Teraplast Recycling S.a.
Locație: Sieu-Magherus, Bistrita-Nasaud
Descriere:
Cu sediul în Sieu-Magherus, Bistrita-Nasaud, Teraplast Recycling S.a. activează în domeniul recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J06/176/2016, având codul unic de identificare 35674765.
Adresa noastră: Calea Teraplast, Nr. 1, Sieu-Magherus, Bistrita-Nasaud.
Analiza Financiara:
Rezumat: Teraplast Recycling S.A. traverseaza o perioada dificila din punct de vedere financiar, inregistrand o pierdere neta de 16.860.909 RON in 2024, cu o structura de capital fragila si o lichiditate aproape inexistenta, in ciuda unei cifre de afaceri semnificative de peste 110 milioane RON.
Teraplast Recycling S.A., subsidiara a grupului Teraplast (listat la Bursa de Valori Bucuresti), activeaza in sectorul recuperarii materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832), un domeniu strategic in contextul tranzitiei catre economia circulara. Compania, infiintata in 2016 in Sieu-Magherus, judetul Bistrita-Nasaud, a ajuns in 2024 la o cifra de afaceri de 110.841.161 RON, ceea ce o plaseaza in categoria companiilor mijlocii cu activitate industriala relevanta.
Cu toate acestea, tabloul financiar general este ingrijorator. Cheltuielile totale (133.915.520 RON) au depasit veniturile totale (117.054.611 RON) cu aproape 17 milioane RON, generand o pierdere neta de 16.860.909 RON si o marja de profit negativa de -15,21%. Aceasta dinamica sugereaza fie un model operational cu costuri ridicate greu de absorbit la nivelul actual de venituri, fie presiuni conjuncturale puternice pe piata materiilor prime reciclabile.
Structura activelor reflecta un caracter puternic intensiv in capital: activele imobilizate reprezinta 102.672.291 RON, adica aproximativ 74% din totalul activelor de 138.497.606 RON. Aceasta proportie este specifica industriei de reciclare, unde infrastructura de procesare necesita investitii substantiale. Activele circulante totalizeza 35.629.936 RON, insa lichiditatile imediate (numerar si conturi bancare) sunt dramatice - doar 180.275 RON, ceea ce reprezinta mai putin de 0,2% din totalul activelor si semnaleaza un risc serios de lichiditate pe termen scurt.
Situatia datoriilor este cea mai presanta problema: datoriile totale de 107.846.738 RON reprezinta 77,87% din totalul activelor, lasand capitalurile proprii la un nivel minimal de 7.241.290 RON. Rata de indatorare atat de ridicata, combinata cu pierderile curente, a generat un ROE negativ de -232,84%, indicand o erodare rapida a capitalului propriu. Gradul de acoperire a datoriilor din activele circulante este de aproximativ 0,33 - mult sub pragul de siguranta de 1, ceea ce inseamna ca societatea depinde in mare masura de refinantare sau de sprijin din partea grupului-mama.
Cei 91 de angajati genereaza in medie aproximativ 1.218.000 RON cifra de afaceri fiecare, o productivitate rezonabila per salariat, dar insuficienta pentru a acoperi structura de costuri actuala. Scorul financiar de 45/100 reflecta corect aceasta situatie de vulnerabilitate moderata spre ridicata.
In concluzie, Teraplast Recycling S.A. are o baza operationala solida si un domeniu de activitate cu potential pe termen lung, insa in 2024 compania se confrunta cu o criza de profitabilitate si lichiditate care necesita masuri urgente de restructurare financiara sau capitalizare suplimentara din partea grupului Teraplast.
Cu toate acestea, tabloul financiar general este ingrijorator. Cheltuielile totale (133.915.520 RON) au depasit veniturile totale (117.054.611 RON) cu aproape 17 milioane RON, generand o pierdere neta de 16.860.909 RON si o marja de profit negativa de -15,21%. Aceasta dinamica sugereaza fie un model operational cu costuri ridicate greu de absorbit la nivelul actual de venituri, fie presiuni conjuncturale puternice pe piata materiilor prime reciclabile.
Structura activelor reflecta un caracter puternic intensiv in capital: activele imobilizate reprezinta 102.672.291 RON, adica aproximativ 74% din totalul activelor de 138.497.606 RON. Aceasta proportie este specifica industriei de reciclare, unde infrastructura de procesare necesita investitii substantiale. Activele circulante totalizeza 35.629.936 RON, insa lichiditatile imediate (numerar si conturi bancare) sunt dramatice - doar 180.275 RON, ceea ce reprezinta mai putin de 0,2% din totalul activelor si semnaleaza un risc serios de lichiditate pe termen scurt.
Situatia datoriilor este cea mai presanta problema: datoriile totale de 107.846.738 RON reprezinta 77,87% din totalul activelor, lasand capitalurile proprii la un nivel minimal de 7.241.290 RON. Rata de indatorare atat de ridicata, combinata cu pierderile curente, a generat un ROE negativ de -232,84%, indicand o erodare rapida a capitalului propriu. Gradul de acoperire a datoriilor din activele circulante este de aproximativ 0,33 - mult sub pragul de siguranta de 1, ceea ce inseamna ca societatea depinde in mare masura de refinantare sau de sprijin din partea grupului-mama.
Cei 91 de angajati genereaza in medie aproximativ 1.218.000 RON cifra de afaceri fiecare, o productivitate rezonabila per salariat, dar insuficienta pentru a acoperi structura de costuri actuala. Scorul financiar de 45/100 reflecta corect aceasta situatie de vulnerabilitate moderata spre ridicata.
In concluzie, Teraplast Recycling S.A. are o baza operationala solida si un domeniu de activitate cu potential pe termen lung, insa in 2024 compania se confrunta cu o criza de profitabilitate si lichiditate care necesita masuri urgente de restructurare financiara sau capitalizare suplimentara din partea grupului Teraplast.
Puncte forte
- Infrastructura industriala solida - active imobilizate de 102.672.291 RON reprezinta o platforma operationala cu valoare ridicata, specifica sectorului de reciclare.
- Scala operationala semnificativa - cifra de afaceri de peste 110 milioane RON pozitioneaza compania ca un jucator relevant pe piata reciclarii din Romania.
- Apartenta la grupul Teraplast - subsidiara unui grup listat la BVB, cu acces potential la suport financiar si resurse de grup.
- Domeniu strategic de viitor - sectorul reciclarii beneficiaza de impulsul legislatiei europene privind economia circulara si de cererea crescanda pentru materii prime secundare.
Factori de risc
- Risc de lichiditate critic - numerarul disponibil de doar 180.275 RON in raport cu datorii totale de 107.846.738 RON indica o vulnerabilitate severa la orice intarziere de incasari sau solicitare de rambursare.
- Supraindatorare si erodarea capitalului propriu - rata de indatorare de 77,87% si ROE de -232,84% semnaleaza ca pierderile curente consuma rapid capitalul propriu rezidual de numai 7,2 milioane RON.
- Ineficienta operationala structurala - depasirea veniturilor totale de catre cheltuieli cu aproape 17 milioane RON in 2024 sugereaza ca modelul de cost actual nu este sustenabil fara ajustari majore de preturi sau reduceri de cheltuieli.
Informatii Companie:
CUI: 35674765
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2016
Contact:
Adresă: Calea Teraplast, Nr. 1
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 110.841.161 | 34.804.641 | 60.809.119 | 46.517.176 | 30.315.821 | 21.700.693 |
| Venituri totale | 117.054.611 | 37.133.353 | 65.623.179 | 45.274.240 | 27.084.174 | 19.015.147 |
| Cheltuieli totale | 133.915.520 | 42.682.820 | 60.138.257 | 41.557.040 | 26.183.100 | 18.615.313 |
| Profit net | -16.860.909 | -5.549.467 | 5.216.013 | 3.660.163 | 869.305 | 371.272 |
| Total active | 138.497.606 | 133.913.089 | 36.704.745 | 31.053.214 | 28.539.952 | 33.438.160 |
| Total datorii | 107.846.738 | 109.886.058 | 7.128.247 | 3.192.729 | 1.353.099 | 32.232.689 |
| Capitaluri proprii | 7.241.290 | 23.970.333 | 29.519.800 | 27.803.787 | 27.143.624 | 1.162.242 |
| Casa si conturi banci | 180.275 | 12.784.392 | 1.847.575 | 2.441.556 | 7.426.194 | 422.467 |
| Nr. angajati | 91 | 68 | 87 | 54 | 41 | 37 |
| Capital subscris | 5.480.000 | 5.480.000 | 5.480.000 | 2.491.000 | 2.491.000 | 90.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.