792 la 885 angajati (+11,7%), reflectand extinderea volumului de activitate.
**Rentabilitate**
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) de 87,53% in 2024, desi inferior celui din 2023 (139,93%), ramane la un nivel exceptional, indicand o valorificare eficienta a capitalului investit de actionari. Scaderea ROE este explicata de cresterea substantiala a bazei de capital propriu, nu de deteriorarea profitabilitatii.
**Concluzie**
In ansamblu, Salubrizare Sector 5 S.A. prezinta o evolutie financiara pozitiva sustinuta, cu cresteri semnificative ale veniturilor si profitului, reducerea gradului de indatorare si consolidarea bazei de capital propriu. Compania se pozitioneaza ca un furnizor stabil de servicii publice esentiale in Sectorul 5 al Capitalei.
Puncte forte
- Crestere accelerata a cifrei de afaceri (+34,8%) si a profitului net (+77,1%) in 2024 fata de 2023, demonstrand expansiunea sustenabila a activitatii.
- Imbunatatirea marjei de profit net de la 11,76% la 15,46%, reflectand eficientizarea operationala si controlul costurilor.
- Reducerea semnificativa a ratei de indatorare de la 81,44% la 63,59%, pe fondul consolidarii capitalurilor proprii cu 183% printr-o profitabilitate ridicata.
- ROE de 87,53% - rentabilitate exceptionala a capitalului propriu, confirmand valorificarea eficienta a resurselor investite.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 63,59% ramane ridicata, iar datoriile totale (76.338.904 RON) sunt aproape de doua ori mai mari decat capitalurile proprii, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara in cazul unor socuri externe.
- Numerarul disponibil (6.908.754 RON) este redus raportat la scala operatiunilor si la volumul datoriilor, putand genera presiuni de lichiditate pe termen scurt.
- Dependenta de contractele cu autoritatea publica locala (Sectorul 5) expune compania la risc de concentrare a clientilor si la posibile modificari ale conditiilor contractuale sau politice.
Informatii Companie:
CUI: 42049930
Cod CAEN: 3811
Anul înființării: 2019
Contact:
Adresă: Calea Rahovei, Nr. 266-268
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Colectarea deseurilor nepericuloase
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 219.550.609 | 162.909.881 | 149.675.614 | 106.814.575 | 69.849.545 |
| Venituri totale | 220.723.705 | 163.254.154 | 150.827.838 | 106.373.380 | 96.999.095 |
| Cheltuieli totale | 184.967.545 | 144.093.238 | 137.991.787 | 139.167.064 | 93.800.386 |
| Profit net | 33.937.623 | 19.160.916 | 12.836.051 | -32.793.684 | 2.703.909 |
| Total active | 120.056.116 | 94.042.472 | 77.540.982 | 59.315.847 | 71.233.986 |
| Total datorii | 76.338.904 | 76.591.026 | 80.439.261 | 75.782.732 | 37.530.085 |
| Capitaluri proprii | 38.771.304 | 13.692.919 | -5.426.538 | -18.011.996 | 33.703.901 |
| Casa si conturi banci | 6.908.754 | 3.859.342 | 2.217.117 | 3.523.214 | 651.258 |
| Nr. angajati | 885 | 792 | 762 | 887 | 729 |
| Capital subscris | 31.000.000 | 31.000.000 | 16.171.488 | 16.100.000 | 12.300.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.