Sumida Romania S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre SUMIDA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/391/1998. Sediul social se află pe Str. CORNELIU C...
Locație: Jimbolia, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SUMIDA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/391/1998. Sediul social se află pe Str. CORNELIU COPOSU, nr. 1A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0724788558. Alege SUMIDA ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Sumida Romania S.R.L. este un producator solid de subansambluri electronice cu o prezenta de peste 26 de ani pe piata, avand venituri de 220.639.838 RON in 2024, insa cu o marja de profit redusa de 1,85%, specifica industriei de productie contractuala.
Sumida Romania S.R.L., cu sediul in Jimbolia, judetul Timis, activeaza in sectorul fabricarii subansamblurilor electronice (CAEN 2611) si reprezinta un pilon industrial important in vestul Romaniei. Infiintata in 1998, compania cumuleaza peste 26 de ani de activitate continua, ceea ce ii confera o maturitate operationala remarcabila.
**Performanta financiara**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 220.639.838 RON, confirmand pozitia sa ca jucator major in sectorul sau. Profitul net a atins 4.085.366 RON, rezultand o marja de profit de 1,85%. Aceasta marja redusa este caracteristica productiei contractuale de electronice, un domeniu cu costuri ridicate de materiale si forta de munca. Cheltuielile totale de 212.443.506 RON reprezinta 97,1% din venituri, ceea ce indica o structura de costuri extrem de stransa si o nevoie constanta de eficientizare operationala.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 76.443.054 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (42.975.876 RON - 56,2%) si active circulante (33.455.336 RON - 43,8%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta investitiile substantiale in utilaje si echipamente de productie, specifice acestui sector.
Numerarul disponibil este de doar 1.285.726 RON, o valoare relativ mica in raport cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce sugereaza o gestionare atenta a lichiditatilor si un ciclu de conversie a numerarului eficient.
**Situatia datoriilor si a capitalurilor proprii**
Capitalurile proprii de 45.297.439 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 31.145.615 RON, asigurand o structura financiara stabila. Rata de indatorare de 40,74% se situeaza la un nivel moderat, indicand un echilibru sanatos intre finantarea proprie si cea externa. ROE-ul de 9,02% arata o rentabilitate acceptabila a capitalului investit de actionari.
**Impactul social**
Cu 737 de angajati, Sumida Romania este unul dintre cei mai mari angajatori din zona Jimbolia, avand un rol social si economic important in comunitatea locala. Costul mediu al fortei de munca si productivitatea per angajat sunt aspecte critice avand in vedere presiunile salariale din sectorul manufacturier din vestul Romaniei.
**Concluzie**
Scorul financiar de 75/100 reflecta corect profilul companiei - o afacere stabila, cu fundamente solide, dar expusa la presiuni de marja tipice industriei. Compania si-a dovedit rezilienta pe parcursul a doua decenii, iar structura bilantiera echilibrata ofera o baza buna pentru navigarea provocarilor viitoare.
**Performanta financiara**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 220.639.838 RON, confirmand pozitia sa ca jucator major in sectorul sau. Profitul net a atins 4.085.366 RON, rezultand o marja de profit de 1,85%. Aceasta marja redusa este caracteristica productiei contractuale de electronice, un domeniu cu costuri ridicate de materiale si forta de munca. Cheltuielile totale de 212.443.506 RON reprezinta 97,1% din venituri, ceea ce indica o structura de costuri extrem de stransa si o nevoie constanta de eficientizare operationala.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 76.443.054 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (42.975.876 RON - 56,2%) si active circulante (33.455.336 RON - 43,8%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta investitiile substantiale in utilaje si echipamente de productie, specifice acestui sector.
Numerarul disponibil este de doar 1.285.726 RON, o valoare relativ mica in raport cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce sugereaza o gestionare atenta a lichiditatilor si un ciclu de conversie a numerarului eficient.
**Situatia datoriilor si a capitalurilor proprii**
Capitalurile proprii de 45.297.439 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 31.145.615 RON, asigurand o structura financiara stabila. Rata de indatorare de 40,74% se situeaza la un nivel moderat, indicand un echilibru sanatos intre finantarea proprie si cea externa. ROE-ul de 9,02% arata o rentabilitate acceptabila a capitalului investit de actionari.
**Impactul social**
Cu 737 de angajati, Sumida Romania este unul dintre cei mai mari angajatori din zona Jimbolia, avand un rol social si economic important in comunitatea locala. Costul mediu al fortei de munca si productivitatea per angajat sunt aspecte critice avand in vedere presiunile salariale din sectorul manufacturier din vestul Romaniei.
**Concluzie**
Scorul financiar de 75/100 reflecta corect profilul companiei - o afacere stabila, cu fundamente solide, dar expusa la presiuni de marja tipice industriei. Compania si-a dovedit rezilienta pe parcursul a doua decenii, iar structura bilantiera echilibrata ofera o baza buna pentru navigarea provocarilor viitoare.
Puncte forte
- Baza de venituri robusta de 220.639.838 RON si o prezenta de 26 de ani pe piata, ceea ce demonstreaza rezilienta si increderea clientilor in capacitatile de productie ale companiei.
- Structura financiara solida cu capitaluri proprii de 45.297.439 RON si o rata de indatorare moderata de 40,74%, oferind o marge de siguranta buna fata de riscurile financiare.
- Rol strategic ca angajator major in zona Jimbolia cu 737 de angajati, consolidand relatia cu autoritatile locale si accesul la forta de munca.
- Activele imobilizate semnificative (42.975.876 RON) reflecta investitii consistente in capacitatile de productie, reprezentand o bariera de intrare pentru potentialii competitori.
Factori de risc
- Marja de profit extrem de redusa de 1,85% expune compania la vulnerabilitati majore in cazul cresterii costurilor cu materialele, energia sau forta de munca, putand transforma profitul in pierdere la variatii mici ale costurilor.
- Nivelul scazut al numerarului disponibil (1.285.726 RON) in raport cu volumul operatiunilor ridica semne de intrebare privind lichiditatea pe termen scurt si capacitatea de a face fata unor perturbari neprevazute ale ciclului de productie.
- Dependenta de sectorul electronics manufacturing il expune pe companie la riscuri geopolitice si la volatilitatea lanturilor globale de aprovizionare, amplificate de tendintele de reshoring ale clientilor occidentali.
Informatii Companie:
CUI: 10441497
Cod CAEN: 2611
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Str. Corneliu Coposu, Nr. 1a
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 220.639.838 | 271.029.849 | 133.959.675 | 133.711.592 | 152.947.257 | 133.876.684 |
| Venituri totale | 218.742.300 | 273.114.374 | 138.937.082 | 133.912.763 | 152.177.220 | 138.006.501 |
| Cheltuieli totale | 212.443.506 | 265.148.351 | 135.512.551 | 131.176.117 | 147.938.677 | 137.120.647 |
| Profit net | 4.085.366 | 6.801.185 | 2.922.142 | 2.269.426 | 3.506.135 | 565.728 |
| Total active | 76.443.054 | 88.842.330 | 71.354.041 | 66.997.576 | 62.709.660 | 64.783.178 |
| Total datorii | 31.145.615 | 47.630.256 | 36.943.153 | 35.944.281 | 33.908.801 | 39.488.454 |
| Capitaluri proprii | 45.297.439 | 41.212.074 | 34.410.888 | 31.053.295 | 28.800.859 | 25.294.724 |
| Casa si conturi banci | 1.285.726 | 2.890.368 | 2.067.640 | 5.116.099 | 1.933.739 | 1.761.167 |
| Nr. angajati | 737 | 807 | 679 | 759 | 842 | 1008 |
| Capital subscris | 10.875.150 | 10.875.150 | 10.875.150 | 10.875.150 | 10.875.150 | 10.875.150 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.