Sefar SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre SEFAR SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/1748/2005. Sediul social se află pe Str. LALELELOR, nr. 14-16,...
Locație: Sighisoara, Mures
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SEFAR SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/1748/2005. Sediul social se află pe Str. LALELELOR, nr. 14-16, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0265772700 sau la fax 0265777040. Alege SEFAR SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Sefar SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara stabila, cu active si capitaluri proprii consistente, precum si un volum mare al activitatii. Principalul punct vulnerabil ramane profitabilitatea foarte redusa, care limiteaza eficienta financiara a companiei.
Sefar SRL, companie infiintata in 2005 si activa in productia de tesaturi, prezinta in 2024 un profil financiar de dimensiune mare, cu o cifra de afaceri de 231.634.193 lei si active totale de 451.035.974 lei. Nivelul veniturilor totale, de 225.312.528 lei, este apropiat de volumul cheltuielilor totale, de 223.667.632 lei, ceea ce arata o activitate stabila din perspectiva continuitatii operationale, dar cu un spatiu redus de profitabilitate.
Profitul net raportat este de 910.130 lei, ceea ce corespunde unei marje nete de profit de doar 0,39%. Acest nivel indica faptul ca societatea opereaza cu un echilibru foarte fin intre venituri si costuri. Practic, la un volum de afaceri de peste 231 milioane lei, compania transforma in profit doar o parte foarte mica din vanzari. In mod similar, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 0,37% confirma o capacitate redusa de remunerare a capitalului investit de actionari in exercitiul financiar analizat.
Din perspectiva structurii bilantiere, compania are o baza patrimoniala solida. Capitalurile proprii sunt de 247.542.438 lei si depasesc datoriile totale, care se situeaza la 203.379.980 lei. Rata indatorarii de 45,09% sugereaza un nivel moderat al dependentei fata de finantarea externa, fara a indica o presiune excesiva asupra echilibrului financiar. In plus, capitalul subscris de 174.625.799 lei arata un suport consistent din partea asociatilor.
Structura activelor evidentiaza o orientare puternica spre active imobilizate, in valoare de 315.469.138 lei, reprezentand cea mai mare parte din totalul activelor. Acest aspect este firesc pentru o companie de productie, unde infrastructura, echipamentele si investitiile industriale au o pondere ridicata. Activele circulante sunt de 135.175.179 lei, iar numerarul si conturile de 9.864.445 lei indica existenta unei rezerve de lichiditate, dar nu una foarte ridicata raportat la dimensiunea afacerii si la nivelul datoriilor.
Cu 385 de angajati, Sefar SRL opereaza la o scara relevanta, ceea ce sustine ideea unei companii mature si bine pozitionate operational. Per ansamblu, imaginea financiara pentru 2024 este una de stabilitate patrimoniala si volum puternic de activitate, dar cu o profitabilitate foarte redusa. Scorul financiar de 75/100 este coerent cu acest profil: compania pare robusta ca dimensiune si capitalizare, insa eficienta neta a exploatarii ramane principala zona care necesita atentie.
Profitul net raportat este de 910.130 lei, ceea ce corespunde unei marje nete de profit de doar 0,39%. Acest nivel indica faptul ca societatea opereaza cu un echilibru foarte fin intre venituri si costuri. Practic, la un volum de afaceri de peste 231 milioane lei, compania transforma in profit doar o parte foarte mica din vanzari. In mod similar, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 0,37% confirma o capacitate redusa de remunerare a capitalului investit de actionari in exercitiul financiar analizat.
Din perspectiva structurii bilantiere, compania are o baza patrimoniala solida. Capitalurile proprii sunt de 247.542.438 lei si depasesc datoriile totale, care se situeaza la 203.379.980 lei. Rata indatorarii de 45,09% sugereaza un nivel moderat al dependentei fata de finantarea externa, fara a indica o presiune excesiva asupra echilibrului financiar. In plus, capitalul subscris de 174.625.799 lei arata un suport consistent din partea asociatilor.
Structura activelor evidentiaza o orientare puternica spre active imobilizate, in valoare de 315.469.138 lei, reprezentand cea mai mare parte din totalul activelor. Acest aspect este firesc pentru o companie de productie, unde infrastructura, echipamentele si investitiile industriale au o pondere ridicata. Activele circulante sunt de 135.175.179 lei, iar numerarul si conturile de 9.864.445 lei indica existenta unei rezerve de lichiditate, dar nu una foarte ridicata raportat la dimensiunea afacerii si la nivelul datoriilor.
Cu 385 de angajati, Sefar SRL opereaza la o scara relevanta, ceea ce sustine ideea unei companii mature si bine pozitionate operational. Per ansamblu, imaginea financiara pentru 2024 este una de stabilitate patrimoniala si volum puternic de activitate, dar cu o profitabilitate foarte redusa. Scorul financiar de 75/100 este coerent cu acest profil: compania pare robusta ca dimensiune si capitalizare, insa eficienta neta a exploatarii ramane principala zona care necesita atentie.
Puncte forte
- Compania are o baza patrimoniala solida, cu capitaluri proprii de 247.542.438 lei, peste nivelul datoriilor totale de 203.379.980 lei.
- Volumul de activitate este ridicat, sustinut de o cifra de afaceri de 231.634.193 lei si de o structura operationala semnificativa, cu 385 de angajati.
- Structura activelor este adecvata unui producator industrial, cu active imobilizate de 315.469.138 lei, ceea ce sugereaza capacitate operationala importanta.
Factori de risc
- Profitabilitatea este foarte scazuta, cu un profit net de 910.130 lei, o marja de 0,39% si un ROE de 0,37%, ceea ce limiteaza randamentul economic al afacerii.
- Rezerva de numerar de 9.864.445 lei este relativ redusa comparativ cu dimensiunea activitatii si cu datoriile totale, ceea ce poate restrange flexibilitatea financiara.
Informatii Companie:
CUI: 18019910
Cod CAEN: 1320
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Str. Lalelelor, Nr. 14-16
Telefon:
Fax: 0265777040
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Productia de tesaturi
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 231.634.193 | 233.284.017 | 257.225.371 | 196.715.923 | 161.174.387 | 168.718.062 |
| Venituri totale | 225.312.528 | 224.596.640 | 266.392.776 | 199.172.516 | 160.002.070 | 168.965.528 |
| Cheltuieli totale | 223.667.632 | 225.357.893 | 257.361.616 | 188.930.709 | 147.226.813 | 145.096.879 |
| Profit net | 910.130 | -1.090.519 | 8.226.868 | 8.697.502 | 10.692.768 | 20.519.520 |
| Total active | 451.035.974 | 438.254.155 | 447.945.758 | 414.552.680 | 373.513.145 | 338.395.001 |
| Total datorii | 203.379.980 | 191.552.763 | 200.111.133 | 174.897.593 | 142.581.952 | 117.859.755 |
| Capitaluri proprii | 247.542.438 | 246.632.308 | 247.722.827 | 239.495.959 | 230.798.457 | 220.236.109 |
| Casa si conturi banci | 9.864.445 | 6.291.718 | 4.182.949 | 9.572.379 | 5.775.183 | 4.408.995 |
| Nr. angajati | 385 | 411 | 395 | 364 | 363 | 352 |
| Capital subscris | 174.625.799 | 174.625.799 | 174.625.799 | 174.625.799 | 174.625.799 | 174.625.799 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.