Th Trucks S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre TH TRUCKS S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J12/2088/1997. Sediul social se află pe Str. PRINCIPALA, nr...
Locație: Gilau, Cluj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre TH TRUCKS S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J12/2088/1997. Sediul social se află pe Str. PRINCIPALA, nr. 1333, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0264407723. Alege TH TRUCKS S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Th Trucks S.R.L. este un jucator major in comertul auto din Romania, cu o cifra de afaceri de peste 711 milioane RON in 2024 si un profil financiar solid (scor 75/100), desi marja de profit redusa de 1,94% semnaleaza vulnerabilitate la fluctuatiile de costuri.
Th Trucks S.R.L., companie infiintata in 1997 si cu sediul in Gilau, judetul Cluj, activeaza in comertul cu autovehicule (CAEN 4519) si se pozitioneaza ca unul dintre cei mai importanti operatori din acest segment la nivel national. Cu o cifra de afaceri de 711.914.643 RON in anul fiscal 2024, compania demonstreaza o capacitate comerciala remarcabila, sustinuta de o echipa de 370 de angajati.
Din perspectiva profitabilitatii, Th Trucks inregistreaza un profit net de 13.845.351 RON, corespunzator unei marje de profit de 1,94%. Aceasta marja, desi modesta in termeni absoluti, este caracteristica sectorului de comert auto, unde volumele mari de tranzactii compenseaza marjele unitare reduse. Veniturile totale de 726.247.133 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 14,3 milioane RON, sugerand existenta unor venituri complementare din activitati conexe, probabil servicii post-vanzare sau venituri financiare.
Cheltuielile totale de 705.550.720 RON reprezinta 97,15% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru absorbtia eventualelor cresteri de costuri. Aceasta structura subliniaza necesitatea unui management riguros al costurilor operationale.
Analiza bilantiera evidentiaza active totale de 311.638.681 RON, din care activele circulante (201.088.929 RON) reprezinta 64,5%, iar activele imobilizate (109.207.924 RON) - 35,5%. Aceasta structura este tipica pentru o companie comerciala, unde stocurile de autovehicule si creantele comerciale domina bilantul. Numerarul disponibil de 8.126.307 RON, desi aparent modest raportat la dimensiunea operatiunilor, trebuie interpretat in contextul ciclului rapid de conversie a stocurilor specific industriei auto.
Rata de indatorare de 53,34% (datorii totale de 166.221.073 RON raportate la active totale de 311.638.681 RON) se situeaza la un nivel moderat, indicand o dependenta semnificativa dar controlabila de finantarea externa. Capitalurile proprii de 125.089.389 RON, cu un capital subscris de doar 6.580.057 RON, demonstreaza ca firma si-a consolidat baza de capital predominant prin acumularea profiturilor reinvestite de-a lungul celor aproape trei decenii de activitate.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,07% indica o eficienta rezonabila in utilizarea resurselor actionarilor, depasind rata inflatiei si oferind un randament competitiv. Productivitatea per angajat este exceptionala - aproximativ 1.924.000 RON cifra de afaceri per salariat - reflectand eficienta operationala specifica unui dealer auto de volum mare.
In concluzie, Th Trucks S.R.L. este o companie matura, cu o pozitie de piata solida in comertul auto romanesc. Scorul financiar de 75 din 100 reflecta un echilibru intre dimensiunea impresionanta a afacerii si provocarile structurale ale sectorului, in special marjele reduse si dependenta de finantare externa.
Din perspectiva profitabilitatii, Th Trucks inregistreaza un profit net de 13.845.351 RON, corespunzator unei marje de profit de 1,94%. Aceasta marja, desi modesta in termeni absoluti, este caracteristica sectorului de comert auto, unde volumele mari de tranzactii compenseaza marjele unitare reduse. Veniturile totale de 726.247.133 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 14,3 milioane RON, sugerand existenta unor venituri complementare din activitati conexe, probabil servicii post-vanzare sau venituri financiare.
Cheltuielile totale de 705.550.720 RON reprezinta 97,15% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru absorbtia eventualelor cresteri de costuri. Aceasta structura subliniaza necesitatea unui management riguros al costurilor operationale.
Analiza bilantiera evidentiaza active totale de 311.638.681 RON, din care activele circulante (201.088.929 RON) reprezinta 64,5%, iar activele imobilizate (109.207.924 RON) - 35,5%. Aceasta structura este tipica pentru o companie comerciala, unde stocurile de autovehicule si creantele comerciale domina bilantul. Numerarul disponibil de 8.126.307 RON, desi aparent modest raportat la dimensiunea operatiunilor, trebuie interpretat in contextul ciclului rapid de conversie a stocurilor specific industriei auto.
Rata de indatorare de 53,34% (datorii totale de 166.221.073 RON raportate la active totale de 311.638.681 RON) se situeaza la un nivel moderat, indicand o dependenta semnificativa dar controlabila de finantarea externa. Capitalurile proprii de 125.089.389 RON, cu un capital subscris de doar 6.580.057 RON, demonstreaza ca firma si-a consolidat baza de capital predominant prin acumularea profiturilor reinvestite de-a lungul celor aproape trei decenii de activitate.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,07% indica o eficienta rezonabila in utilizarea resurselor actionarilor, depasind rata inflatiei si oferind un randament competitiv. Productivitatea per angajat este exceptionala - aproximativ 1.924.000 RON cifra de afaceri per salariat - reflectand eficienta operationala specifica unui dealer auto de volum mare.
In concluzie, Th Trucks S.R.L. este o companie matura, cu o pozitie de piata solida in comertul auto romanesc. Scorul financiar de 75 din 100 reflecta un echilibru intre dimensiunea impresionanta a afacerii si provocarile structurale ale sectorului, in special marjele reduse si dependenta de finantare externa.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de peste 711 milioane RON si productivitate exceptionala de aproximativ 1,92 milioane RON per angajat, confirmand pozitia de lider in comertul auto romanesc.
- ROE de 11,07% demonstreaza o utilizare eficienta a capitalurilor proprii, oferind un randament atractiv actionarilor.
- Experienta de aproape 3 decenii pe piata (din 1997) si capitaluri proprii de 125 milioane RON consolidate prin profituri reinvestite, reflectand stabilitate si maturitate.
- Structura bilantiera adecvata sectorului, cu 64,5% active circulante, sustinand fluxul comercial de volum mare.
Factori de risc
- Marja de profit neta de doar 1,94% lasa un spatiu extrem de limitat pentru absorbtia socurilor de cost, iar orice crestere semnificativa a preturilor de achizitie sau a cheltuielilor operationale poate eroda rapid profitabilitatea.
- Rata de indatorare de 53,34% si numerarul disponibil de doar 8,1 milioane RON (2,6% din activele totale) indica o vulnerabilitate in fata unor restrictii de creditare sau a unor intreruperi temporare ale fluxului de numerar.
- Dependenta de ciclul economic al pietei auto - scaderea cererii de autovehicule in perioade de recesiune ar afecta direct volumele si implicit profitabilitatea companiei.
Informatii Companie:
CUI: 9951956
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 1997
Contact:
Adresă: Str. Principala, Nr. 1333
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu alte autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 711.914.643 | 755.908.571 | 554.070.663 | 436.499.615 | 267.778.940 | 355.857.914 |
| Venituri totale | 726.247.133 | 769.931.171 | 569.884.571 | 445.815.618 | 275.114.592 | 387.009.757 |
| Cheltuieli totale | 705.550.720 | 739.162.750 | 540.043.243 | 433.129.009 | 271.024.577 | 380.489.120 |
| Profit net | 13.845.351 | 27.135.066 | 25.970.297 | 11.298.372 | 3.411.036 | 3.507.806 |
| Total active | 311.638.681 | 309.169.606 | 269.982.716 | 188.977.342 | 186.862.753 | 195.703.094 |
| Total datorii | 166.221.073 | 159.344.491 | 124.821.469 | 70.489.080 | 65.145.735 | 85.502.847 |
| Capitaluri proprii | 125.089.389 | 123.106.717 | 103.768.168 | 107.202.933 | 102.865.298 | 99.454.261 |
| Casa si conturi banci | 8.126.307 | 17.327.589 | 9.996.721 | 2.082.367 | 5.515.213 | 2.515.566 |
| Nr. angajati | 370 | 388 | 367 | 354 | 355 | 402 |
| Capital subscris | 6.580.057 | 6.580.057 | 6.580.057 | 6.580.057 | 6.580.057 | 6.580.057 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.