Sari la continut

Thimm Packaging S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre THIMM PACKAGING S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1769/2005. Sediul social se află pe Str. PARCURI...

Locație: Sura Mica, Sibiu

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre THIMM PACKAGING S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1769/2005. Sediul social se află pe Str. PARCURI INDUSTRIALE P12, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269541210 sau la fax 0269541240. Alege THIMM PACKAGING S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Thimm Packaging S.R.L. este o companie stabila din industria ambalajelor, cu o cifra de afaceri semnificativa de peste 215 milioane RON in 2024, dar cu o profitabilitate redusa si un nivel ridicat de indatorare care necesita atentie.
Thimm Packaging S.R.L., infiintata in 2005 si cu sediul in Sura Mica, judetul Sibiu, activeaza in sectorul fabricarii ambalajelor din hartie si carton ondulat (CAEN 1721). Cu un scor financiar de 70/100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid, dar cu margini financiare stramte in 2024.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri a atins 215.562.186 RON in 2024, iar veniturile totale au insumat 221.951.755 RON, ceea ce indica o activitate principala consistenta, sustinuta de 314 angajati - o forta de munca semnificativa pentru un producator industrial din zona Sibiului. Cheltuielile totale de 218.351.568 RON au generat un profit net de 2.985.050 RON, ceea ce reflecta o marja de profit neta de doar 1,38%. Aceasta marja este extrem de redusa pentru sectorul de productie si sugereaza presiuni puternice pe costuri - fie prin materii prime (hartie, carton), fie prin costuri energetice sau salariale.

**Structura bilantiera**

Activele totale se ridica la 227.220.584 RON, din care activele imobilizate reprezinta 155.420.621 RON - adica aproximativ 68% din total. Aceasta structura este tipica pentru o companie de productie intensiva in capital, cu investitii masive in utilaje si infrastructura industriala. Activele circulante de 71.753.134 RON acopera nevoile operationale, insa nivelul extrem de scazut al numerarului - doar 89.896 RON - indica o lichiditate imediata aproape inexistenta, ceea ce poate reprezenta un risc in situatii de urgenta financiara.

**Gradul de indatorare**

Datoriile totale de 140.061.331 RON reprezinta 61,64% din activele totale, un nivel ridicat pentru aceasta industrie. Capitalurile proprii de 80.850.667 RON, din care 56.000.000 RON capital subscris, ofera o baza solida, insa raportul datorii/capitaluri proprii este supraunitar. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 3,69% este modesta, semnalând ca profitul generat pentru actionari ramane limitat raportat la capitalul investit.

**Contextul pietei**

Compania face parte din grupul german Thimm, un producator european de renume in ambalaje, ceea ce ii confera acces la tehnologie, know-how si contracte stabile. Prezenta in Sibiu - un centru industrial activ, cu acces la marile companii din zona - reprezinta un avantaj competitiv clar.

**Concluzie**

In ansamblu, Thimm Packaging S.R.L. este o companie functionala si cu o pozitie de piata consolidata, dar profitabilitatea redusa si indatorarea ridicata sunt aspecte care merita monitorizate atent in perioadele de incertitudine economica sau de crestere a costurilor de finantare.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri solida de peste 215 milioane RON, care reflecta o pozitie consolidata pe piata ambalajelor din Romania si contracte stabile cu clienti industriali.
  • Apartinenta la grupul german Thimm asigura acces la tehnologie avansata, retele de distributie europene si stabilitate strategica pe termen lung.
  • Baza de capital propriu de 80,8 milioane RON, cu un capital subscris de 56 milioane RON, ofera un fundament financiar solid si incredere pentru creditori.
  • Forta de munca de 314 angajati calificati in zona Sibiu, un hub industrial activ, sustine capacitatea de productie si competitivitatea operationala.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 1,38% lasa compania extrem de vulnerabila la cresteri ale costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, putand transforma profitul in pierdere rapid.
  • Rata de indatorare de 61,64% combinata cu un numerar de doar 89.896 RON indica o lichiditate imediata precara, care poate genera dificultati in onorarea obligatiilor pe termen scurt.
  • ROE de 3,69% semnaleaza o eficienta redusa a capitalului investit de actionari, ceea ce poate descuraja investitii suplimentare sau recapitalizarea companiei pe viitor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 27.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 18188587
Cod CAEN: 1721
Anul înființării: 2005

Contact:

Adresă: Str. Parcuri Industriale P12
Telefon:
Fax: 0269541240

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea hartiei si cartonului ondulat si a ambalajelor din hartie si carton
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 215.562.186 207.811.238 220.836.448 175.809.505 126.381.937 117.031.002
Venituri totale 221.951.755 211.927.868 230.473.653 179.497.852 129.351.294 120.462.536
Cheltuieli totale 218.351.568 197.363.100 219.821.020 171.004.573 114.568.509 115.628.198
Profit net 2.985.050 11.913.807 9.469.156 8.461.400 14.782.785 4.834.338
Total active 227.220.584 198.972.869 160.196.531 152.968.344 135.597.182 117.808.325
Total datorii 140.061.331 120.309.117 93.260.008 95.786.938 86.831.338 83.966.155
Capitaluri proprii 80.850.667 77.865.618 65.951.811 56.482.654 48.021.255 33.238.469
Casa si conturi banci 89.896 8.248.616 950.973 349.142 850.799 429.950
Nr. angajati 314 299 285 293 288 274
Capital subscris 56.000.000 56.000.000 56.000.000 56.000.000 56.000.000 55.000.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Reko Packaging S.R.L.

Fabricarea Hârtiei

Radauti

Con Adimar Grup 2003 SRL

Fabricarea Hârtiei

Albota

Roman Grafiservice SRL

Fabricarea Hârtiei

Dej

Levastin Cos S.R.L.

Fabricarea Hârtiei

Campia Turzii

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te