Sortilemn SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre SORTILEMN SA și Nr. Registrul Comerțului J12/145/1991. Sediul social se află pe Str. CLUJULUI, nr. 7, of...
Locație: Gherla, Cluj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SORTILEMN SA și Nr. Registrul Comerțului J12/145/1991. Sediul social se află pe Str. CLUJULUI, nr. 7, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0728136493 sau la fax 0264243148. Alege SORTILEMN SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Sortilemn SA este un producator consacrat de mobila din Gherla, cu peste trei decenii de activitate si o cifra de afaceri de aproape 150 de milioane de lei in 2024, insa marja de profit redusa si lichiditatea stransa semnaleaza presiuni operationale semnificative.
Sortilemn SA, infiintata in 1992 in Gherla, judetul Cluj, reprezinta unul dintre producatorii de mobila cu traditie din Romania, activand in codul CAEN 3109 - fabricarea de mobila neclasificata. Cu un scor financiar de 75 din 100, compania isi mentine o pozitie solida in sectorul sau, desi datele din 2024 dezvaluie si o serie de presiuni care merita atentie.
Din perspectiva volumului de activitate, cifra de afaceri de 149.716.178 RON confirma scala industriala a operatiunilor. Veniturile totale de 153.013.680 RON depasesc usor cifra de afaceri, ceea ce sugereaza si alte surse de venituri in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 148.849.958 RON lasa un profit net de 3.509.211 RON - modest in termeni absoluti pentru o companie de aceasta dimensiune, cu o marja de profit net de numai 2,34%. Aceasta marja este caracteristica industriei de mobila, unde presiunile pe costurile cu materia prima si forta de munca sunt constante, insa orice depreciere a conditiilor de piata ar putea eroda rapid rentabilitatea.
Structura activelor reflecta natura capital-intensiva a productiei: activele imobilizate de 54.209.859 RON reprezinta 58,8% din totalul activelor de 92.193.065 RON, ceea ce indica investitii semnificative in capacitati de productie. Activele circulante de 37.802.713 RON acopera abia datoriile totale de 37.853.024 RON, rezultand un capital de lucru aproape neutru - un semnal de prudenta privind flexibilitatea financiara pe termen scurt. Numerarul disponibil de numai 1.494.963 RON reprezinta o rezerva minima in raport cu dimensiunea companiei, limitand capacitatea de reactie la situatii neasteptate.
Pe latura capitalului, structura este echilibrata: capitalurile proprii de 49.332.427 RON reprezinta circa 53,5% din activele totale, iar rata de indatorare de 41,06% se incadreaza in limite prudente. ROE-ul de 7,11% semnaleaza o rentabilitate moderata a capitalului propriu, acceptabila dar cu potential de imbunatatire. Productivitatea per angajat (496 salariati) se situeaza la aproximativ 302.000 RON cifra de afaceri per persoana, un nivel rezonabil pentru industria de mobila din Romania.
In ansamblu, Sortilemn SA este o companie stabila, cu o baza de active consistenta si un nivel de indatorare gestionabil, dar cu presiuni vizibile pe marje si lichiditate. Consolidarea profitabilitatii si cresterea rezervelor de numerar reprezinta prioritatile strategice pentru o evolutie sustenabila.
Din perspectiva volumului de activitate, cifra de afaceri de 149.716.178 RON confirma scala industriala a operatiunilor. Veniturile totale de 153.013.680 RON depasesc usor cifra de afaceri, ceea ce sugereaza si alte surse de venituri in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 148.849.958 RON lasa un profit net de 3.509.211 RON - modest in termeni absoluti pentru o companie de aceasta dimensiune, cu o marja de profit net de numai 2,34%. Aceasta marja este caracteristica industriei de mobila, unde presiunile pe costurile cu materia prima si forta de munca sunt constante, insa orice depreciere a conditiilor de piata ar putea eroda rapid rentabilitatea.
Structura activelor reflecta natura capital-intensiva a productiei: activele imobilizate de 54.209.859 RON reprezinta 58,8% din totalul activelor de 92.193.065 RON, ceea ce indica investitii semnificative in capacitati de productie. Activele circulante de 37.802.713 RON acopera abia datoriile totale de 37.853.024 RON, rezultand un capital de lucru aproape neutru - un semnal de prudenta privind flexibilitatea financiara pe termen scurt. Numerarul disponibil de numai 1.494.963 RON reprezinta o rezerva minima in raport cu dimensiunea companiei, limitand capacitatea de reactie la situatii neasteptate.
Pe latura capitalului, structura este echilibrata: capitalurile proprii de 49.332.427 RON reprezinta circa 53,5% din activele totale, iar rata de indatorare de 41,06% se incadreaza in limite prudente. ROE-ul de 7,11% semnaleaza o rentabilitate moderata a capitalului propriu, acceptabila dar cu potential de imbunatatire. Productivitatea per angajat (496 salariati) se situeaza la aproximativ 302.000 RON cifra de afaceri per persoana, un nivel rezonabil pentru industria de mobila din Romania.
In ansamblu, Sortilemn SA este o companie stabila, cu o baza de active consistenta si un nivel de indatorare gestionabil, dar cu presiuni vizibile pe marje si lichiditate. Consolidarea profitabilitatii si cresterea rezervelor de numerar reprezinta prioritatile strategice pentru o evolutie sustenabila.
Puncte forte
- Companie cu peste 32 de ani de activitate neintrerupta si o cifra de afaceri apropiata de 150.000.000 RON, confirmand pozitia de jucator major in industria de mobila din Romania.
- Structura financiara echilibrata - capitalurile proprii de 49.332.427 RON reprezinta 53,5% din active, iar rata de indatorare de 41,06% se mentine in limite prudente, indicand o politica financiara conservatoare.
- Forta de munca stabila de 496 angajati, ceea ce pozitioneaza compania drept un angajator important la nivel regional in judetul Cluj.
- Activele imobilizate de 54.209.859 RON reflecta investitii solide in capacitati de productie, constituind o bariera naturala la intrarea competitorilor noi pe piata.
Factori de risc
- Marja de profit net de numai 2,34% lasa compania extrem de vulnerabila la cresterea costurilor cu materia prima, energia sau forta de munca - o majorare de 3% a cheltuielilor ar putea transforma profitul in pierdere.
- Lichiditatea imediata este critica: numerarul disponibil de 1.494.963 RON acopera mai putin de 4% din datoriile totale, iar capitalul de lucru este practic nul (activele circulante aproape egaleaza datoriile curente), limitand capacitatea de a gestiona socuri financiare pe termen scurt.
- ROE-ul de 7,11% ramane modest in raport cu costul de oportunitate al capitalului, ceea ce poate descuraja investitorii pe termen lung daca tendinta nu se imbunatateste.
Informatii Companie:
CUI: 199745
Cod CAEN: 3109
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Clujului, Nr. 7
Telefon:
Fax: 0264243148
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de mobila n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 149.716.178 | 154.032.848 | 195.351.274 | 183.475.056 | 153.615.463 | 164.069.576 |
| Venituri totale | 153.013.680 | 155.126.555 | 203.328.941 | 191.172.073 | 158.217.064 | 176.640.580 |
| Cheltuieli totale | 148.849.958 | 151.019.076 | 198.927.154 | 188.901.298 | 154.103.717 | 175.831.413 |
| Profit net | 3.509.211 | 3.705.643 | 3.681.338 | 2.270.775 | 4.113.347 | 809.167 |
| Total active | 92.193.065 | 89.882.217 | 102.120.122 | 105.227.372 | 98.367.210 | 105.734.763 |
| Total datorii | 37.853.024 | 31.410.557 | 43.949.399 | 44.716.032 | 35.869.315 | 44.931.876 |
| Capitaluri proprii | 49.332.427 | 52.666.807 | 51.445.354 | 52.758.859 | 55.765.219 | 52.637.882 |
| Casa si conturi banci | 1.494.963 | 981.377 | 2.169.476 | 810.993 | 4.900.996 | 1.772.394 |
| Nr. angajati | 496 | 507 | 577 | 610 | 620 | 690 |
| Capital subscris | 16.209.340 | 16.209.340 | 16.209.340 | 16.209.340 | 16.209.340 | 16.209.340 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.