Sari la continut

Unison Engine Components - Bucharest S.a.

Locație: Sector 6, Bucuresti

Descriere:

În inima localității Sector 6 din județul Bucuresti, Unison Engine Components - Bucharest S.a. oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea de aeronave si nave spatiale. Firma noastră, identificată prin CUI 14626633, este dedicată excelenței în domeniul său.

Ne găsiți la B-dul Iuliu Maniu, nr. 244 C. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!

Analiza Financiara:

Rezumat: Unison Engine Components - Bucharest S.A. este o companie solida din industria aerospatiala, cu o crestere robusta a cifrei de afaceri de 18,1% in 2024 si o profitabilitate constanta, reflectata intr-un scor financiar de 90/100.
Unison Engine Components - Bucharest S.A. (CUI 14626633) activeaza in domeniul fabricarii de aeronave si componente spatiale (CAEN 3030), un sector de inalta valoare adaugata si tehnicitate ridicata. Compania, infiintata in 2002 si cu sediul in Sectorul 6 al Capitalei, a demonstrat in 2024 o performanta financiara remarcabila, consolidandu-si pozitia ca jucator important pe piata aerospatiala din Romania.

Cifra de afaceri a crescut de la 193.082.463 RON in 2023 la 228.045.568 RON in 2024, reprezentand o expansiune de 18,1% intr-un singur an fiscal. Aceasta evolutie indica o cerere in crestere pentru produsele si serviciile companiei, posibil sustinuta de contracte internationale - specifice industriei aerospatiale. Veniturile totale au atins 245.414.586 RON, cu 19,5% mai mult decat in 2023, semnaland si activitati generatoare de venituri auxiliare fata de activitatea de baza.

Profitul net s-a majorat de la 13.426.896 RON la 15.977.877 RON (+19%), insotit de o usoara imbunatatire a marjei de profit - de la 6,95% la 7,01%. Desi marja nu este spectaculoasa in termeni absoluți, ea este consistenta si in crestere, ceea ce demonstreaza un control bun al costurilor in conditii de expansiune. Cheltuielile totale au crescut proportional cu veniturile, pastrand echilibrul operational.

Structura bilantiera este una solida. Capitalurile proprii au ajuns la 177.804.073 RON, reprezentand aproximativ 76,9% din totalul activelor de 231.297.791 RON. Rata de indatorare de 22,03% - desi in crestere fata de 18,79% in 2023 - ramane la un nivel foarte scazut, semn al unei politici financiare prudente si al independentei fata de creditori. Datoriile totale de 50.964.721 RON sunt bine acoperite de activele circulante de 171.132.236 RON.

Efectivul de personal a crescut de la 116 la 133 de angajati (+14,7%), in corelatie directa cu cresterea activitatii. Intr-un domeniu cu inalt grad de specializare tehnica, capacitatea de a atrage si retine personal calificat reprezinta un avantaj competitiv semnificativ.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a crescut de la 8,22% la 8,99%, reflectand o utilizare mai eficienta a resurselor investite de actionari. Capitalul subscris de 29.403.860 RON, ramas neschimbat, arata ca aceasta crestere este organica, generata din profit reinvestit.

Un element care necesita atentie este nivelul de numerar raportat ca 0 RON in ambii ani. Aceasta situatie poate indica fie o politica agresiva de reinvestire a lichiditatilor in active circulante (creante si stocuri sunt cele 171 milioane RON), fie modalitati contabile specifice de raportare a trezoreriei. Tinand cont de sectorul aerospatial, ciclurile lungi de productie si incasare sunt obisnuite, ceea ce explica partial concentrarea resurselor in active circulante operationale.

In ansamblu, Unison Engine Components - Bucharest S.A. prezinta o imagine financiara sanatoasa: crestere solida, indatorare scazuta, profitabilitate in ameliorare si un capital propriu consistent - justificand pe deplin scorul de 90/100.
Puncte forte
  • Crestere robusta a cifrei de afaceri de 18,1% in 2024, sustinuta de expansiunea activitatii in industria aerospatiala de inalta valoare adaugata.
  • Structura financiara solida cu rata de indatorare de doar 22,03% si capitaluri proprii de 177.804.073 RON, reprezentand 76,9% din totalul activelor.
  • Profitabilitate consistenta si in ameliorare - profitul net a crescut cu 19% iar ROE a avansat de la 8,22% la 8,99%, reflectand o gestionare eficienta a resurselor.
  • Cresterea echipei de la 116 la 133 de angajati corelata cu extinderea activitatii, in domeniu cu personal inalt specializat - avantaj competitiv dificil de replicat rapid.
Factori de risc
  • Nivelul de numerar raportat ca 0 RON in ambii ani ridica semne de intrebare privind lichiditatea imediata - desi activele circulante totale sunt mari, absenta trezoreriei disponibile poate crea vulnerabilitati in cazul unor plati urgente sau intarzieri la incasari.
  • Rata de indatorare in crestere (de la 18,79% la 22,03%) si majorarea datoriilor totale cu circa 32% intr-un an sugereaza un apetit crescut pentru finantare externa, care trebuie monitorizat pentru a nu eroda independenta financiara.
  • Dependenta de sectorul aerospatial - un domeniu ciclid, expus la fluctuatii geopolitice, reduceri de bugete militare/civile si concentrare pe un numar limitat de clienti mari internationali, cu impact potential semnificativ la o eventuala contractare a cererii.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 08.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 14626633
Cod CAEN: 3030
Anul înființării: 2002

Contact:

Adresă: B-dul Iuliu Maniu, nr. 244 C
Telefon:
Fax: 0213143160

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea de aeronave si nave spatiale
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 228.045.568 193.082.463 183.389.364 153.600.832 126.249.588 210.515.997
Venituri totale 245.414.586 205.443.614 187.429.315 140.453.459 160.231.723 223.219.682
Cheltuieli totale 227.102.051 190.047.935 174.214.582 136.741.999 153.598.840 236.097.563
Profit net 15.977.877 13.426.896 10.726.294 2.223.790 6.435.568 -12.877.881
Total active 231.297.791 205.030.650 200.053.532 227.495.393 207.357.320 153.166.852
Total datorii 50.964.721 38.526.114 46.451.707 84.745.822 67.232.773 20.345.196
Capitaluri proprii 177.804.073 163.265.541 149.838.645 139.112.352 136.888.562 130.358.531
Casa si conturi banci 0 0 0 306.518 1.815.705 1.483.532
Nr. angajati 133 116 114 0 0 133
Capital subscris 29.403.860 29.403.860 29.403.860 29.403.860 29.403.860 29.403.860
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Santierul Naval Constanta SA

Alte Mijloace De Transport

Constanta

Navtechassistbog S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Piscu

Interiors Design Solutions SRL

Alte Mijloace De Transport

Ileanda

Sea Construct Repair S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Constanța

Universal Alloy Corporation Europe SRL

Alte Mijloace De Transport

Dumbravita

Marian Fiero Ghidici S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Ghidici

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te