Soma Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J04/1782/1991. Sediul social se află pe Str. TEIULUI, nr. 11, oferi...
Locație: Bacău, Bacău
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SOMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J04/1782/1991. Sediul social se află pe Str. TEIULUI, nr. 11, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0234514800 sau la fax 0234514800. Alege SOMA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Soma SRL este o companie matura din sectorul reciclarii, cu peste 30 de ani de activitate, care a inregistrat in 2024 performante financiare remarcabile - cifra de afaceri de 121.239.204 RON si un profit net de 14.019.580 RON, sustinute de o structura financiara solida si un nivel redus de indatorare.
Soma SRL, cu sediul in Bacau si activand in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832), se remarca in 2024 prin rezultate financiare de exceptie pentru sectorul sau. Compania, infiintata in 1992, a atins o maturitate operationala evidenta, reflectata atat in volumul afacerilor cat si in eficienta cu care isi gestioneaza resursele.
Cifra de afaceri a depasit pragul de 121.239.204 RON, in timp ce veniturile totale au fost de 121.452.620 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza reprezinta sursa quasi-exclusiva de venituri - un semn al concentrarii strategice si al expertizei solide in nisa de reciclare. Cheltuielile totale de 105.708.323 RON au fost gestionate eficient, generand un profit net de 14.019.580 RON si o marja de profit de 11,56% - o performanta peste media sectorului industrial romanesc.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 77.073.143 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (30.674.809 RON - 39,8%) si active circulante (46.398.334 RON - 60,2%), ceea ce sugereaza o flexibilitate operationala buna. Capitalurile proprii de 54.826.875 RON reprezinta 71,1% din totalul activelor, indicand o companie autofinantata in proportie covarsitoare, cu o dependenta minima de creditori externi.
Rata de indatorare de 28,86% confirma o politica financiara conservatoare si prudenta. Datoriile totale de 22.239.768 RON sunt bine acoperite de activele circulante (46.398.334 RON), ceea ce ofera o marja de siguranta confortabila pentru creditori si parteneri comerciali.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 25,57% este unul dintre cei mai importanti indicatori ai acestei analize. Acest nivel arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza 0,26 lei profit net anual - o eficienta remarcabila, care plaseaza Soma SRL intre companiile de top din industria romaneasca de reciclare.
Cu 640 de angajati, compania este un angajator semnificativ in judetul Bacau, cu o productivitate medie de aproximativ 189.436 RON cifra de afaceri per angajat - un nivel solid pentru un sector cu componenta manuala ridicata.
Singurul element care merita monitorizat este nivelul relativ scazut al numerarului si conturilor bancare (2.244.692 RON), care reprezinta doar 2,9% din activele totale. Desi activele circulante globale sunt confortabile, o lichiditate imediata mai ridicata ar reduce expunerea la socuri de trezorerie pe termen scurt, mai ales intr-un sector sensibil la volatilitatea preturilor materiilor prime reciclabile.
In ansamblu, cu un scor financiar de 85/100, Soma SRL se prezinta ca o companie matura, profitabila si bine capitalizata, cu fundamente solide pentru continuarea activitatii si potentialul de a face investitii strategice fara a recurge excesiv la finantare externa.
Cifra de afaceri a depasit pragul de 121.239.204 RON, in timp ce veniturile totale au fost de 121.452.620 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza reprezinta sursa quasi-exclusiva de venituri - un semn al concentrarii strategice si al expertizei solide in nisa de reciclare. Cheltuielile totale de 105.708.323 RON au fost gestionate eficient, generand un profit net de 14.019.580 RON si o marja de profit de 11,56% - o performanta peste media sectorului industrial romanesc.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 77.073.143 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (30.674.809 RON - 39,8%) si active circulante (46.398.334 RON - 60,2%), ceea ce sugereaza o flexibilitate operationala buna. Capitalurile proprii de 54.826.875 RON reprezinta 71,1% din totalul activelor, indicand o companie autofinantata in proportie covarsitoare, cu o dependenta minima de creditori externi.
Rata de indatorare de 28,86% confirma o politica financiara conservatoare si prudenta. Datoriile totale de 22.239.768 RON sunt bine acoperite de activele circulante (46.398.334 RON), ceea ce ofera o marja de siguranta confortabila pentru creditori si parteneri comerciali.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 25,57% este unul dintre cei mai importanti indicatori ai acestei analize. Acest nivel arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza 0,26 lei profit net anual - o eficienta remarcabila, care plaseaza Soma SRL intre companiile de top din industria romaneasca de reciclare.
Cu 640 de angajati, compania este un angajator semnificativ in judetul Bacau, cu o productivitate medie de aproximativ 189.436 RON cifra de afaceri per angajat - un nivel solid pentru un sector cu componenta manuala ridicata.
Singurul element care merita monitorizat este nivelul relativ scazut al numerarului si conturilor bancare (2.244.692 RON), care reprezinta doar 2,9% din activele totale. Desi activele circulante globale sunt confortabile, o lichiditate imediata mai ridicata ar reduce expunerea la socuri de trezorerie pe termen scurt, mai ales intr-un sector sensibil la volatilitatea preturilor materiilor prime reciclabile.
In ansamblu, cu un scor financiar de 85/100, Soma SRL se prezinta ca o companie matura, profitabila si bine capitalizata, cu fundamente solide pentru continuarea activitatii si potentialul de a face investitii strategice fara a recurge excesiv la finantare externa.
Puncte forte
- Profitabilitate ridicata - marja de profit de 11,56% si ROE de 25,57% depasesc media sectorului industrial romanesc, demonstrand o eficienta operationala superioara.
- Structura financiara solida - capitalurile proprii reprezinta 71% din active, iar rata de indatorare de 28,86% reflecta o politica financiara conservatoare si independenta fata de finantarea externa.
- Stabilitate si experienta de piata - cu peste 30 de ani de activitate si 640 de angajati, compania detine o pozitie consolidata si o capacitate operationala dovedita in sectorul reciclarii.
- Acoperire confortabila a datoriilor - activele circulante (46,4 milioane RON) depasesc de doua ori datoriile totale (22,2 milioane RON), asigurand un grad ridicat de solvabilitate pe termen scurt.
Factori de risc
- Lichiditate imediata redusa - numerarul de 2.244.692 RON reprezinta doar 2,9% din active, ceea ce poate crea vulnerabilitati in cazul unor socuri de trezorerie neprevazute sau al intarzierilor de incasare.
- Expunere la volatilitatea preturilor materiilor prime reciclabile - sectorul CAEN 3832 este sensibil la fluctuatiile internationale ale preturilor metalelor, hartiei si plasticului, care pot comprima marjele in perioade de criza.
- Riscuri de conformitate regulatorie - directivele europene privind economia circulara si standardele de mediu sunt in continua evolutie, generand potentiale costuri suplimentare de adaptare operationala.
Informatii Companie:
CUI: 946778
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. TEIULUI, nr. 11
Fax: 0234514800
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 121.239.204 | 121.817.854 | 107.683.811 | 90.421.961 | 77.615.629 | 66.998.005 |
| Venituri totale | 121.452.620 | 122.059.627 | 109.077.490 | 92.347.558 | 78.924.549 | 69.167.110 |
| Cheltuieli totale | 105.708.323 | 113.370.790 | 105.905.042 | 81.821.237 | 65.459.525 | 62.718.361 |
| Profit net | 14.019.580 | 7.738.160 | 3.117.018 | 10.484.906 | 12.579.395 | 6.268.814 |
| Total active | 77.073.143 | 77.313.970 | 79.746.844 | 77.302.787 | 50.870.868 | 44.720.620 |
| Total datorii | 22.239.768 | 31.734.421 | 41.905.455 | 38.578.416 | 21.631.403 | 26.823.788 |
| Capitaluri proprii | 54.826.875 | 45.579.549 | 37.841.389 | 38.724.371 | 29.239.465 | 17.896.832 |
| Casa si conturi banci | 2.244.692 | 660.526 | 865.728 | 1.026.193 | 3.126.005 | 1.483.091 |
| Nr. angajati | 640 | 663 | 644 | 541 | 416 | 406 |
| Capital subscris | 1.310.790 | 1.310.790 | 1.310.790 | 1.310.790 | 1.310.790 | 0 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.