Totalenergies Marketing Romania S.a.
Locație: Cristian, Brasov
Descriere:
Totalenergies Marketing Romania S.a. - companie activă în sectorul fabricarea produselor obtinute din prelucrarea titeiului, cu sediul în Cristian, Brasov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Stejarilor, nr. 2
• CUI: 17379570
• Registrul Comerțului: J08/721/2005
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Compania are in 2024 o performanta financiara buna, cu profit net solid, volum mare de activitate si rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii. Principalul punct de atentie ramane indatorarea ridicata, care creste sensibilitatea la riscuri financiare si operationale.
Totalenergies Marketing Romania S.A. (CUI 17379570), activa in codul CAEN 1920, prezinta in 2024 un profil financiar solid, cu venituri mari si profitabilitate pozitiva intr-un sector cu presiune ridicata pe costuri. Compania a raportat o cifra de afaceri de 594.645.669 RON si venituri totale de 597.177.083 RON, ceea ce arata o corelatie buna intre activitatea comerciala si totalul veniturilor. Diferenta dintre venituri si cheltuieli (563.197.792 RON) sustine un profit net de 25.770.385 RON, compatibil cu marja de profit net de 4,33%. Pentru industria prelucrarii titeiului, acest nivel indica eficienta operationala rezonabila, fara a sugera o marja excesiva.
Din perspectiva bilantiera, activele totale sunt de 193.061.363 RON, cu o structura orientata spre active circulante (146.313.851 RON), in timp ce activele imobilizate sunt 46.039.707 RON. Aceasta configuratie sugereaza un model de operare cu pondere ridicata a elementelor de rulaj, specific distributiei si comercializarii produselor petroliere. Numerarul si conturile la banci sunt de 15.901.161 RON, nivel care ofera un tampon de lichiditate, dar care trebuie interpretat in raport cu volatilitatea potentiala a fluxurilor din domeniu.
Gradul de indatorare este ridicat, la 64,80%, cu datorii totale de 125.111.490 RON, peste capitalurile proprii de 66.310.705 RON. Acest profil implica dependenta relevanta de finantare externa, dar randamentul capitalurilor proprii (ROE 38,86%) arata ca structura actuala a capitalului a contribuit la multiplicarea rentabilitatii pentru actionari in 2024. Capitalul subscris de 33.783.600 RON este semnificativ sub nivelul capitalurilor proprii, ceea ce indica acumulare de rezultate in timp.
Productivitatea operationala este buna raportat la dimensiunea echipei: 162 angajati au sustinut venituri din cifra de afaceri de aproximativ 3.670.652 RON/angajat si profit net de aproximativ 159.076 RON/angajat. Aceste valori confirma o utilizare eficienta a resurselor umane.
Per ansamblu, scorul financiar 70/100 este sustinut de combinatia dintre volum mare al activitatii, profit net consistent si ROE ridicat, dar este temperat de nivelul inalt al indatorarii si de marja neta moderata, care poate fi sensibila la cresterea costurilor.
Din perspectiva bilantiera, activele totale sunt de 193.061.363 RON, cu o structura orientata spre active circulante (146.313.851 RON), in timp ce activele imobilizate sunt 46.039.707 RON. Aceasta configuratie sugereaza un model de operare cu pondere ridicata a elementelor de rulaj, specific distributiei si comercializarii produselor petroliere. Numerarul si conturile la banci sunt de 15.901.161 RON, nivel care ofera un tampon de lichiditate, dar care trebuie interpretat in raport cu volatilitatea potentiala a fluxurilor din domeniu.
Gradul de indatorare este ridicat, la 64,80%, cu datorii totale de 125.111.490 RON, peste capitalurile proprii de 66.310.705 RON. Acest profil implica dependenta relevanta de finantare externa, dar randamentul capitalurilor proprii (ROE 38,86%) arata ca structura actuala a capitalului a contribuit la multiplicarea rentabilitatii pentru actionari in 2024. Capitalul subscris de 33.783.600 RON este semnificativ sub nivelul capitalurilor proprii, ceea ce indica acumulare de rezultate in timp.
Productivitatea operationala este buna raportat la dimensiunea echipei: 162 angajati au sustinut venituri din cifra de afaceri de aproximativ 3.670.652 RON/angajat si profit net de aproximativ 159.076 RON/angajat. Aceste valori confirma o utilizare eficienta a resurselor umane.
Per ansamblu, scorul financiar 70/100 este sustinut de combinatia dintre volum mare al activitatii, profit net consistent si ROE ridicat, dar este temperat de nivelul inalt al indatorarii si de marja neta moderata, care poate fi sensibila la cresterea costurilor.
Puncte forte
- Profit net de 25.770.385 RON si marja neta de 4,33%, ceea ce confirma profitabilitate operationala pozitiva in 2024.
- ROE de 38,86%, indicand o valorificare foarte buna a capitalurilor proprii.
- Cifra de afaceri ridicata (594.645.669 RON) si productivitate buna pe angajat, de aproximativ 3.670.652 RON/angajat.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 64,80% arata o dependenta semnificativa de datorii, cu potential impact in perioade de costuri de finantare mai mari.
- Marja neta de 4,33% este moderata, astfel ca profitul poate fi afectat rapid de variatii ale cheltuielilor totale.
- Numerarul de 15.901.161 RON trebuie gestionat atent in raport cu dimensiunea operatiunilor si nivelul obligatiilor totale.
Informatii Companie:
CUI: 17379570
Cod CAEN: 1920
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Str. Stejarilor, nr. 2
Telefon:
Fax: 0268401726
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea produselor obtinute din prelucrarea titeiului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 594.645.669 | 589.387.057 | 596.904.830 | 507.889.879 | 451.273.062 | 471.466.154 |
| Venituri totale | 597.177.083 | 573.518.043 | 618.290.685 | 521.621.660 | 452.540.279 | 474.867.868 |
| Cheltuieli totale | 563.197.792 | 549.560.783 | 597.065.149 | 485.674.599 | 417.067.721 | 445.359.996 |
| Profit net | 25.770.385 | 20.608.110 | 17.181.355 | 30.424.244 | 30.815.362 | 25.332.145 |
| Total active | 193.061.363 | 211.736.744 | 225.345.304 | 199.414.014 | 162.228.050 | 176.678.024 |
| Total datorii | 125.111.490 | 149.034.233 | 165.822.866 | 127.740.540 | 91.484.868 | 112.284.703 |
| Capitaluri proprii | 66.310.705 | 61.148.430 | 57.721.675 | 70.552.753 | 69.170.243 | 62.211.632 |
| Casa si conturi banci | 15.901.161 | 19.745.490 | 3.300.924 | 15.884.166 | 17.592.290 | 16.465.965 |
| Nr. angajati | 162 | 160 | 174 | 166 | 157 | 145 |
| Capital subscris | 33.783.600 | 33.783.600 | 33.783.600 | 33.783.600 | 33.783.600 | 33.783.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.