Te Connectivity Sensor Solutions S.R.L.
Locație: Dumbravita, Timis
Descriere:
Te Connectivity Sensor Solutions S.R.L. este o companie din Dumbravita, județul Timis, specializată în fabricarea de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control, navigatie. Înregistrată cu CUI 38546892 și număr de ordine în Registrul Comerțului J35/1366/2018, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Drumul Judetean 691, Km 7+192, Dumbravita. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: Te Connectivity Sensor Solutions S.R.L. are un nivel ridicat al activitatii si o baza semnificativa de active, dar rezultatele financiare din 2024 sunt puternic afectate de pierderi, lichiditate foarte slabă si indatorare ridicata. Profilul financiar este vulnerabil, ceea ce sustine scorul financiar modest de 35/100.
Te Connectivity Sensor Solutions S.R.L. activeaza in domeniul fabricarii de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control si navigatie, un sector industrial cu cerinte ridicate de precizie si investitii tehnice. Pentru anul 2024, compania raporteaza o cifra de afaceri de 279.574.945 lei, ceea ce indica un volum important al activitatii comerciale pentru o firma infiintata in 2017 si cu 195 de angajati. Totusi, dimensiunea veniturilor nu s-a transpus intr-o profitabilitate sustenabila.
Principalul element de atentie este pierderea neta de 55.247.440 lei, pe fondul unor cheltuieli totale de 313.535.660 lei, peste nivelul veniturilor totale de 258.926.635 lei. Marja de profit de -19,76% arata ca firma pierde aproximativ 20 lei la fiecare 100 lei cifra de afaceri, ceea ce reflecta o presiune puternica asupra costurilor si o eficienta operationala slaba in anul analizat. In acelasi sens, rentabilitatea capitalurilor proprii este sever negativa, cu un ROE de -138,96%, semn ca baza de capital a fost erodata semnificativ de rezultatul net negativ.
Din perspectiva bilantiera, compania detine active totale de 210.706.375 lei, dintre care 96.420.179 lei sunt active imobilizate si 113.581.981 lei active circulante. Structura activelor sugereaza o baza operationala relevanta, cu o pondere echilibrata intre investitii pe termen lung si resurse curente. Cu toate acestea, pozitia de lichiditate imediata este foarte fragila, avand numerar si conturi de -2.386 lei. Acest nivel indica absenta unei rezerve de cash disponibile la final de an si poate semnala tensiuni in administrarea lichiditatilor curente.
Gradul de indatorare este ridicat. Datoriile totale ajung la 170.829.412 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de doar 39.758.575 lei, ceea ce corespunde unei rate a indatorarii de 81,07%. Aceasta structura financiara reduce flexibilitatea companiei si creste dependenta de finantarea externa. In contextul unei pierderi mari, un astfel de nivel al indatorarii amplifica riscul financiar si limiteaza capacitatea de absorbtie a unor socuri suplimentare.
Per ansamblu, compania are o baza operationala semnificativa si un volum consistent al activitatii, insa performanta financiara din 2024 este slaba. Pierderea ridicata, profitabilitatea negativa, lichiditatea foarte redusa si indatorarea mare justifica un profil financiar vulnerabil, in linie cu scorul financiar de 35 din 100. Pentru evaluarea viitoare, elementele esentiale de urmarit sunt controlul costurilor, refacerea lichiditatii si stabilizarea capitalurilor proprii.
Principalul element de atentie este pierderea neta de 55.247.440 lei, pe fondul unor cheltuieli totale de 313.535.660 lei, peste nivelul veniturilor totale de 258.926.635 lei. Marja de profit de -19,76% arata ca firma pierde aproximativ 20 lei la fiecare 100 lei cifra de afaceri, ceea ce reflecta o presiune puternica asupra costurilor si o eficienta operationala slaba in anul analizat. In acelasi sens, rentabilitatea capitalurilor proprii este sever negativa, cu un ROE de -138,96%, semn ca baza de capital a fost erodata semnificativ de rezultatul net negativ.
Din perspectiva bilantiera, compania detine active totale de 210.706.375 lei, dintre care 96.420.179 lei sunt active imobilizate si 113.581.981 lei active circulante. Structura activelor sugereaza o baza operationala relevanta, cu o pondere echilibrata intre investitii pe termen lung si resurse curente. Cu toate acestea, pozitia de lichiditate imediata este foarte fragila, avand numerar si conturi de -2.386 lei. Acest nivel indica absenta unei rezerve de cash disponibile la final de an si poate semnala tensiuni in administrarea lichiditatilor curente.
Gradul de indatorare este ridicat. Datoriile totale ajung la 170.829.412 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de doar 39.758.575 lei, ceea ce corespunde unei rate a indatorarii de 81,07%. Aceasta structura financiara reduce flexibilitatea companiei si creste dependenta de finantarea externa. In contextul unei pierderi mari, un astfel de nivel al indatorarii amplifica riscul financiar si limiteaza capacitatea de absorbtie a unor socuri suplimentare.
Per ansamblu, compania are o baza operationala semnificativa si un volum consistent al activitatii, insa performanta financiara din 2024 este slaba. Pierderea ridicata, profitabilitatea negativa, lichiditatea foarte redusa si indatorarea mare justifica un profil financiar vulnerabil, in linie cu scorul financiar de 35 din 100. Pentru evaluarea viitoare, elementele esentiale de urmarit sunt controlul costurilor, refacerea lichiditatii si stabilizarea capitalurilor proprii.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 279.574.945 lei confirma o activitate comerciala de dimensiune relevanta in raport cu numarul de angajati.
- Compania dispune de o baza importanta de active, de 210.706.375 lei, cu o structura relativ echilibrata intre active imobilizate si circulante.
- Activele circulante de 113.581.981 lei ofera o baza operationala care poate sustine activitatea curenta, daca este gestionata eficient.
Factori de risc
- Pierdera neta de 55.247.440 lei si marja de profit de -19,76% indica un model operational puternic dezechilibrat in 2024.
- Numerarul de -2.386 lei semnaleaza o lichiditate imediata extrem de slaba si un posibil stres de trezorerie.
- Rata indatorarii de 81,07%, combinata cu capitaluri proprii de 39.758.575 lei, arata o dependenta ridicata de datorii si un risc financiar crescut.
Informatii Companie:
CUI: 38546892
Cod CAEN: 2651
Anul înființării: 2017
Contact:
Adresă: Drumul Judetean 691, Km 7+192
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control, navigatie
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 279.574.945 | 203.494.332 | 105.191.051 | 85.195.267 | 75.991.967 | 38.785.272 |
| Venituri totale | 258.926.635 | 210.691.039 | 111.156.592 | 92.163.206 | 78.056.690 | 55.193.340 |
| Cheltuieli totale | 313.535.660 | 228.336.977 | 95.776.152 | 84.603.409 | 78.529.230 | 61.872.191 |
| Profit net | -55.247.440 | -17.645.938 | 15.380.440 | 7.559.797 | -472.540 | -6.678.851 |
| Total active | 210.706.375 | 161.951.151 | 146.170.911 | 114.787.178 | 105.174.398 | 72.464.037 |
| Total datorii | 170.829.412 | 159.956.609 | 126.529.280 | 110.524.721 | 119.713.341 | 86.516.074 |
| Capitaluri proprii | 39.758.575 | 1.994.485 | 19.640.422 | 4.259.982 | -14.543.189 | -14.070.649 |
| Casa si conturi banci | -2.386 | 9.200 | 0 | -208 | -691.089 | 3.345 |
| Nr. angajati | 195 | 193 | 159 | 0 | 151 | 112 |
| Capital subscris | 65.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 46.000 | 46.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.