Totul Langa Tine S.R.L.
Locație: Voluntari, Ilfov
Descriere:
Totul Langa Tine S.R.L.
Domeniu de activitate: comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
Locație: Voluntari, Ilfov
Adresă: Sos. Erou Iancu Nicolae, Nr. 87s
Identificare fiscală: CUI 41342892 | Registrul Comerțului: J23/2918/2019
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Totul Langa Tine S.R.L. a inregistrat in 2024 o crestere exceptionala de 63% a cifrei de afaceri, depasind 110 milioane RON, sustinuta de investitii solide si o structura financiara in continua imbunatatire. Compania este bine pozitionata pentru continuarea expansiunii, cu riscuri gestionabile legate de compresia temporara a marjelor si presiunea pe lichiditate din faza de crestere.
Totul Langa Tine S.R.L. este o companie de comert cu amanuntul alimentar infiintata in 2019 in Voluntari, Ilfov, care a demonstrat in 2024 o crestere remarcabila, consolidandu-se ca un jucator semnificativ in sectorul sau.
**Performanta financiara 2024 - crestere exploziva**
Cifra de afaceri a crescut de la 67.707.299 RON in 2023 la 110.621.441 RON in 2024, o expansiune de 63,4% intr-un singur an. Aceasta dinamica este exceptionala pentru sectorul alimentar, unde cresteri anuale de 5-10% sunt considerate solide. Cresterea indica o expansiune agresiva prin deschiderea de noi puncte de vanzare, confirmata si de dublarea activelor imobilizate (de la 4.264.046 RON la 8.342.782 RON, +95,6%) si angajarea a 54 de noi salariati, de la 105 la 159.
Profitul net a crescut de la 3.576.033 RON la 4.880.562 RON (+36,5%), insa marja de profit s-a comprimat de la 5,28% la 4,41%. Aceasta compresie este tipica si asteptata in fazele de expansiune rapida, cand costurile fixe (chirii, salarii noi, amenajari) sunt absorbite inainte ca noile locatii sa atinga capacitatea optima de vanzari.
**Structura financiara - echilibru in imbunatatire**
Bilantul reflecta o evolutie pozitiva a structurii financiare. Rata indatorarii a scazut semnificativ de la 50,92% la 44,15%, chiar in contextul expansiunii, ceea ce arata ca cresterea a fost finantata preponderent din profit reinvestit. Capitalurile proprii au crescut cu 62,1%, de la 8.350.439 RON la 13.535.001 RON, in timp ce datoriile totale au crescut mai modest, cu 23,5%.
Raportul datorii/capitaluri proprii s-a imbunatatit de la 1,14 la 0,87, semnaland o companie care isi consolideaza autonomia financiara. Numerarul disponibil a scazut usor, de la 3.891.366 RON la 3.012.453 RON, reflectand investitiile sustinute, insa ramane la un nivel confortabil raportat la dimensiunea afacerii.
**Eficienta si rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 36,06% ramane excelenta, chiar daca este in scadere fata de 42,82% in 2023 - o evolutie fireasca pe masura ce baza de capital creste. Rotatia activelor s-a imbunatatit de la 3,62 la 4,15, indicand o utilizare mai eficienta a resurselor. Productivitatea per angajat a crescut si ea, de la 644.831 RON la 695.726 RON cifra de afaceri per salariat.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 85/100 si o crestere de 63% a cifrei de afaceri in doar un an, Totul Langa Tine S.R.L. se afla intr-o faza de expansiune sustinuta si bine finantata. Compania, fondată in 2019, a atins in 5 ani un nivel de maturitate operationala remarcabil pentru sectorul alimentar din zona metropolitana Bucuresti-Ilfov.
**Performanta financiara 2024 - crestere exploziva**
Cifra de afaceri a crescut de la 67.707.299 RON in 2023 la 110.621.441 RON in 2024, o expansiune de 63,4% intr-un singur an. Aceasta dinamica este exceptionala pentru sectorul alimentar, unde cresteri anuale de 5-10% sunt considerate solide. Cresterea indica o expansiune agresiva prin deschiderea de noi puncte de vanzare, confirmata si de dublarea activelor imobilizate (de la 4.264.046 RON la 8.342.782 RON, +95,6%) si angajarea a 54 de noi salariati, de la 105 la 159.
Profitul net a crescut de la 3.576.033 RON la 4.880.562 RON (+36,5%), insa marja de profit s-a comprimat de la 5,28% la 4,41%. Aceasta compresie este tipica si asteptata in fazele de expansiune rapida, cand costurile fixe (chirii, salarii noi, amenajari) sunt absorbite inainte ca noile locatii sa atinga capacitatea optima de vanzari.
**Structura financiara - echilibru in imbunatatire**
Bilantul reflecta o evolutie pozitiva a structurii financiare. Rata indatorarii a scazut semnificativ de la 50,92% la 44,15%, chiar in contextul expansiunii, ceea ce arata ca cresterea a fost finantata preponderent din profit reinvestit. Capitalurile proprii au crescut cu 62,1%, de la 8.350.439 RON la 13.535.001 RON, in timp ce datoriile totale au crescut mai modest, cu 23,5%.
Raportul datorii/capitaluri proprii s-a imbunatatit de la 1,14 la 0,87, semnaland o companie care isi consolideaza autonomia financiara. Numerarul disponibil a scazut usor, de la 3.891.366 RON la 3.012.453 RON, reflectand investitiile sustinute, insa ramane la un nivel confortabil raportat la dimensiunea afacerii.
**Eficienta si rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 36,06% ramane excelenta, chiar daca este in scadere fata de 42,82% in 2023 - o evolutie fireasca pe masura ce baza de capital creste. Rotatia activelor s-a imbunatatit de la 3,62 la 4,15, indicand o utilizare mai eficienta a resurselor. Productivitatea per angajat a crescut si ea, de la 644.831 RON la 695.726 RON cifra de afaceri per salariat.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 85/100 si o crestere de 63% a cifrei de afaceri in doar un an, Totul Langa Tine S.R.L. se afla intr-o faza de expansiune sustinuta si bine finantata. Compania, fondată in 2019, a atins in 5 ani un nivel de maturitate operationala remarcabil pentru sectorul alimentar din zona metropolitana Bucuresti-Ilfov.
Puncte forte
- Crestere a cifrei de afaceri de 63,4% in 2024 (de la 67,7 milioane la 110,6 milioane RON), sustinuta de investitii reale in active fixe si personal.
- Structura financiara in imbunatatire - rata indatorarii a scazut de la 50,92% la 44,15%, iar capitalurile proprii au crescut cu 62,1% prin profit reinvestit.
- Rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii (ROE 36,06%), superioara mediei sectorului de retail alimentar romanesc.
- Eficienta operationala crescuta - rotatia activelor s-a imbunatatit de la 3,62 la 4,15, iar productivitatea per angajat a crescut cu 7,9%.
Factori de risc
- Compresia marjei de profit (de la 5,28% la 4,41%) pe fondul expansiunii rapide - noile locatii nu au atins inca capacitatea optima, iar costurile fixe erodeaza profitabilitatea pe termen scurt.
- Scaderea numerarului disponibil cu 22,6% (de la 3.891.366 RON la 3.012.453 RON) in paralel cu dublarea activelor imobilizate indica presiune pe lichiditate daca ritmul investitional se mentine.
- Risc de executie asociat scalarii accelerate (54 angajati noi intr-un an, active fixe aproape dublate) - integrarea operationala si mentinerea standardelor de calitate in retele mari de retail raman provocari critice.
Informatii Companie:
CUI: 41342892
Cod CAEN: 4711
Anul înființării: 2019
Contact:
Adresă: Sos. Erou Iancu Nicolae, Nr. 87s
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 110.621.441 | 67.707.299 | 40.640.971 | 17.109.201 | 6.075.429 | 822.677 |
| Venituri totale | 110.697.584 | 67.754.925 | 40.667.956 | 17.118.151 | 6.083.875 | 822.962 |
| Cheltuieli totale | 104.889.759 | 63.535.166 | 38.297.753 | 16.005.134 | 5.858.925 | 988.110 |
| Profit net | 4.880.562 | 3.576.033 | 2.024.287 | 997.270 | 216.676 | -165.148 |
| Total active | 26.665.733 | 18.724.082 | 10.543.970 | 4.981.911 | 1.672.667 | 1.163.063 |
| Total datorii | 11.773.734 | 9.534.133 | 6.013.520 | 2.853.114 | 541.139 | 826.011 |
| Capitaluri proprii | 13.535.001 | 8.350.439 | 4.153.085 | 2.128.797 | 1.131.528 | 337.052 |
| Casa si conturi banci | 3.012.453 | 3.891.366 | 1.099.728 | 400.965 | 256.182 | 686.480 |
| Nr. angajati | 159 | 105 | 67 | 32 | 12 | 5 |
| Capital subscris | 2.000.000 | 1.696.000 | 1.080.000 | 1.080.000 | 1.080.000 | 502.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.