Turbomecanica S.a.
Locație: Sector 6, Bucuresti
Descriere:
Turbomecanica S.a. deservește cu mândrie regiunea Bucuresti din sediul nostru din Sector 6. Specializați în fabricarea de aeronave si nave spatiale, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 3156315, Nr. Reg. Com. J40/533/1991. Adresă: B-dul Iuliu Maniu, Nr. 244.
Analiza Financiara:
Rezumat: Turbomecanica S.A. incheie exercitiul financiar 2024 cu rezultate remarcabile, marcate de o crestere a profitului net de 45% si o imbunatatire semnificativa a tuturor indicatorilor de rentabilitate. Compania prezinta o sanatate financiara solida, cu lichiditate adecvata si o structura de capital echilibrata, sustinute de o pozitionare strategica in industria aeronautica de inalta valoare adaugata.
Turbomecanica S.A., cu sediul in Sectorul 6 al Bucurestiului, activeaza in domeniul fabricarii de aeronave si nave spatiale (CAEN 3030) si se pozitioneaza ca unul dintre jucatorii cheie ai industriei aeronautice romanesti. Fondata in 1993, compania beneficiaza de o experienta de peste 30 de ani intr-un sector tehnic de inalta complexitate si valoare adaugata.
**Evolutie financiara 2023-2024**
In exercitiul financiar 2024, Turbomecanica a inregistrat o cifra de afaceri de 139.985.852 RON, in crestere cu aproximativ 6,6% fata de 131.363.429 RON in 2023. Mai semnificativa este evolutia profitului net, care a urcat de la 11.146.661 RON la 16.158.631 RON, reprezentand un avans de aproximativ 45%. Aceasta crestere disproportionata a profitului fata de cifra de afaceri indica o imbunatatire substantiala a eficientei operationale si un control mai bun al structurii de costuri.
**Marje si rentabilitate**
Marja de profit net a crescut semnificativ de la 8,49% in 2023 la 11,54% in 2024, un semnal pozitiv privind capacitatea managementului de a optimiza cheltuielile. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a urmat acelasi trend ascendent, urcand de la 7,63% la 10,60%, reflectand o utilizare mai eficienta a capitalului investit de actionari.
**Structura bilantiera**
Activele totale au crescut la 258.367.089 RON de la 246.099.800 RON in 2023, o apreciere de aproximativ 5%. Structura activelor releva o predominanta a activelor circulante (163.527.115 RON), care depasesc cu 63% datoriile totale (100.523.684 RON), indicand o lichiditate confortabila. Numerarul si conturile bancare au crescut cu aproximativ 36%, ajungand la 25.417.158 RON, semn al capacitatii de a genera fluxuri de trezorerie pozitive. Activele imobilizate au scazut usor la 94.423.507 RON de la 101.018.623 RON, posibil pe fondul amortizarii fara o reinvestire proportionala in infrastructura fizica.
**Structura capitalului**
Capitalurile proprii de 152.477.253 RON depasesc confortabil datoriile totale de 100.523.684 RON. Rata indatorarii ramane stabila si moderata (38,91% in 2024 fata de 38,73% in 2023), indicand un echilibru sanatos intre finantarea proprie si cea externa. Aceasta structura favorizeaza autonomia financiara si rezistenta la socuri externe.
**Resurse umane si productivitate**
Compania a crescut numarul de angajati de la 466 la 475, o crestere modesta dar consistenta cu expansiunea activitatii. Cu o cifra de afaceri de aproximativ 294.707 RON per angajat in 2024, productivitatea muncii se mentine la un nivel rezonabil pentru sectorul industrial aeronautic.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 85/100, Turbomecanica S.A. demonstreaza o sanatate financiara solida, sustinuta de o profitabilitate in crestere, lichiditate adecvata si o structura de capital echilibrata. Rezultatele anului 2024 confirma un trend pozitiv si indica o companie bine gestionata, cu potential de consolidare a pozitiei pe piata aeronautica.
**Evolutie financiara 2023-2024**
In exercitiul financiar 2024, Turbomecanica a inregistrat o cifra de afaceri de 139.985.852 RON, in crestere cu aproximativ 6,6% fata de 131.363.429 RON in 2023. Mai semnificativa este evolutia profitului net, care a urcat de la 11.146.661 RON la 16.158.631 RON, reprezentand un avans de aproximativ 45%. Aceasta crestere disproportionata a profitului fata de cifra de afaceri indica o imbunatatire substantiala a eficientei operationale si un control mai bun al structurii de costuri.
**Marje si rentabilitate**
Marja de profit net a crescut semnificativ de la 8,49% in 2023 la 11,54% in 2024, un semnal pozitiv privind capacitatea managementului de a optimiza cheltuielile. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a urmat acelasi trend ascendent, urcand de la 7,63% la 10,60%, reflectand o utilizare mai eficienta a capitalului investit de actionari.
**Structura bilantiera**
Activele totale au crescut la 258.367.089 RON de la 246.099.800 RON in 2023, o apreciere de aproximativ 5%. Structura activelor releva o predominanta a activelor circulante (163.527.115 RON), care depasesc cu 63% datoriile totale (100.523.684 RON), indicand o lichiditate confortabila. Numerarul si conturile bancare au crescut cu aproximativ 36%, ajungand la 25.417.158 RON, semn al capacitatii de a genera fluxuri de trezorerie pozitive. Activele imobilizate au scazut usor la 94.423.507 RON de la 101.018.623 RON, posibil pe fondul amortizarii fara o reinvestire proportionala in infrastructura fizica.
**Structura capitalului**
Capitalurile proprii de 152.477.253 RON depasesc confortabil datoriile totale de 100.523.684 RON. Rata indatorarii ramane stabila si moderata (38,91% in 2024 fata de 38,73% in 2023), indicand un echilibru sanatos intre finantarea proprie si cea externa. Aceasta structura favorizeaza autonomia financiara si rezistenta la socuri externe.
**Resurse umane si productivitate**
Compania a crescut numarul de angajati de la 466 la 475, o crestere modesta dar consistenta cu expansiunea activitatii. Cu o cifra de afaceri de aproximativ 294.707 RON per angajat in 2024, productivitatea muncii se mentine la un nivel rezonabil pentru sectorul industrial aeronautic.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 85/100, Turbomecanica S.A. demonstreaza o sanatate financiara solida, sustinuta de o profitabilitate in crestere, lichiditate adecvata si o structura de capital echilibrata. Rezultatele anului 2024 confirma un trend pozitiv si indica o companie bine gestionata, cu potential de consolidare a pozitiei pe piata aeronautica.
Puncte forte
- Crestere puternica a profitului net cu 45% in 2024, sustinuta de imbunatatirea marjei operationale de la 8,49% la 11,54%, indicand un management eficient al costurilor.
- Lichiditate solida - activele circulante de 163.527.115 RON acopera de 1,63 ori datoriile totale, asigurand o capacitate de plata confortabila pe termen scurt.
- Structura de capital echilibrata, cu capitaluri proprii de 152.477.253 RON superioare datoriilor totale si o rata de indatorare stabila sub 39%, ceea ce asigura autonomie financiara.
- Crestere semnificativa a numerarului (+36%, ajungand la 25.417.158 RON), demonstrand capacitate buna de generare a fluxurilor de trezorerie.
Factori de risc
- Dependenta de contracte din sectorul aeronautic si de aparare - piata cu ciclicitate pronuntata, vulnerabila la schimbari geopolitice sau reduceri de bugete guvernamentale.
- Scaderea activelor imobilizate cu 6,5% (de la 101.018.623 RON la 94.423.507 RON) sugereaza o posibila insuficienta a investitiilor in infrastructura fizica, cu impact potential pe termen mediu.
- Cheltuielile totale au crescut cu 12,1%, intr-un ritm mai rapid decat cifra de afaceri (+6,6%), ceea ce ridica semne de intrebare privind sustenabilitatea marjelor in cazul unor presiuni concurentiale sau de piata.
Informatii Companie:
CUI: 3156315
Cod CAEN: 3030
Anul înființării: 1993
Contact:
Adresă: B-dul Iuliu Maniu, Nr. 244
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de aeronave si nave spatiale
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 133.019.734 | 139.985.852 | 131.363.429 | 139.161.606 | 131.331.166 | 124.989.037 | 114.960.057 |
| Venituri totale | 142.587.556 | 164.460.470 | 142.193.284 | 141.462.711 | 135.329.091 | 129.062.187 | 124.450.640 |
| Cheltuieli totale | 138.431.830 | 143.675.554 | 128.165.885 | 128.023.629 | 121.125.383 | 112.558.165 | 98.749.702 |
| Profit net | 2.899.421 | 16.158.631 | 11.146.661 | 12.189.144 | 11.749.227 | 13.342.726 | 21.919.302 |
| Total active | 232.089.631 | 258.367.089 | 246.099.800 | 187.270.944 | 177.285.165 | 156.222.263 | 125.194.356 |
| Total datorii | 79.672.533 | 100.523.684 | 95.323.962 | 58.936.538 | 50.371.708 | 41.140.176 | 37.304.023 |
| Capitaluri proprii | 146.331.575 | 152.477.253 | 146.018.653 | 122.751.280 | 120.598.948 | 108.315.279 | 81.977.347 |
| Casa si conturi banci | 6.458.744 | 25.417.158 | 18.709.076 | 17.882.746 | 18.918.949 | 5.148.791 | 4.105.185 |
| Nr. angajati | 445 | 475 | 466 | 457 | 501 | 495 | 462 |
| Capital subscris | 36.944.248 | 36.944.248 | 36.944.248 | 36.944.248 | 36.944.248 | 36.944.248 | 36.944.248 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.