Sari la continut

Sw Umwelttechnik Romania SRL

Locație: Gogosari, Giurgiu

Descriere:

Sw Umwelttechnik Romania SRL este o companie românească cu sediul în Gogosari, județul Giurgiu.

Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 14019933. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J52/315/2009.

Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Str. Zavoiului, Nr. 1, Gogosari. Telefon: 0246207050. Fax: 0246207072.

Alegeți Sw Umwelttechnik Romania SRL pentru servicii de calitate și un parteneriat de încredere. Vă stăm la dispoziție pentru orice solicitare sau întrebare.

Analiza Financiara:

Rezumat: Sw Umwelttechnik Romania SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, cu venituri mari, profitabilitate solida si un nivel de indatorare gestionabil. Principalul aspect de urmarit ramane lichiditatea imediata, care este relativ redusa fata de amploarea operatiunilor.
Sw Umwelttechnik Romania SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de o baza operationala mare si de o profitabilitate buna pentru sectorul industrial in care activeaza. Compania a realizat o cifra de afaceri de 258.704.469 RON si venituri totale de 260.177.310 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea principala genereaza aproape integral veniturile companiei. Acest aspect este pozitiv, deoarece sugereaza un model de business concentrat pe operatiunile de baza, fara dependenta vizibila de venituri exceptionale sau nespecifice activitatii curente.

Profitul net de 24.308.625 RON reflecta o capacitate buna de transformare a veniturilor in rezultat final, iar marja neta de profit de 9,40% este confortabila pentru o companie din productia materialelor pentru constructii, unde presiunea pe costuri poate fi ridicata. Diferenta dintre veniturile totale de 260.177.310 RON si cheltuielile totale de 232.048.201 RON arata un control eficient al costurilor la nivel agregat. In acelasi timp, profitabilitatea capitalurilor proprii, exprimata printr-un ROE de 15,02%, indica o utilizare eficienta a resurselor actionarilor si o capacitate rezonabila de a genera randament din capitalul investit.

Din perspectiva pozitiei financiare, compania are active totale de 329.800.100 RON, dintre care 226.998.937 RON sunt active imobilizate. Ponderea ridicata a activelor imobilizate este normala pentru o firma industriala, semnaland un model intensiv in investitii si infrastructura de productie. Activele circulante sunt de 102.396.785 RON, insa numerarul si conturile reprezinta doar 6.357.530 RON, ceea ce arata ca lichiditatea imediata este relativ redusa raportat la dimensiunea afacerii. Aceasta situatie nu este neaparat problematica, dar necesita o administrare atenta a fluxurilor de numerar.

Gradul de indatorare de 46,17% si datoriile totale de 152.269.561 RON plaseaza compania intr-o zona echilibrata, fara a sugera o dependenta excesiva de finantarea externa. Capitalurile proprii de 161.837.829 RON depasesc nivelul capitalului subscris de 18.889.530 RON, ceea ce arata acumularea de valoare in timp si consolidarea bazei financiare. Raportat la numarul de 444 angajati, compania opereaza la o scara importanta, specifica unui jucator industrial matur. Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de dimensiunea afacerii, profitabilitatea buna si structura relativ echilibrata a bilantului, chiar daca lichiditatea imediata ramane un punct care merita monitorizat.
Puncte forte
  • Compania genereaza venituri mari si un profit net de 24.308.625 RON, cu o marja neta de 9,40%, ceea ce indica eficienta operationala buna.
  • ROE de 15,02% arata ca firma utilizeaza eficient capitalurile proprii pentru a crea randament pentru actionari.
  • Structura bilantiera este relativ echilibrata, cu capitaluri proprii de 161.837.829 RON si o rata a indatorarii de 46,17%, fara semne de supralevier.
  • Ponderea mare a activelor imobilizate sustine profilul unei companii industriale mature, cu capacitate operationala consistenta.
Factori de risc
  • Nivelul numerarului, de 6.357.530 RON, este redus comparativ cu dimensiunea activitatii si poate pune presiune pe lichiditatea curenta.
  • Modelul de business este intensiv in active imobilizate, ceea ce poate reduce flexibilitatea financiara in perioade de scadere a cererii.
  • Datoriile totale de 152.269.561 RON raman semnificative in valoare absoluta si necesita mentinerea unei discipline bune in administrarea costurilor si a cash-flow-ului.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 19.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 14019933
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 2001

Contact:

Adresă: Str. Zavoiului, Nr. 1
Telefon:
Fax: 0246207072

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea produselor din beton pentru constructii
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 272.267.176 258.704.469 230.254.426 189.430.063 136.926.067 129.512.135 123.045.262
Venituri totale 275.771.667 260.177.310 234.853.473 198.527.940 144.453.294 134.682.632 123.748.824
Cheltuieli totale 252.144.979 232.048.201 212.887.556 173.244.069 125.508.311 112.920.008 107.482.711
Profit net 19.779.624 24.308.625 18.355.000 21.482.733 16.275.223 18.265.654 13.504.912
Total active 322.544.569 329.800.100 311.608.997 284.309.257 203.800.089 169.733.909 159.974.570
Total datorii 140.017.229 152.269.561 156.046.094 164.173.770 105.257.626 87.481.729 96.054.861
Capitaluri proprii 167.327.453 161.837.829 139.399.203 119.596.571 98.113.838 81.838.616 63.572.962
Casa si conturi banci 5.233.768 6.357.530 12.701.331 9.472.060 7.081.368 9.304.940 15.690.698
Nr. angajati 455 444 357 303 217 248 214
Capital subscris 18.889.530 18.889.530 18.889.530 18.889.530 18.889.530 18.889.530 18.889.530
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te