Trucktronic S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre TRUCKTRONIC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2072/2005. Sediul social se află pe -, nr. 33, oferin...
Locație: Dobresti, Bihor
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre TRUCKTRONIC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2072/2005. Sediul social se află pe -, nr. 33, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0742550359 sau la fax 0259416220. Alege TRUCKTRONIC S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Trucktronic S.R.L. este un distribuitor angro de piese auto cu eficienta operationala remarcabila si cifra de afaceri de 126.635.979 RON, insa cu lichiditate la limita si indatorare ridicata care impun o gestionare atenta a fluxului de numerar.
Trucktronic S.R.L., infiintata in 2005 in Dobresti, Bihor, activeaza in distributia angro de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 4531), un segment caracterizat prin volume mari si marje reduse. Dupa doua decenii de activitate, compania a construit o pozitie solida pe piata, atingand in 2024 o cifra de afaceri de 126.635.979 RON - un rezultat remarcabil prin prisma structurii sale operationale extrem de compacte.
Cel mai impresionant aspect al modelului de business este eficienta cu care cei 8 angajati genereaza un volum de vanzari echivalent cu aproximativ 15.800.000 RON per persoana. Aceasta productivitate exceptionala indica un model de distributie bine optimizat, cu procese automatizate si relatii comerciale consolidate cu furnizori si clienti. Rotatia activelor de aproape 7 ori pe an confirma eficienta operationala a companiei in gestionarea stocurilor si a creantelor comerciale.
Din perspectiva profitabilitatii, marja neta de 1,35% (profit net de 1.709.293 RON) este specifica industriei de distributie angro, unde competitia preturilor comprima marjele la minimum. Cu toate acestea, ROE-ul de 36,88% demonstreaza ca, desi marja este subtire, capitalul propriu este utilizat eficient - generand randamente semnificative pentru actionari.
Structura bilantiera ridica insa semne de atentionare. Cu o rata de indatorare de 74,72%, compania isi finanteaza marea majoritate a activelor din surse externe. Datoriile totale de 13.699.010 RON comparate cu activele circulante de 14.149.383 RON sugereaza un raport de lichiditate curenta de aproximativ 1,03 - practic la limita pragului minim acceptabil. Aceasta situatie inseamna ca orice perturbare in fluxul de incasari - intarzieri la clienti, returnari de marfa, sau contractarea unor cheltuieli neprevazute - ar putea crea tensiuni semnificative de cash flow.
Numerarul disponibil de 1.913.053 RON reprezinta doar 1,5% din cifra de afaceri, o rezerva modesta pentru un volum de operatiuni de aceasta amploare. Capitalurile proprii de 4.635.239 RON, desi mult superioare capitalului subscris initial de 501.000 RON, reflecta o acumulare organica constanta de profit de-a lungul anilor - un semn pozitiv al disciplinei financiare pe termen lung.
Scorul financiar de 70/100 reflecta echilibrul dintre punctele forte operationale si vulnerabilitatile structurale. Compania functioneaza eficient intr-o nisa specializata, insa opereaza cu o marja de siguranta financiara limitata. Orice modificare semnificativa a conditiilor de piata - cresterea costurilor de finantare, intarzierea platilor de la clienti sau contractia volumelor de vanzari - ar putea afecta rapid echilibrul financiar.
In concluzie, Trucktronic S.R.L. este un distribuitor angro performant din perspectiva operationala, cu un model de business scalabil si eficient. Prioritatile de gestiune ar trebui sa se concentreze pe consolidarea lichiditatii, reducerea graduala a gradului de indatorare si mentinerea relatiilor comerciale care sustin volumele ridicate de vanzari.
Cel mai impresionant aspect al modelului de business este eficienta cu care cei 8 angajati genereaza un volum de vanzari echivalent cu aproximativ 15.800.000 RON per persoana. Aceasta productivitate exceptionala indica un model de distributie bine optimizat, cu procese automatizate si relatii comerciale consolidate cu furnizori si clienti. Rotatia activelor de aproape 7 ori pe an confirma eficienta operationala a companiei in gestionarea stocurilor si a creantelor comerciale.
Din perspectiva profitabilitatii, marja neta de 1,35% (profit net de 1.709.293 RON) este specifica industriei de distributie angro, unde competitia preturilor comprima marjele la minimum. Cu toate acestea, ROE-ul de 36,88% demonstreaza ca, desi marja este subtire, capitalul propriu este utilizat eficient - generand randamente semnificative pentru actionari.
Structura bilantiera ridica insa semne de atentionare. Cu o rata de indatorare de 74,72%, compania isi finanteaza marea majoritate a activelor din surse externe. Datoriile totale de 13.699.010 RON comparate cu activele circulante de 14.149.383 RON sugereaza un raport de lichiditate curenta de aproximativ 1,03 - practic la limita pragului minim acceptabil. Aceasta situatie inseamna ca orice perturbare in fluxul de incasari - intarzieri la clienti, returnari de marfa, sau contractarea unor cheltuieli neprevazute - ar putea crea tensiuni semnificative de cash flow.
Numerarul disponibil de 1.913.053 RON reprezinta doar 1,5% din cifra de afaceri, o rezerva modesta pentru un volum de operatiuni de aceasta amploare. Capitalurile proprii de 4.635.239 RON, desi mult superioare capitalului subscris initial de 501.000 RON, reflecta o acumulare organica constanta de profit de-a lungul anilor - un semn pozitiv al disciplinei financiare pe termen lung.
Scorul financiar de 70/100 reflecta echilibrul dintre punctele forte operationale si vulnerabilitatile structurale. Compania functioneaza eficient intr-o nisa specializata, insa opereaza cu o marja de siguranta financiara limitata. Orice modificare semnificativa a conditiilor de piata - cresterea costurilor de finantare, intarzierea platilor de la clienti sau contractia volumelor de vanzari - ar putea afecta rapid echilibrul financiar.
In concluzie, Trucktronic S.R.L. este un distribuitor angro performant din perspectiva operationala, cu un model de business scalabil si eficient. Prioritatile de gestiune ar trebui sa se concentreze pe consolidarea lichiditatii, reducerea graduala a gradului de indatorare si mentinerea relatiilor comerciale care sustin volumele ridicate de vanzari.
Puncte forte
- Eficienta operationala exceptionala - 8 angajati genereaza 126.635.979 RON cifra de afaceri (aprox. 15.800.000 RON/angajat), cu o rotatie a activelor de aproape 7 ori pe an, specifica unui model de distributie bine optimizat.
- ROE de 36,88% demonstreaza utilizarea eficienta a capitalului propriu, generand randamente semnificative pentru actionari in ciuda marjelor subtiri de industrie.
- Capitaluri proprii crescute organic de la 501.000 RON (capital subscris) la 4.635.239 RON, reflectand 20 de ani de disciplina financiara si profitabilitate consistenta.
- Pozitie consolidata pe piata distributiei angro de piese auto dupa doua decenii de activitate continua (din 2005), cu relatii comerciale stabile cu furnizori si clienti.
Factori de risc
- Rata de indatorare ridicata (74,72%) combinata cu un raport de lichiditate curenta aproape de pragul critic (1,03) expune compania la riscuri semnificative de cash flow la orice intarziere in incasari sau crestere neasteptata a cheltuielilor.
- Marja de profit extrem de subtire (1,35%) nu lasa practic nicio marja de eroare - o crestere a costurilor operationale sau logistice cu 1-2% ar putea elimina integral profitabilitatea.
- Dependenta critica de un numar foarte mic de angajati (8 persoane) pentru un volum de 126M RON creeaza risc operational major in cazul pierderii personalului cheie din relatiile comerciale.
Informatii Companie:
CUI: 18019502
Cod CAEN: 4531
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: -, nr. 33
Telefon:
Fax: 0259416220
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 126.635.979 | 93.443.579 | 38.693.261 | 102.380.315 | 30.014.038 | 54.620.876 |
| Venituri totale | 126.851.079 | 93.532.351 | 39.091.313 | 102.513.424 | 30.070.216 | 54.664.788 |
| Cheltuieli totale | 124.712.405 | 92.635.055 | 37.956.753 | 99.766.662 | 29.911.646 | 54.619.111 |
| Profit net | 1.709.293 | 734.771 | 911.807 | 2.298.676 | 130.218 | 34.978 |
| Total active | 18.334.249 | 17.529.512 | 12.749.728 | 16.415.396 | 13.533.078 | 24.168.878 |
| Total datorii | 13.699.010 | 14.221.575 | 9.121.128 | 12.970.181 | 11.798.118 | 21.586.242 |
| Capitaluri proprii | 4.635.239 | 3.307.937 | 3.628.600 | 3.445.215 | 1.734.960 | 2.582.636 |
| Casa si conturi banci | 1.913.053 | 4.691.634 | 2.027.473 | 752.600 | 786.874 | 694.661 |
| Nr. angajati | 8 | 8 | 9 | 12 | 12 | 14 |
| Capital subscris | 501.000 | 501.000 | 501.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.