Societate Dezvoltare Comercial Sudului (sdcs) Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOCIETATE DEZVOLTARE COMERCIAL SUDULUI (SDCS) SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/11072/2004. Sediul soc...
Locație: Sector 4, Bucureşti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOCIETATE DEZVOLTARE COMERCIAL SUDULUI (SDCS) SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/11072/2004. Sediul social se află pe Calea VACARESTI, nr. 391, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0213100669. Alege SOCIETATE DEZVOLTARE COMERCIAL SUDULUI (SDCS) SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Societate Dezvoltare Comercial Sudului (SDCS) SRL este o companie imobiliara matura, cu o pozitie financiara solida si un nivel scazut de indatorare, care a generat in 2024 un profit net de peste 44 de milioane de lei dintr-o cifra de afaceri de aproape 167 de milioane de lei.
Fondata in 2004 si activa in sectorul dezvoltarii imobiliare (CAEN 4110), SDCS SRL functioneaza in Sectorul 4 al Capitalei si a acumulat in doua decenii de activitate un portofoliu de active impresionant, evaluat la aproape 905 milioane de lei. Scorul financiar de 85 din 100 reflecta o companie cu fundamente solide, ceea ce confirma datele financiare din 2024.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 166.935.452 lei si venituri totale de 170.885.682 lei, obtinand un profit net de 44.462.927 lei. Marja de profit de 26,63% este remarcabila pentru domeniul imobiliar romanesc, semnalizand o eficienta operationala ridicata si o disciplina stricta in controlul costurilor - cheltuielile totale de 117.761.180 lei reprezinta aproximativ 68,9% din venituri, lasand un excedent consistent.
Structura activelor este tipica unui dezvoltator imobiliar matur: activele imobilizate domina covarsitor, reprezentand 862.755.764 lei din totalul de 904.999.000 lei - adica 95,3% din baza de active. Aceasta concentrare reflecta un portofoliu vast de proprietati si investitii pe termen lung. Activele circulante, in valoare de 39.992.273 lei, includ un numerar disponibil de 27.945.931 lei, ceea ce asigura o lichiditate imediata rezonabila pentru operatiunile curente.
In ceea ce priveste structura capitalului, compania se caracterizeaza printr-un nivel scazut de indatorare - rata de indatorare este de doar 26,84%, cu datorii totale de 242.920.397 lei fata de capitaluri proprii de 667.121.723 lei. Raportul dintre capitaluri proprii si activele totale (aproximativ 73,7%) demonstreaza o finantare predominant interna, care reduce semnificativ riscul de insolvabilitate si dependenta de finantarea externa.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 6,66% este modest raportat la dimensiunea capitalurilor, insa este explicabil prin baza de capital extrem de mare (667 milioane lei) acumulata de-a lungul anilor, inclusiv prin reevaluari si profituri reinvestite. Capitalul subscris de 157.642.390 lei arata ca o parte substantiala din capitaluri provine din rezerve si profituri reinvestite - un semn al sustenabilitatii pe termen lung.
Un aspect notabil este absenta angajatilor declarati - compania raporteaza 0 salariati, ceea ce sugereaza un model operational bazat pe subcontractori, societati afiliate sau management externalizat. Desi legal si frecvent intalnit in structuri holding sau SPV-uri imobiliare, aceasta particularitate merita monitorizata din perspectiva capacitatii operationale directe.
In ansamblu, SDCS SRL prezinta profilul unui vehicul imobiliar bine capitalizat, cu performanta financiara peste medie, finantare conservatoare si un portofoliu de active substantial construit in 20 de ani de activitate in piata imobiliara bucuresteana.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 166.935.452 lei si venituri totale de 170.885.682 lei, obtinand un profit net de 44.462.927 lei. Marja de profit de 26,63% este remarcabila pentru domeniul imobiliar romanesc, semnalizand o eficienta operationala ridicata si o disciplina stricta in controlul costurilor - cheltuielile totale de 117.761.180 lei reprezinta aproximativ 68,9% din venituri, lasand un excedent consistent.
Structura activelor este tipica unui dezvoltator imobiliar matur: activele imobilizate domina covarsitor, reprezentand 862.755.764 lei din totalul de 904.999.000 lei - adica 95,3% din baza de active. Aceasta concentrare reflecta un portofoliu vast de proprietati si investitii pe termen lung. Activele circulante, in valoare de 39.992.273 lei, includ un numerar disponibil de 27.945.931 lei, ceea ce asigura o lichiditate imediata rezonabila pentru operatiunile curente.
In ceea ce priveste structura capitalului, compania se caracterizeaza printr-un nivel scazut de indatorare - rata de indatorare este de doar 26,84%, cu datorii totale de 242.920.397 lei fata de capitaluri proprii de 667.121.723 lei. Raportul dintre capitaluri proprii si activele totale (aproximativ 73,7%) demonstreaza o finantare predominant interna, care reduce semnificativ riscul de insolvabilitate si dependenta de finantarea externa.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 6,66% este modest raportat la dimensiunea capitalurilor, insa este explicabil prin baza de capital extrem de mare (667 milioane lei) acumulata de-a lungul anilor, inclusiv prin reevaluari si profituri reinvestite. Capitalul subscris de 157.642.390 lei arata ca o parte substantiala din capitaluri provine din rezerve si profituri reinvestite - un semn al sustenabilitatii pe termen lung.
Un aspect notabil este absenta angajatilor declarati - compania raporteaza 0 salariati, ceea ce sugereaza un model operational bazat pe subcontractori, societati afiliate sau management externalizat. Desi legal si frecvent intalnit in structuri holding sau SPV-uri imobiliare, aceasta particularitate merita monitorizata din perspectiva capacitatii operationale directe.
In ansamblu, SDCS SRL prezinta profilul unui vehicul imobiliar bine capitalizat, cu performanta financiara peste medie, finantare conservatoare si un portofoliu de active substantial construit in 20 de ani de activitate in piata imobiliara bucuresteana.
Puncte forte
- Marja de profit neta de 26,63% este semnificativ peste media sectorului imobiliar, indicand o gestiune eficienta a costurilor si proiecte cu valoare adaugata ridicata.
- Rata de indatorare redusa (26,84%) si capitaluri proprii de 667 milioane lei ofera o rezistenta financiara solida in fata fluctuatiilor din piata imobiliara.
- Portofoliu de active de aproape 905 milioane lei, acumulat in 20 de ani, reprezinta o baza patrimoniala robusta si greu de replicat de catre competitori nou intrati.
- Pozitia de numerar de aproape 28 milioane lei asigura lichiditate imediata pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt fara presiuni de refinantare.
Factori de risc
- Absenta totala a angajatilor declarati creeaza o dependenta structurala de terti (subcontractori, afiliate), expunand compania la riscuri operationale in cazul in care aceste relatii contractuale se intrerup.
- Concentrarea masiva a activelor in categoria imobilizarilor (95,3%) limiteaza flexibilitatea financiara si capacitatea de a transforma rapid activele in lichiditate in scenarii de stres.
- ROE-ul modest de 6,66% raportat la dimensiunea capitalurilor poate semnala o alocare suboptimala a resurselor sau un portofoliu de proiecte cu rentabilitate marginala, ceea ce ar putea descuraja investitorii externi.
Informatii Companie:
CUI: 16586012
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Calea VACARESTI, nr. 391
Telefon:
Fax: 0213100668
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 166.935.452 | 113.198.955 | 101.448.657 | 91.070.738 | 84.019.543 | 95.777.043 |
| Venituri totale | 170.885.682 | 177.165.549 | 166.282.230 | 137.129.421 | 121.467.907 | 138.439.695 |
| Cheltuieli totale | 117.761.180 | 119.045.194 | 119.770.299 | 101.393.754 | 92.952.731 | 99.845.412 |
| Profit net | 44.462.927 | 49.028.969 | 39.602.245 | 30.811.509 | 28.515.176 | 38.594.283 |
| Total active | 904.999.000 | 999.954.918 | 774.087.550 | 791.878.793 | 812.826.069 | 761.911.503 |
| Total datorii | 242.920.397 | 376.311.900 | 392.919.835 | 414.818.657 | 423.077.443 | 438.892.876 |
| Capitaluri proprii | 667.121.723 | 622.658.795 | 381.162.381 | 377.060.136 | 389.748.626 | 323.018.627 |
| Casa si conturi banci | 27.945.931 | 27.896.693 | 12.907.971 | 14.779.834 | 16.136.187 | 11.662.352 |
| Nr. angajati | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Capital subscris | 157.642.390 | 157.642.390 | 157.642.390 | 157.642.390 | 157.642.390 | 157.642.390 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.