Sari la continut

Softronic SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre SOFTRONIC SRL și Nr. Registrul Comerțului J16/61/1999. Sediul social se află pe Calea SEVERINULUI, nr. 4...

Locație: Craiova, Dolj

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre SOFTRONIC SRL și Nr. Registrul Comerțului J16/61/1999. Sediul social se află pe Calea SEVERINULUI, nr. 40, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 051414822. Alege SOFTRONIC SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Softronic SRL este un producator feroviar matur si profitabil, cu o cifra de afaceri de 206.132.122 RON si un profit net de 14.087.665 RON in 2024, insa gradul ridicat de indatorare de 74,22% si lichiditatea scazuta reprezinta vulnerabilitati ce necesita atentie strategica.
Softronic SRL este o companie cu sediul in Craiova, judetul Dolj, activa in domeniul fabricarii materialului rulant (Cod CAEN 3020), cu o experienta de peste 25 de ani pe piata, fiind infiintata in 1999. Cu un scor financiar de 70 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid in sectorul sau de activitate.

**Performanta operationala**

In anul 2024, Softronic SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 206.132.122 RON, in timp ce veniturile totale au atins 284.813.412 RON - o diferenta semnificativa de aproximativ 78,6 milioane RON, care sugereaza venituri substantiale din alte surse decat activitatea de baza (posibil subventii, alte venituri operationale sau financiare). Cheltuielile totale s-au ridicat la 268.974.366 RON, generand un profit net de 14.087.665 RON si o marja de profit de 6,83%. Aceasta marja este acceptabila pentru industria de productie, unde costurile cu materialele si forta de munca sunt ridicate.

**Structura bilantiera**

Activele totale ale companiei insumeaza 397.985.023 RON, din care activele circulante reprezinta 338.237.836 RON (84,99% din total), ceea ce indica o pondere ridicata a activelor pe termen scurt - tipica pentru companiile cu contracte de lunga durata si stocuri mari. Activele imobilizate de 59.747.187 RON reflecta o baza productiva relativ modesta comparativ cu cifra de afaceri, sugerand o eficienta ridicata a utilizarii activelor fixe.

Numerarul disponibil este de 4.004.850 RON, un nivel scazut raportat la dimensiunea companiei, ceea ce poate indica o gestionare activa a lichiditatilor sau dependenta de linii de credit.

**Structura datoriilor si capitaluri proprii**

Rata indatorarii de 74,22% este principala zona de atentie - datoriile totale de 295.379.115 RON depasesc de peste patru ori capitalurile proprii de 71.108.235 RON. Aceasta structura financiara este caracteristica companiilor cu contracte guvernamentale mari, finantate partial prin avansuri sau credite bancare, insa reprezinta un risc real in cazul unor intarzieri de plata sau restrictionari de creditare.

Capitalul subscris initial de 727.500 RON contrasteaza cu capitalurile proprii actuale de 71,1 milioane RON, demonstrand o acumulare semnificativa de profit de-a lungul anilor, ceea ce indica stabilitate pe termen lung.

**Rentabilitate si forta de munca**

ROE-ul de 19,81% este un indicator pozitiv, aratand ca fiecare leu investit de actionari genereaza aproape 20 de bani profit net - o performanta buna pentru sectorul industrial. Compania are 506 angajati, ceea ce plaseaza cifra de afaceri pe angajat la aproximativ 407.376 RON, un nivel competitiv pentru industria de productie feroviara din Romania.

**Concluzie**

Softronic SRL demonstreaza o activitate operationala solida, cu proiecte de anvergura si o echipa consistenta. Provocarile principale raman legate de gradul ridicat de indatorare si lichiditatea imediata scazuta, aspecte ce necesita monitorizare atenta in contextul unui sector puternic influentat de contractele cu operatori feroviari de stat.
Puncte forte
  • Experienta de peste 25 de ani in industria feroviara si pozitionare solida ca producator de material rulant in Romania, cu o forta de munca calificata de 506 angajati.
  • ROE de 19,81% demonstreaza o rentabilitate buna a capitalului propriu, aratand ca afacerea genereaza valoare reala pentru actionari.
  • Acumulare semnificativa de capital propriu de la 727.500 RON (capital subscris) la 71.108.235 RON, reflectand profituri reinvestite constant pe parcursul anilor.
  • Venituri totale cu 78,6 milioane RON peste cifra de afaceri, indicand surse de venituri diversificate si potentiale contracte de mare valoare sau finantari complementare.
Factori de risc
  • Rata indatorarii ridicata de 74,22% (datorii totale de 295.379.115 RON fata de capitaluri proprii de 71.108.235 RON) expune compania la riscuri semnificative in cazul restrangerii creditului sau intarzierii platilor de la clienti institutionali.
  • Lichiditate imediata scazuta - numerarul de 4.004.850 RON reprezinta sub 1,4% din activele circulante, ceea ce lasa putin spatiu de manevra in fata unor obligatii financiare urgente sau intreruperi de cash flow.
  • Dependenta probabila de contracte cu operatori feroviari de stat, sector vulnerabil la constrangerile bugetare ale statului si la intarzierile cronice de plata din sistemul public romanesc.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 29.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 11492278
Cod CAEN: 3020
Anul înființării: 1999

Contact:

Adresă: Calea Severinului, Nr. 40
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea materialului rulant
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 206.132.122 180.261.586 231.690.469 132.734.743 120.163.324 100.103.934
Venituri totale 284.813.412 268.818.743 243.118.724 183.266.075 167.627.492 141.212.592
Cheltuieli totale 268.974.366 251.180.333 235.836.988 172.704.139 160.274.734 130.072.305
Profit net 14.087.665 16.126.250 5.628.644 8.506.115 6.147.253 9.392.243
Total active 397.985.023 474.960.296 245.123.513 276.284.700 227.245.702 241.752.261
Total datorii 295.379.115 364.947.145 140.326.559 185.345.419 151.830.572 161.910.298
Capitaluri proprii 71.108.235 57.020.570 45.294.319 50.165.675 47.549.560 51.327.826
Casa si conturi banci 4.004.850 5.794.822 5.185.739 31.366.559 13.618.701 38.539.149
Nr. angajati 506 479 460 453 407 250
Capital subscris 727.500 727.500 727.500 727.500 727.500 727.500
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Santierul Naval Constanta SA

Alte Mijloace De Transport

Constanta

Navtechassistbog S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Piscu

Interiors Design Solutions SRL

Alte Mijloace De Transport

Ileanda

Sea Construct Repair S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Constanța

Universal Alloy Corporation Europe SRL

Alte Mijloace De Transport

Dumbravita

Marian Fiero Ghidici S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Ghidici

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te