Sari la continut

Swoboda Sibiu S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre SWOBODA SIBIU S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1032/2004. Sediul social se află pe Str. SELIMBARUL...

Locație: Cisnadie, Sibiu

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre SWOBODA SIBIU S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1032/2004. Sediul social se află pe Str. SELIMBARULUI, nr. 111, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269206170 sau la fax 0269206171. Alege SWOBODA SIBIU S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Swoboda Sibiu S.R.L. este o companie solida din industria auto cu o cifra de afaceri de 311.751.953 RON in 2024, un grad scazut de indatorare (27,64%) si capitaluri proprii robuste, dar cu o marja de profit redusa de doar 2,57% care semnaleaza presiuni operationale specifice sectorului de componente auto.
Swoboda Sibiu S.R.L., infiintata in 2004 si localizata in Cisnadie, judetul Sibiu, activeaza in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), fiind parte a grupului german Swoboda. Cu un scor financiar de 80 din 100, compania demonstreaza o buna stabilitate financiara generala.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 311.751.953 RON, confirmand pozitia sa de jucator semnificativ in industria componentelor auto din Romania. Veniturile totale de 314.858.373 RON indica faptul ca activitatea principala genereaza aproape integral veniturile companiei, diferenta de aproximativ 3.106.420 RON provenind din alte surse - un semn de concentrare sanatoasa pe activitatea de baza.

Profitabilitatea reprezinta insa un punct de atentie. Profitul net de 7.997.435 RON corespunde unei marje de profit de doar 2,57%, ceea ce este relativ scazut chiar si pentru sectorul de componente auto, cunoscut pentru marjele comprimate. Cheltuielile totale de 303.857.022 RON absorb 96,5% din venituri, lasand un spatiu limitat de manevra in cazul unor fluctuatii ale costurilor cu materii prime sau energie.

Din perspectiva bilantiera, structura este una solida. Activele totale de 169.517.452 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 112.456.529 RON, ceea ce reprezinta aproximativ 66% din total activ. Rata indatorarii de 27,64% este confortabila si sub media sectorului, oferind companiei capacitate suplimentara de imprumut daca ar fi necesara. Datoriile totale de 46.861.619 RON sunt gestionabile raportat la dimensiunea operatiunilor.

Activele circulante de 114.689.507 RON depasesc semnificativ datoriile totale, indicand o lichiditate curenta excelenta. Totusi, numerarul disponibil de doar 3.007.320 RON (sub 1% din cifra de afaceri) sugereaza ca o parte importanta a activelor circulante este blocata in stocuri si creante comerciale - situatie tipica pentru un producator industrial cu cicluri de productie si incasare mai lungi.

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 7,11% este modest, reflectand combinatia dintre marja redusa de profit si baza solida de capitaluri proprii. Capitalul subscris de 5.000.010 RON a fost multiplicat de peste 22 de ori prin profiturile reinvestite, ceea ce demonstreaza angajamentul pe termen lung al actionarilor.

Cu 527 de angajati, productivitatea medie per angajat se situeaza la aproximativ 591.560 RON cifra de afaceri, un nivel rezonabil pentru industria de componente auto. Profitul net per angajat este de circa 15.175 RON, ceea ce reflecta din nou marjele inguste ale sectorului.

In concluzie, Swoboda Sibiu este o companie stabila financiar, cu o structura de capital sanatoasa si operatiuni de anvergura, dar care trebuie sa isi imbunatateasca eficienta operationala pentru a creste marjele de profit si a genera un randament mai atractiv pentru actionari.
Puncte forte
  • Structura financiara solida, cu capitaluri proprii de 112.456.529 RON reprezentand 66% din totalul activelor si o rata de indatorare scazuta de doar 27,64%, oferind capacitate semnificativa de finantare suplimentara.
  • Dimensiune operationala importanta, cu o cifra de afaceri de peste 311 milioane RON si 527 angajati, confirmand pozitia de producator relevant in industria auto romaneasca.
  • Lichiditate curenta excelenta - activele circulante de 114.689.507 RON depasesc de aproape 2,5 ori datoriile totale, asigurand un tampon confortabil pentru obligatiile pe termen scurt.
  • Capital reinvestit semnificativ - capitalul initial de 5.000.010 RON a fost multiplicat de peste 22 de ori, demonstrand angajamentul actionarilor si capacitatea companiei de a genera si retine valoare pe termen lung.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 2,57% lasa un spatiu foarte limitat de absorbtie a socurilor - orice crestere semnificativa a costurilor cu materii prime, energie sau forta de munca ar putea eroda rapid profitabilitatea.
  • Numerarul disponibil de 3.007.320 RON (sub 1% din cifra de afaceri) este relativ scazut, sugerand o dependenta ridicata de incasarea la timp a creantelor comerciale pentru sustinerea operatiunilor curente.
  • Dependenta de industria auto, sector ciclic si supus presiunilor tranzitiei catre vehicule electrice, ceea ce poate afecta cererea pentru anumite categorii de componente pe termen mediu si lung.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 16590145
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2004

Contact:

Adresă: Str. Selimbarului, Nr. 111
Telefon:
Fax: 0269206171

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 311.751.953 327.233.288 291.262.780 249.936.914 230.043.909 281.000.329
Venituri totale 314.858.373 334.271.197 298.707.685 259.596.554 236.737.685 284.436.017
Cheltuieli totale 303.857.022 317.881.810 288.235.704 255.444.882 231.030.705 275.905.818
Profit net 7.997.435 13.878.735 9.324.856 3.379.298 4.758.348 7.260.830
Total active 169.517.452 165.358.183 157.997.312 139.096.642 151.294.172 137.863.838
Total datorii 46.861.619 49.736.278 53.765.376 41.523.055 54.920.094 47.775.101
Capitaluri proprii 112.456.529 104.459.094 90.580.359 82.484.165 79.104.866 74.346.518
Casa si conturi banci 3.007.320 2.070.253 2.435.106 2.696.374 21.795.514 10.695.632
Nr. angajati 527 545 549 564 500 572
Capital subscris 5.000.010 5.000.010 5.000.010 5.000.010 5.000.010 5.000.010
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te