Tetra Sistems Guard SRL
Locație: Sector 4, Bucuresti
Descriere:
Tetra Sistems Guard SRL - companie activă în sectorul activitati de protectie si garda, cu sediul în Sector 4, Bucuresti.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Sos. Oltenitei, Nr. 225 a
• CUI: 38469641
• Registrul Comerțului: J40/18872/2017
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Tetra Sistems Guard SRL a inregistrat o crestere spectaculoasa a cifrei de afaceri de 121% in 2024, confirmandu-se ca un jucator in expansiune pe piata serviciilor de securitate din Romania, insa aceasta crestere vine cu o compresie importanta a marjelor si o crestere alarmanta a gradului de indatorare, care necesita monitorizare atenta.
Tetra Sistems Guard SRL este o companie de securitate privata infiintata in 2017, cu sediul in Sectorul 4 al Bucurestiului, care activeaza in domeniul protectiei si pazei (CAEN 8010). Datele financiare pentru exercitiul 2024 releva o expansiune comerciala spectaculoasa, insotita insa de o deteriorare vizibila a eficientei si o crestere ingrijoratoare a gradului de indatorare.
Cea mai remarcabila evolutie este cresterea cifrei de afaceri de la 54.704.567 RON in 2023 la 121.212.308 RON in 2024, un avans de aproximativ 121% intr-un singur exercitiu financiar. Aceasta performanta sugereaza obtinerea unor contracte majore sau extinderea semnificativa a portofoliului de clienti institutionali sau corporate. Efectivul de angajati a crescut in acelasi interval de la 894 la 1.179 de persoane, un plus de 32%, sustinand capacitatea operationala necesara unei astfel de expansiuni.
Cu toate acestea, profitabilitatea a urmat o traiectorie mai putin favorabila. Profitul net a crescut modest, de la 7.349.193 RON la 8.474.333 RON, reprezentand o crestere de numai 15% in raport cu dublarea veniturilor. Consecinta directa este compresia marjei de profit neta, care a coborat de la 13,43% in 2023 la 6,99% in 2024. Cheltuielile totale au crescut de la 46.032.406 RON la 113.188.384 RON, un salt de 145%, depasind ritmul de crestere al veniturilor si indicand costuri suplimentare substantiale cu forta de munca, echipamente si logistica.
Structura financiara reprezinta principala zona de risc. Datoriile totale au crescut de la 13.145.590 RON la 45.853.001 RON, adica cu 249%, un ritm de trei ori mai rapid decat cresterea cifrei de afaceri. Rata indatorarii a urcat de la 64,14% la 84,40%, plasand compania intr-o zona de risc ridicat din perspectiva solvabilitatii pe termen mediu. Capitalurile proprii (8.474.573 RON) sunt practic echivalente cu profitul net al unui singur an, iar capitalul social subscris de numai 200 RON subliniaza absenta unui buffer de capital real.
Numerarul disponibil a crescut de la 2.495.997 RON la 6.012.300 RON, ceea ce reflecta o capacitate reala de generare a lichiditatilor, insa aceasta reprezinta doar 13% din datoriile totale - un indicator de lichiditate imediata care ramane precar in contextul unui indatorari accelerate.
In ansamblu, Tetra Sistems Guard SRL demonstreaza o capacitate comerciala remarcabila intr-un sector cu competitie intensa, reusind sa isi dubleze cifra de afaceri in 2024. Scorul financiar de 70/100 reflecta corect aceasta combinatie intre performanta comerciala solida si riscul financiar semnificativ generat de expansiunea sustinuta preponderent din datorii.
Cea mai remarcabila evolutie este cresterea cifrei de afaceri de la 54.704.567 RON in 2023 la 121.212.308 RON in 2024, un avans de aproximativ 121% intr-un singur exercitiu financiar. Aceasta performanta sugereaza obtinerea unor contracte majore sau extinderea semnificativa a portofoliului de clienti institutionali sau corporate. Efectivul de angajati a crescut in acelasi interval de la 894 la 1.179 de persoane, un plus de 32%, sustinand capacitatea operationala necesara unei astfel de expansiuni.
Cu toate acestea, profitabilitatea a urmat o traiectorie mai putin favorabila. Profitul net a crescut modest, de la 7.349.193 RON la 8.474.333 RON, reprezentand o crestere de numai 15% in raport cu dublarea veniturilor. Consecinta directa este compresia marjei de profit neta, care a coborat de la 13,43% in 2023 la 6,99% in 2024. Cheltuielile totale au crescut de la 46.032.406 RON la 113.188.384 RON, un salt de 145%, depasind ritmul de crestere al veniturilor si indicand costuri suplimentare substantiale cu forta de munca, echipamente si logistica.
Structura financiara reprezinta principala zona de risc. Datoriile totale au crescut de la 13.145.590 RON la 45.853.001 RON, adica cu 249%, un ritm de trei ori mai rapid decat cresterea cifrei de afaceri. Rata indatorarii a urcat de la 64,14% la 84,40%, plasand compania intr-o zona de risc ridicat din perspectiva solvabilitatii pe termen mediu. Capitalurile proprii (8.474.573 RON) sunt practic echivalente cu profitul net al unui singur an, iar capitalul social subscris de numai 200 RON subliniaza absenta unui buffer de capital real.
Numerarul disponibil a crescut de la 2.495.997 RON la 6.012.300 RON, ceea ce reflecta o capacitate reala de generare a lichiditatilor, insa aceasta reprezinta doar 13% din datoriile totale - un indicator de lichiditate imediata care ramane precar in contextul unui indatorari accelerate.
In ansamblu, Tetra Sistems Guard SRL demonstreaza o capacitate comerciala remarcabila intr-un sector cu competitie intensa, reusind sa isi dubleze cifra de afaceri in 2024. Scorul financiar de 70/100 reflecta corect aceasta combinatie intre performanta comerciala solida si riscul financiar semnificativ generat de expansiunea sustinuta preponderent din datorii.
Puncte forte
- Cifra de afaceri a crescut cu 121% in 2024 (de la 54.704.567 RON la 121.212.308 RON), demonstrand o capacitate comerciala exceptionala si pozitionare competitiva solida pe piata serviciilor de securitate.
- Compania inregistreaza profit net pozitiv pentru al doilea an consecutiv (8.474.333 RON in 2024), confirmand viabilitatea si sustenabilitatea modelului de business.
- Cresterea efectivului de la 894 la 1.179 angajati (+32%) arata o capacitate operationala in expansiune, esentiala pentru obtinerea si executia unor contracte de amploare.
- Numerarul disponibil a crescut cu 141% (de la 2.495.997 RON la 6.012.300 RON), indicand o capacitate reala de generare a lichiditatilor din activitatea curenta.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 84,40% si cresterea datoriilor totale cu 249% intr-un singur an reprezinta un risc semnificativ de solvabilitate, care poate deveni critic in cazul pierderii unor contracte-cheie sau al cresterii costurilor de finantare.
- Compresia marjei de profit de la 13,43% la 6,99% indica faptul ca expansiunea rapida se face cu costuri disproportionate, cu risc de deteriorare suplimentara a profitabilitatii daca ritmul de crestere a cheltuielilor nu este temperat.
- Capitalurile proprii extrem de reduse (8.474.573 RON, practic egale cu profitul unui singur an) si capitalul social subscris de numai 200 RON ofera o marja de siguranta minima impotriva socurilor financiare neprevazute.
Informatii Companie:
CUI: 38469641
Cod CAEN: 8010
Anul înființării: 2017
Contact:
Adresă: Sos. Oltenitei, Nr. 225 a
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de protectie si garda
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 121.212.308 | 54.704.567 | 40.505.050 | 13.304.180 | 5.634.783 | 582.215 |
| Venituri totale | 123.251.375 | 54.813.249 | 40.783.114 | 13.330.241 | 5.635.976 | 582.216 |
| Cheltuieli totale | 113.188.384 | 46.032.406 | 34.732.440 | 10.482.174 | 4.609.031 | 491.341 |
| Profit net | 8.474.333 | 7.349.193 | 5.154.129 | 2.491.872 | 945.999 | 85.053 |
| Total active | 54.327.574 | 20.495.023 | 12.778.821 | 4.371.419 | 2.014.488 | 367.827 |
| Total datorii | 45.853.001 | 13.145.590 | 7.624.452 | 1.770.112 | 1.062.948 | 335.971 |
| Capitaluri proprii | 8.474.573 | 7.349.433 | 5.154.369 | 2.601.307 | 951.540 | 31.856 |
| Casa si conturi banci | 6.012.300 | 2.495.997 | 2.269.974 | 1.112.017 | 1.003.462 | 39.693 |
| Nr. angajati | 1179 | 894 | 661 | 236 | 142 | 17 |
| Capital subscris | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.