Sari la continut

Telesystem S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre TELESYSTEM S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J04/1650/2007. Sediul social se află pe Str. MARASESTI, nr...

Locație: Bacau, Bacau

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre TELESYSTEM S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J04/1650/2007. Sediul social se află pe Str. MARASESTI, nr. 110, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0234551055 sau la fax 0234551055. Alege TELESYSTEM S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Telesystem S.R.L. este un jucator solid pe piata serviciilor de securizare din Romania, cu venituri de peste 117 milioane RON si un profit net de 8,4 milioane RON in 2024, insa numerarul negativ si rata ridicata de indatorare de 64,62% reprezinta principalele vulnerabilitati de monitorizat.
Telesystem S.R.L. este o companie cu sediul in Bacau, activa din 2007 in domeniul serviciilor de securizare (CAEN 8020). Cu o cifra de afaceri de 117.219.646 RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator semnificativ in sectorul sau, obtinand un scor financiar de 70 din 100.

**Performanta operationala**

Veniturile totale de 119.664.587 RON depasesc cifra de afaceri cu circa 2,4 milioane RON, indicand surse suplimentare de venituri - financiare sau din activitati conexe. Cheltuielile totale de 109.983.150 RON sunt tinute sub control, generand un profit net de 8.460.188 RON si o marja de 7,22% - o performanta solida intr-un sector cu marje tipic moderate.

Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 28,99% este remarcabila, semnalând o utilizare eficienta a resurselor proprii si o capacitate buna de a genera valoare. Capitalurile proprii de 29.185.404 RON au fost construite aproape integral din profituri reinvestite, capitalul social subscris fiind simbolic (200 RON) - un indicator clar al disciplinei financiare pe termen lung.

**Structura activelor**

Activele totale de 82.491.247 RON sunt dominate de activele circulante (79.251.382 RON, adica 96% din total), in timp ce activele imobilizate sunt de doar 3.087.328 RON. Aceasta structura, neobisnuita pentru o companie de servicii de securitate, sugereaza un model orientat spre integrare de sisteme sau contracte B2B cu plata amanata, nu spre detinerea de echipamente proprii.

Cu 61 de angajati si venituri de 117 milioane RON, productivitatea per angajat depaseste 1,9 milioane RON - o cifra care indica fie un model de tip integrator cu subcontractori, fie contracte comerciale de mare valoare.

**Pozitia financiara si riscuri**

Cel mai ingrijorator element este numerarul negativ de -3.896.662 RON, care sugereaza un descoperit de cont bancar sau utilizarea unor linii de credit revolving pentru acoperirea nevoilor de capital de lucru. Aceasta situatie, combinata cu o rata de indatorare de 64,62% si datorii totale de 53.305.843 RON, creeaza o vulnerabilitate fata de eventuale cresteri ale costurilor de finantare sau intarzieri in incasarea creantelor.

Desi datoriile sunt ridicate, profitabilitatea ofera capacitatea de a le gestiona. Raportul profit net raportat la datoriile totale este de aproximativ 15,9%, ceea ce inseamna ca, la ritmul actual, datoriile ar putea fi acoperite teoretic in circa 6 ani din profiturile generate.

**Concluzie**

Telesystem S.R.L. este o companie matura, profitabila si cu prezenta stabila pe piata serviciilor de securizare din Romania. Fundamentele operationale sunt sanatoase, insa managementul lichiditatilor si nivelul ridicat al indatorarii reprezinta aspecte care necesita monitorizare atenta in perioadele de volatilitate economica.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 117.219.646 RON si profitabilitate solida, cu marja neta de 7,22% si ROE de 28,99% - indicatori superiori mediei sectoriale pentru servicii de securizare.
  • Productivitate exceptionala per angajat de circa 1,9 milioane RON cu doar 61 de salariati, sugerand un model de business eficient bazat pe contracte B2B de mare valoare.
  • Capitalizare proprie de 29,1 milioane RON construita integral din profituri reinvestite pe parcursul a 17 ani de activitate continua, reflectand disciplina financiara si stabilitate institutionala.
  • Model de business agil cu active imobilizate minime (3,1 milioane RON), permitand flexibilitate operationala si adaptabilitate rapida la cererea pietei.
Factori de risc
  • Numerar negativ de -3.896.662 RON indica dependenta de linii de credit bancare pentru acoperirea nevoilor operationale, expunand compania la riscul de refinantare in conditii nefavorabile de piata.
  • Rata ridicata de indatorare de 64,62% cu datorii totale de 53.305.843 RON creeaza vulnerabilitate in contextul unor eventuale cresteri ale dobanzilor sau incetiniri ale incasarilor comerciale.
  • Structura activelor dominata 96% de active circulante (preponderent creante comerciale) implica riscul de deteriorare brusca a lichiditatii daca clientii intarzie platile sau daca un contract major este pierdut.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 03.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 22460883
Cod CAEN: 8020
Anul înființării: 2007

Contact:

Adresă: Str. Marasesti, Nr. 110
Telefon:
Fax: 0234551055

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Activitati de servicii privind sistemele de securizare
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 117.219.646 93.348.723 69.217.380 48.539.791 33.382.852 19.956.472
Venituri totale 119.664.587 95.058.489 70.737.210 48.789.755 35.045.277 20.279.585
Cheltuieli totale 109.983.150 84.656.808 64.425.520 42.808.609 31.026.996 18.744.758
Profit net 8.460.188 8.986.898 5.442.896 5.163.905 3.436.160 1.302.949
Total active 82.491.247 60.620.677 39.784.224 26.972.387 13.920.932 7.899.615
Total datorii 53.305.843 37.297.443 24.650.805 15.843.009 6.797.564 4.212.406
Capitaluri proprii 29.185.404 23.323.234 15.133.419 11.129.378 7.123.368 3.687.209
Casa si conturi banci -3.896.662 -4.211.558 -3.859.677 624.055 2.094.943 -198.184
Nr. angajati 61 47 42 34 29 25
Capital subscris 200 200 200 200 200 200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Spy Technology S.R.L.

Servicii De Securitate

Armenis

Mma Strong Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Galati

Interlock Systems S.R.L.

Servicii De Securitate

Cluj-Napoca

Lup Guard SRL

Servicii De Securitate

Orastie

Ronin Guard Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Oradea

Swat Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Piscolt

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te