Taparo SA
Locație: Targu Lapus, Maramures
Descriere:
Căutați servicii de fabricarea de mobila n.c.a. în Targu Lapus? Taparo SA este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Maramures, compania noastră (CUI 17048267) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la 198 DJ182 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Taparo SA este un producator de mobila cu capacitate industriala semnificativa, aflat insa intr-o criza financiara acuta, cu pierderi de 22,1 milioane RON, o rata de indatorare de 86,84% si lichiditate critica, ceea ce impune masuri urgente de restructurare pentru evitarea insolventei.
Taparo SA este o companie producatoare de mobila cu sediul in Targu Lapus, judetul Maramures, infiintata in 2004 si inregistrata cu codul CAEN 3109 (Fabricarea de mobila n.c.a.). Cu un scor financiar de 35/100, compania traverseaza o perioada dificila, reflectata in indicatorii financiari ai anului 2024.
Cifra de afaceri se ridica la 174.654.895 RON, un volum semnificativ pentru un producator regional, insa veniturile totale de 189.828.893 RON nu acopera cheltuielile totale de 211.962.604 RON. Diferenta negativa de aproximativ 22,1 milioane RON se transpune intr-o pierdere neta de 22.133.711 RON, ceea ce indica o structura de costuri nesustenabila in raport cu veniturile generate.
Marja de profit negativa de -12,67% arata ca pentru fiecare 100 de lei incasati, compania pierde aproape 13 lei. Aceasta situatie poate fi cauzata de costuri ridicate cu materia prima, energie sau forta de munca, dar si de presiuni competitive pe piata mobilierei.
Structura bilantului evidentiaza active totale de 231.125.860 RON, impartite relativ echilibrat intre active imobilizate (109.412.794 RON) si active circulante (120.592.185 RON). Totusi, nivelul redus al numerarului si conturilor bancare - doar 1.519.916 RON - ridica semne de intrebare cu privire la lichiditatea imediata a companiei si capacitatea sa de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
Cel mai ingrijorator indicator ramane rata indatorarii de 86,84%, cu datorii totale de 200.713.607 RON fata de active totale de 231.125.860 RON. Capitalurile proprii de numai 30.412.047 RON reprezinta o rezerva financiara fragila, iar randamentul capitalului propriu (ROE) de -72,78% confirma ca actionarii nu obtin nicio valoare din investitia lor, din contra, capitalul este erodat activ.
Pe latura operationala, compania mentine un colectiv de 427 de angajati, ceea ce reprezinta un angajament social si economic important pentru comunitatea din Targu Lapus. Aceasta dimensiune a fortei de munca implica insa si costuri fixe ridicate, care amplifica riscul in perioadele de activitate mai slaba.
In ansamblu, Taparo SA prezinta semnele unui producator industrial cu capacitate operationala reala, dar aflat intr-o criza financiara acuta caracterizata prin pierderi semnificative, indatorare ridicata si lichiditate insuficienta. Redresarea depinde de capacitatea managementului de a reduce costurile, de a renegocia finantarile existente si de a identifica noi surse de venituri sau eficienta operationala.
Cifra de afaceri se ridica la 174.654.895 RON, un volum semnificativ pentru un producator regional, insa veniturile totale de 189.828.893 RON nu acopera cheltuielile totale de 211.962.604 RON. Diferenta negativa de aproximativ 22,1 milioane RON se transpune intr-o pierdere neta de 22.133.711 RON, ceea ce indica o structura de costuri nesustenabila in raport cu veniturile generate.
Marja de profit negativa de -12,67% arata ca pentru fiecare 100 de lei incasati, compania pierde aproape 13 lei. Aceasta situatie poate fi cauzata de costuri ridicate cu materia prima, energie sau forta de munca, dar si de presiuni competitive pe piata mobilierei.
Structura bilantului evidentiaza active totale de 231.125.860 RON, impartite relativ echilibrat intre active imobilizate (109.412.794 RON) si active circulante (120.592.185 RON). Totusi, nivelul redus al numerarului si conturilor bancare - doar 1.519.916 RON - ridica semne de intrebare cu privire la lichiditatea imediata a companiei si capacitatea sa de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
Cel mai ingrijorator indicator ramane rata indatorarii de 86,84%, cu datorii totale de 200.713.607 RON fata de active totale de 231.125.860 RON. Capitalurile proprii de numai 30.412.047 RON reprezinta o rezerva financiara fragila, iar randamentul capitalului propriu (ROE) de -72,78% confirma ca actionarii nu obtin nicio valoare din investitia lor, din contra, capitalul este erodat activ.
Pe latura operationala, compania mentine un colectiv de 427 de angajati, ceea ce reprezinta un angajament social si economic important pentru comunitatea din Targu Lapus. Aceasta dimensiune a fortei de munca implica insa si costuri fixe ridicate, care amplifica riscul in perioadele de activitate mai slaba.
In ansamblu, Taparo SA prezinta semnele unui producator industrial cu capacitate operationala reala, dar aflat intr-o criza financiara acuta caracterizata prin pierderi semnificative, indatorare ridicata si lichiditate insuficienta. Redresarea depinde de capacitatea managementului de a reduce costurile, de a renegocia finantarile existente si de a identifica noi surse de venituri sau eficienta operationala.
Puncte forte
- Cifra de afaceri substantiala de 174.654.895 RON demonstreaza o capacitate operationala reala si o prezenta consolidata pe piata mobilierei.
- Baza de active semnificativa de 231.125.860 RON, cu active imobilizate de peste 109 milioane RON, indica infrastructura industriala dezvoltata.
- Forta de munca de 427 angajati reflecta o organizatie cu experienta operationala si cunostinte tehnice acumulate in productia de mobila.
- Capitalul subscris de 25.571.590 RON ofera o baza minima de sustinere a activitatii, iar activele circulante de 120 milioane RON pot asigura continuitatea operatiunilor pe termen scurt.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 86,84% si pierderile nete de 22.133.711 RON creeaza un risc major de insolventa, mai ales in conditiile unui nivel critic de numerar de doar 1.519.916 RON.
- ROE de -72,78% si marja de profit negativa de -12,67% indica o structura de costuri nesustenabila care erodeaza capitalurile proprii si reduce marja de manevra financiara.
- Dependenta ridicata de finantare externa in contextul pierderilor continue poate ingreuna accesul la noi credite si poate declansa clauze de accelerare a datoriilor existente.
Informatii Companie:
CUI: 17048267
Cod CAEN: 3109
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: 198 DJ182
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea de mobila n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 174.654.895 | 202.392.349 | 228.619.964 | 287.691.195 | 225.171.687 | 275.892.175 |
| Venituri totale | 189.828.893 | 223.308.376 | 257.872.599 | 296.300.992 | 227.585.193 | 279.352.517 |
| Cheltuieli totale | 211.962.604 | 221.513.321 | 280.996.970 | 294.493.162 | 215.792.597 | 273.757.901 |
| Profit net | -22.133.711 | 1.795.055 | -23.124.371 | 1.404.676 | 9.898.411 | 4.709.597 |
| Total active | 231.125.860 | 236.447.707 | 204.298.573 | 210.310.906 | 193.419.982 | 152.059.896 |
| Total datorii | 200.713.607 | 167.896.862 | 161.785.132 | 143.943.645 | 125.057.853 | 110.943.749 |
| Capitaluri proprii | 30.412.047 | 51.755.760 | 25.718.356 | 49.557.371 | 50.751.566 | 40.614.036 |
| Casa si conturi banci | 1.519.916 | 1.057.150 | 1.530.305 | 519.961 | 2.300.166 | 2.352.900 |
| Nr. angajati | 427 | 863 | 849 | 936 | 757 | 0 |
| Capital subscris | 25.571.590 | 220.000 | 220.000 | 220.000 | 220.000 | 220.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.