Simea Sibiu S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre SIMEA SIBIU S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1112/2005. Sediul social se află pe Str. FLORIAN RIEG...
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SIMEA SIBIU S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1112/2005. Sediul social se află pe Str. FLORIAN RIEGER, nr. 4, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269206806. Alege SIMEA SIBIU S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Simea Sibiu S.R.L. prezinta in 2024 un profil financiar solid, cu activitate operationala puternica, profit net pozitiv si un grad de indatorare moderat. Principalele puncte de atentie raman marja neta relativ restransa si nevoia de a sustine lichiditatea intr-un model de afaceri intensiv in active.
Simea Sibiu S.R.L. este o companie industriala de dimensiune mare pentru piata locala, cu o activitate concentrata in fabricarea subansamblurilor electronice. In anul 2024, societatea a raportat o cifra de afaceri de 479.555.908 lei si venituri totale de 484.384.891 lei, ceea ce confirma un nivel ridicat al activitatii operationale. Diferenta relativ redusa dintre cifra de afaceri si veniturile totale arata ca performanta este sustinuta in principal de activitatea de baza, nu de venituri exceptionale sau conjuncturale.
Profitul net a fost de 19.616.149 lei, la cheltuieli totale de 461.792.423 lei, ceea ce se traduce intr-o marja neta de 4,09%. Pentru o companie din productie, aceasta marja indica o profitabilitate pozitiva, dar nu foarte ridicata, ceea ce sugereaza o activitate sensibila la costuri operationale, costuri cu personalul si eventuale presiuni pe lantul de aprovizionare. Totusi, compania reuseste sa transforme un volum foarte mare de afaceri intr-un rezultat net consistent, ceea ce reprezinta un semnal favorabil privind disciplina operationala.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale se ridica la 299.675.408 lei. Structura activelor este dominata de activele imobilizate, in valoare de 209.899.513 lei, in timp ce activele circulante sunt de 88.772.907 lei. Aceasta configuratie este specifica unei companii de productie cu baza industriala importanta, unde investitiile in echipamente, utilaje si infrastructura au o pondere mare. Numerarul si conturile, de 23.678.680 lei, ofera un anumit tampon de lichiditate, dar raportat la dimensiunea operatiunilor, nivelul trebuie urmarit atent pentru a sustine nevoile curente.
Datoriile totale sunt de 147.728.562 lei, iar capitalurile proprii de 138.851.436 lei. Rata indatorarii de 49,30% indica un nivel moderat al dependentei de finantare externa, fara a semnala o presiune excesiva asupra echilibrului financiar. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii de 14,13% arata ca societatea foloseste eficient capitalul actionarilor si genereaza un randament bun raportat la baza de capital.
Cu 1.260 de angajati, Simea Sibiu S.R.L. are o amprenta operationala semnificativa, ceea ce reflecta capacitate de executie si relevanta in sectorul industrial. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o companie solida, profitabila si bine ancorata in activitatea sa de baza, cu un echilibru rezonabil intre cresterea operationala, investitiile in active si structura de finantare.
Profitul net a fost de 19.616.149 lei, la cheltuieli totale de 461.792.423 lei, ceea ce se traduce intr-o marja neta de 4,09%. Pentru o companie din productie, aceasta marja indica o profitabilitate pozitiva, dar nu foarte ridicata, ceea ce sugereaza o activitate sensibila la costuri operationale, costuri cu personalul si eventuale presiuni pe lantul de aprovizionare. Totusi, compania reuseste sa transforme un volum foarte mare de afaceri intr-un rezultat net consistent, ceea ce reprezinta un semnal favorabil privind disciplina operationala.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale se ridica la 299.675.408 lei. Structura activelor este dominata de activele imobilizate, in valoare de 209.899.513 lei, in timp ce activele circulante sunt de 88.772.907 lei. Aceasta configuratie este specifica unei companii de productie cu baza industriala importanta, unde investitiile in echipamente, utilaje si infrastructura au o pondere mare. Numerarul si conturile, de 23.678.680 lei, ofera un anumit tampon de lichiditate, dar raportat la dimensiunea operatiunilor, nivelul trebuie urmarit atent pentru a sustine nevoile curente.
Datoriile totale sunt de 147.728.562 lei, iar capitalurile proprii de 138.851.436 lei. Rata indatorarii de 49,30% indica un nivel moderat al dependentei de finantare externa, fara a semnala o presiune excesiva asupra echilibrului financiar. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii de 14,13% arata ca societatea foloseste eficient capitalul actionarilor si genereaza un randament bun raportat la baza de capital.
Cu 1.260 de angajati, Simea Sibiu S.R.L. are o amprenta operationala semnificativa, ceea ce reflecta capacitate de executie si relevanta in sectorul industrial. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o companie solida, profitabila si bine ancorata in activitatea sa de baza, cu un echilibru rezonabil intre cresterea operationala, investitiile in active si structura de finantare.
Puncte forte
- Compania genereaza venituri mari din activitatea principala, cu o cifra de afaceri de 479.555.908 lei si un profit net de 19.616.149 lei.
- Structura financiara este relativ echilibrata, cu o rata a indatorarii de 49,30% si capitaluri proprii de 138.851.436 lei.
- ROE de 14,13% indica o utilizare eficienta a capitalurilor proprii si o capacitate buna de generare a randamentului pentru actionari.
Factori de risc
- Marja neta de 4,09% este pozitiva, dar relativ redusa, ceea ce poate lasa compania expusa la cresterea costurilor operationale.
- Ponderea mare a activelor imobilizate reduce flexibilitatea financiara si poate necesita investitii continue pentru mentinerea competitivitatii.
- Nivelul numerarului, de 23.678.680 lei, trebuie analizat prudent raportat la dimensiunea operatiunilor si la cei 1.260 de angajati.
Informatii Companie:
CUI: 17830815
Cod CAEN: 2611
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Str. Florian Rieger, Nr. 4
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 479.555.908 | 486.103.164 | 491.221.344 | 382.577.832 | 289.624.596 | 305.756.817 |
| Venituri totale | 484.384.891 | 518.617.469 | 500.503.463 | 384.928.234 | 292.393.912 | 306.113.955 |
| Cheltuieli totale | 461.792.423 | 510.907.995 | 472.769.361 | 356.300.862 | 288.303.035 | 291.225.922 |
| Profit net | 19.616.149 | 4.269.908 | 22.892.639 | 23.893.427 | 547.868 | 13.656.715 |
| Total active | 299.675.408 | 222.204.746 | 190.188.355 | 147.463.447 | 117.693.878 | 121.214.609 |
| Total datorii | 147.728.562 | 136.291.451 | 107.893.615 | 71.261.491 | 62.201.108 | 64.366.830 |
| Capitaluri proprii | 138.851.436 | 71.208.091 | 66.938.182 | 64.652.950 | 46.650.984 | 50.024.105 |
| Casa si conturi banci | 23.678.680 | 11.079.606 | 12.512.811 | 20.459.672 | 11.528.883 | 24.667.705 |
| Nr. angajati | 1260 | 1442 | 1489 | 1314 | 1133 | 1150 |
| Capital subscris | 57.645.710 | 12.695.420 | 12.695.420 | 12.695.420 | 12.695.420 | 12.695.420 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.