Sari la continut

Travertec S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre TRAVERTEC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J10/44/2005. Sediul social se află pe Sos. BRAILEI(HALA C 4...

Locație: Buzau, Buzau

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre TRAVERTEC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J10/44/2005. Sediul social se află pe Sos. BRAILEI(HALA C 40), nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0238723862. Alege TRAVERTEC S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Travertec S.R.L. este o companie manufacturiera matura si profitabila, cu o sanatate financiara excelenta confirmata de o marja neta de 22,63%, un ROE de 40,72% si o rata de indatorare prudenta de 30,78%. Cu active totale de 105 milioane RON si capitaluri proprii de aproape 72 milioane RON, compania dispune de o platforma solida pentru crestere sustinuta pe piata materialelor de constructii.
Travertec S.R.L. este o companie romaneasca cu sediul in Buzau, activand in sectorul productiei de materiale de constructii (Cod CAEN 2369 - fabricarea articolelor din beton, ciment si ipsos). Infiintata in 2001, compania a acumulat peste doua decenii de experienta in industrie, pozitionandu-se ca un jucator solid pe piata regionala si nationala.

**Performanta financiara generala**

In exercitiul financiar 2024, Travertec a inregistrat o cifra de afaceri de 129.331.471 RON, sustinuta de venituri totale de 129.374.881 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 98.821.257 RON, rezultand un profit net de 29.270.194 RON. Aceste cifre plaseaza compania intr-o pozitie financiara deosebit de solida, cu o marja de profit net de 22,63% - un nivel exceptional pentru industria de productie, unde marjele medii se situeaza de regula sub 10%.

**Structura bilantului**

Activele totale ale companiei insumeaza 105.469.683 RON, distribuite echilibrat intre active imobilizate (39.874.188 RON, reprezentand 37,8% din total) si active circulante (65.432.913 RON, reprezentand 62,1%). Structura activelor reflecta o baza industriala consistenta - echipamente, utilaje si infrastructura de productie - combinata cu o capacitate operationala lichida ridicata.

Capitalurile proprii se ridica la 71.880.148 RON, semnificativ mai mari decat capitalul subscris initial de 12.816.800 RON, ceea ce demonstreaza o acumulare substantiala de profit reinvestit de-a lungul anilor. Datoriile totale de 32.467.539 RON reprezinta doar 30,78% din totalul activelor, indicand un nivel de indatorare prudent si o independenta financiara marcata.

**Rentabilitate si eficienta**

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 40,72% este remarcabila si semnalizeaza o eficienta exceptionala in utilizarea resurselor proprii ale actionarilor. Aceasta valoare depaseste cu mult randamentele medii din sectorul manufacturier romanesc, confirmand capacitatea managementului de a genera valoare adaugata consistenta.

**Lichiditate si cash flow**

Numerarul disponibil este de 3.961.122 RON, reprezentand aproximativ 3,75% din activele totale - un nivel relativ modest in raport cu dimensiunea companiei. Totusi, activele circulante de 65,4 milioane RON ofera o marja de siguranta adecvata pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.

**Resurse umane**

Cu un colectiv de 145 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 892.000 RON per angajat, o productivitate ridicata pentru sectorul de productie, confirmand eficienta proceselor interne si gradul avansat de mecanizare/automatizare.

**Concluzie**

Travertec S.R.L. prezinta fundamentele unui business matur, profitabil si bine capitalizat, cu o structura financiara sanatoasa si un potential de crestere sustenabil. Scorul financiar de 85/100 este pe deplin justificat de indicatorii analizati.
Puncte forte
  • Marja de profit net de 22,63% este exceptionala pentru industria manufacturiera, depasind semnificativ mediile sectoriale si reflectand un control riguros al costurilor.
  • Rata de indatorare de doar 30,78% indica o independenta financiara solida si un risc de insolventa redus, compania bazandu-se preponderent pe capitaluri proprii.
  • ROE de 40,72% demonstreaza o eficienta remarcabila in utilizarea capitalului actionarilor, semnalând un management performant si o alocare optima a resurselor.
  • Capitalurile proprii de 71,88 milioane RON - de peste 5 ori mai mari decat capitalul subscris initial - reflecta decenii de profit reinvestit si o baza patrimoniala robusta.
Factori de risc
  • Numerarul disponibil de 3.961.122 RON reprezinta doar 3,75% din activele totale, un nivel relativ scazut care poate limita capacitatea de reactie rapida la oportunitati de investitie sau la socuri de lichiditate pe termen scurt.
  • Dependenta de sectorul constructiilor (ciclica prin natura) expune compania la riscuri macroeconomice - o incetinire a activitatii in constructii afecteaza direct cererea pentru produsele din beton, ciment si ipsos.
  • Cresterea preturilor la materii prime (ciment, agregate, energie) reprezinta un risc operational constant in industria de productie, putand eroda marjele de profitabilitate in perioadele de volatilitate economica.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 28.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 14149321
Cod CAEN: 2369
Anul înființării: 2001

Contact:

Adresă: Sos. Brailei(Hala C 40), Nr. 2
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
95/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor articole din beton, ciment si ipsos
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 129.331.471 76.438.538 65.087.653 38.194.040 29.208.296 16.710.054
Venituri totale 129.374.881 79.089.666 65.505.244 38.843.113 29.287.005 16.585.988
Cheltuieli totale 98.821.257 63.343.324 53.724.769 30.948.874 22.692.071 13.078.840
Profit net 29.270.194 13.598.656 10.195.537 6.641.180 5.638.158 2.961.179
Total active 105.469.683 67.031.446 28.150.539 23.235.347 16.616.383 14.231.490
Total datorii 32.467.539 8.671.928 7.787.624 7.777.266 2.185.453 2.594.515
Capitaluri proprii 71.880.148 57.588.238 19.700.526 15.087.907 14.359.783 11.582.793
Casa si conturi banci 3.961.122 7.665.271 1.899.622 903.970 1.994.014 1.514.220
Nr. angajati 145 118 114 90 66 48
Capital subscris 12.816.800 12.816.800 8.010.600 8.010.600 8.010.600 8.010.600
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te