Soceram S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOCERAM S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/1948/2013. Sediul social se află pe Str. DRUMUL TABEREI, nr...
Locație: Campina, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOCERAM S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/1948/2013. Sediul social se află pe Str. DRUMUL TABEREI, nr. 46, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244375277 sau la fax 0244375789. Alege SOCERAM S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Soceram S.A. este o companie industriala cu baza patrimoniala puternica si un nivel de activitate ridicat, dar cu profitabilitate scazuta in 2024. Principala concluzie este ca stabilitatea bilantiera exista, insa eficienta operationala si randamentul capitalului raman modeste.
Soceram S.A. opereaza intr-un sector industrial intensiv in active, iar structura bilantului din 2024 confirma acest profil. Compania raporteaza active totale de 440.300.547 lei, dintre care 372.616.162 lei sunt active imobilizate. Ponderea foarte ridicata a acestora arata o baza operationala consistenta, specifica productiei de materiale pentru constructii, dar si o nevoie permanenta de utilizare eficienta a capacitatii de productie pentru a sustine rentabilitatea.
La nivel de activitate, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 241.689.284 lei si venituri totale de 280.466.917 lei. Diferenta fata de cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri suplimentare relevante in structura veniturilor totale, insa analiza trebuie sa ramana prudenta deoarece nu exista detalii suplimentare privind compozitia acestora. Cheltuielile totale au fost de 276.479.327 lei, ceea ce a permis obtinerea unui profit net de 2.554.877 lei. Compania ramane profitabila, insa nivelul profitului este modest in raport cu volumul activitatii.
Marja neta de profit de 1,06% confirma o rentabilitate redusa. Cu alte cuvinte, la fiecare 100 lei incasati din vanzari, compania retine putin peste 1 leu sub forma de profit net. Acest nivel poate indica presiune din partea costurilor de productie, a cheltuielilor operationale sau a unui context comercial competitiv. In aceeasi directie merge si ROE-ul de 1,36%, care arata un randament scazut al capitalurilor proprii de 188.256.375 lei.
Din perspectiva echilibrului financiar, gradul de indatorare de 47,61% indica un nivel moderat al datoriilor totale, de 209.626.233 lei, raportat la dimensiunea activelor. Capitalurile proprii raman solide si reprezinta un suport important pentru stabilitatea financiara. Totusi, lichiditatea imediata pare mai degraba limitata, in conditiile in care numerarul si conturile bancare totalizeaza 9.199.572 lei, semnificativ sub nivelul datoriilor totale si modest raportat la volumul operatiunilor.
Compania are 417 angajati, ceea ce indica o operatiune de dimensiune relevanta. Per ansamblu, Soceram S.A. se prezinta ca o companie cu baza patrimoniala puternica si activitate substantiala, dar cu eficienta financiara redusa in 2024. Scorul financiar de 75/100 este sustinut de dimensiunea afacerii si de capitalizarea consistenta, insa rentabilitatea scazuta ramane principalul element care limiteaza performanta financiara generala.
La nivel de activitate, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 241.689.284 lei si venituri totale de 280.466.917 lei. Diferenta fata de cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri suplimentare relevante in structura veniturilor totale, insa analiza trebuie sa ramana prudenta deoarece nu exista detalii suplimentare privind compozitia acestora. Cheltuielile totale au fost de 276.479.327 lei, ceea ce a permis obtinerea unui profit net de 2.554.877 lei. Compania ramane profitabila, insa nivelul profitului este modest in raport cu volumul activitatii.
Marja neta de profit de 1,06% confirma o rentabilitate redusa. Cu alte cuvinte, la fiecare 100 lei incasati din vanzari, compania retine putin peste 1 leu sub forma de profit net. Acest nivel poate indica presiune din partea costurilor de productie, a cheltuielilor operationale sau a unui context comercial competitiv. In aceeasi directie merge si ROE-ul de 1,36%, care arata un randament scazut al capitalurilor proprii de 188.256.375 lei.
Din perspectiva echilibrului financiar, gradul de indatorare de 47,61% indica un nivel moderat al datoriilor totale, de 209.626.233 lei, raportat la dimensiunea activelor. Capitalurile proprii raman solide si reprezinta un suport important pentru stabilitatea financiara. Totusi, lichiditatea imediata pare mai degraba limitata, in conditiile in care numerarul si conturile bancare totalizeaza 9.199.572 lei, semnificativ sub nivelul datoriilor totale si modest raportat la volumul operatiunilor.
Compania are 417 angajati, ceea ce indica o operatiune de dimensiune relevanta. Per ansamblu, Soceram S.A. se prezinta ca o companie cu baza patrimoniala puternica si activitate substantiala, dar cu eficienta financiara redusa in 2024. Scorul financiar de 75/100 este sustinut de dimensiunea afacerii si de capitalizarea consistenta, insa rentabilitatea scazuta ramane principalul element care limiteaza performanta financiara generala.
Puncte forte
- Baza de active este foarte solida, cu active totale de 440.300.547 lei si active imobilizate de 372.616.162 lei, ceea ce sustine capacitatea operationala a companiei.
- Compania opereaza la o scala relevanta, cu cifra de afaceri de 241.689.284 lei si 417 angajati, indicand prezenta stabila in sectorul sau.
- Structura financiara este relativ echilibrata, cu capitaluri proprii de 188.256.375 lei si o rata a indatorarii de 47,61%, fara semne de supraindatorare pe baza datelor furnizate.
Factori de risc
- Marja neta de profit de 1,06% si profitul net de 2.554.877 lei arata o rentabilitate foarte redusa raportat la volumul afacerii.
- ROE de 1,36% indica o utilizare slaba a capitalurilor proprii si o capacitate limitata de a genera randament pentru actionari.
- Numerarul de 9.199.572 lei este redus comparativ cu dimensiunea operatiunilor si cu datoriile totale de 209.626.233 lei, ceea ce poate pune presiune pe lichiditatea curenta.
Informatii Companie:
CUI: 346757
Cod CAEN: 2332
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Drumul Taberei, Nr. 46
Telefon:
Fax: 0244375789
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea caramizilor, tiglelor si a altor produse pentru constructii, din argila arsa
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 241.689.284 | 294.714.653 | 355.185.621 | 245.876.375 | 168.460.333 | 152.082.454 |
| Venituri totale | 280.466.917 | 310.529.431 | 392.100.302 | 251.252.447 | 186.999.804 | 185.928.438 |
| Cheltuieli totale | 276.479.327 | 284.440.245 | 341.455.326 | 213.962.229 | 138.691.421 | 156.764.566 |
| Profit net | 2.554.877 | 23.476.123 | 46.100.704 | 34.040.638 | 41.821.978 | 28.121.424 |
| Total active | 440.300.547 | 411.555.881 | 328.880.900 | 217.833.742 | 196.859.595 | 181.659.633 |
| Total datorii | 209.626.233 | 221.568.839 | 164.251.955 | 99.182.868 | 112.087.726 | 138.538.400 |
| Capitaluri proprii | 188.256.375 | 185.701.499 | 162.225.376 | 116.124.672 | 82.084.034 | 40.268.871 |
| Casa si conturi banci | 9.199.572 | 8.394.384 | 6.209.727 | 2.991.989 | 542.210 | 797.682 |
| Nr. angajati | 417 | 440 | 446 | 445 | 371 | 346 |
| Capital subscris | 20.564.333 | 20.564.333 | 20.564.333 | 20.564.333 | 20.564.333 | 20.564.333 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.