Universal Alloy Corporation Europe SRL
Locație: Dumbravita, Maramures
Descriere:
Bine ați venit la Universal Alloy Corporation Europe SRL! Suntem o firmă cu sediul în Dumbravita, județul Maramures.
Pentru verificarea legalității și autenticității firmei, vă prezentăm datele oficiale: Codul Unic de Identificare (CUI): 23000336. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J24/1/2008.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: 244A, Dumbravita. Telefon: 0262202330. Fax: 0362418988.
Vă mulțumim pentru interesul acordat companiei Universal Alloy Corporation Europe SRL. Suntem deschiși colaborărilor și așteptăm cu interes să vă cunoaștem!
Analiza Financiara:
Rezumat: Universal Alloy Corporation Europe SRL are in 2024 o dimensiune operationala puternica si rezultat net pozitiv, dar functioneaza cu marje foarte mici si indatorare ridicata. Profilul financiar este sustenabil pe termen scurt, insa depinde de controlul strict al costurilor si de consolidarea capitalurilor proprii.
Universal Alloy Corporation Europe SRL (CAEN 3031) afiseaza in 2024 un profil de companie industriala de dimensiune mare, cu volum ridicat al operatiunilor, dar cu profitabilitate neta foarte redusa. Cifra de afaceri este de 1.521.842.671 lei, iar veniturile totale ajung la 1.759.154.147 lei, ceea ce arata o baza comerciala solida si o capacitate buna de a genera fluxuri din activitate. Totusi, cheltuielile totale de 1.730.478.770 lei absorb aproape integral veniturile, iar profitul net ramane la 12.729.306 lei, echivalent cu o marja de profit de 0,84%, deci un spatiu redus pentru absorbtia unor socuri de cost sau scaderi de comenzi.
Structura bilantiera indica o companie foarte intensiva in active. Activele totale sunt de 2.758.939.569 lei, dintre care activele imobilizate reprezinta 1.642.515.349 lei (aprox. 59,5% din total), iar activele circulante 1.002.064.970 lei (aprox. 36,3%). Aceasta configuratie este coerenta cu specificul productiei aeronautice, unde echipamentele, liniile tehnologice si infrastructura au pondere ridicata. Pozitia de numerar si conturi este de 97.193.005 lei, adica sub 10% din activele circulante, ceea ce sugereaza o rezerva de lichiditate utila operational, dar limitata raportat la scara activitatii.
Principalul punct de atentie este finantarea. Datoriile totale sunt de 2.485.549.800 lei, iar capitalurile proprii de doar 63.677.357 lei, cu o rata a indatorarii de 90,09%. In termeni de echilibru financiar, compania opereaza cu un grad ridicat de levier, ceea ce amplifica sensibilitatea la costul finantarii si la variatii de piata. Chiar daca ROE este 19,99%, acest indicator trebuie citit prudent in contextul bazei reduse de capital propriu, deoarece levierul poate creste artificial randamentul raportat la equity.
Din perspectiva eficientei operationale, cei 2.685 angajati sustin un nivel de venit important (aprox. 566.794 lei cifra de afaceri/angajat), dar conversia in profit net este modesta (aprox. 4.741 lei/angajat). Per ansamblu, profilul financiar pentru 2024 este unul de companie cu anvergura operationala mare si rentabilitate pozitiva, dar cu vulnerabilitati structurale legate de marja mica si dependenta ridicata de datorie. Prioritatea financiara implicita ramane imbunatatirea profitabilitatii operationale si consolidarea bazei de capital.
Structura bilantiera indica o companie foarte intensiva in active. Activele totale sunt de 2.758.939.569 lei, dintre care activele imobilizate reprezinta 1.642.515.349 lei (aprox. 59,5% din total), iar activele circulante 1.002.064.970 lei (aprox. 36,3%). Aceasta configuratie este coerenta cu specificul productiei aeronautice, unde echipamentele, liniile tehnologice si infrastructura au pondere ridicata. Pozitia de numerar si conturi este de 97.193.005 lei, adica sub 10% din activele circulante, ceea ce sugereaza o rezerva de lichiditate utila operational, dar limitata raportat la scara activitatii.
Principalul punct de atentie este finantarea. Datoriile totale sunt de 2.485.549.800 lei, iar capitalurile proprii de doar 63.677.357 lei, cu o rata a indatorarii de 90,09%. In termeni de echilibru financiar, compania opereaza cu un grad ridicat de levier, ceea ce amplifica sensibilitatea la costul finantarii si la variatii de piata. Chiar daca ROE este 19,99%, acest indicator trebuie citit prudent in contextul bazei reduse de capital propriu, deoarece levierul poate creste artificial randamentul raportat la equity.
Din perspectiva eficientei operationale, cei 2.685 angajati sustin un nivel de venit important (aprox. 566.794 lei cifra de afaceri/angajat), dar conversia in profit net este modesta (aprox. 4.741 lei/angajat). Per ansamblu, profilul financiar pentru 2024 este unul de companie cu anvergura operationala mare si rentabilitate pozitiva, dar cu vulnerabilitati structurale legate de marja mica si dependenta ridicata de datorie. Prioritatea financiara implicita ramane imbunatatirea profitabilitatii operationale si consolidarea bazei de capital.
Puncte forte
- Scara operationala este foarte buna, cu venituri totale de 1.759.154.147 lei si cifra de afaceri de 1.521.842.671 lei, ceea ce confirma capacitate comerciala ridicata.
- Compania ramane profitabila in 2024 (profit net 12.729.306 lei), iar ROE de 19,99% arata utilizarea eficienta a capitalului propriu existent.
- Baza de active este robusta (2.758.939.569 lei), cu pondere ridicata de active imobilizate, adecvata unui business industrial complex precum fabricarea de aeronave.
Factori de risc
- Marja neta de 0,84% este foarte redusa, deci orice crestere de costuri sau scadere de venituri poate afecta rapid rezultatul net.
- Rata indatorarii de 90,09% si raportul datorii/capitaluri proprii foarte ridicat indica presiune financiara si flexibilitate limitata in scenarii adverse.
- Numerarul de 97.193.005 lei este relativ modest fata de nivelul operatiunilor si al obligatiilor totale, ceea ce poate tensiona lichiditatea in perioade volatile.
Informatii Companie:
CUI: 23000336
Cod CAEN: 3031
Anul înființării: 2008
Contact:
Adresă: 244A
Telefon:
Fax: 0362418988
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de aeronave si nave spatiale civile
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.521.842.671 | 1.232.286.606 | 892.250.533 | 411.298.954 | 471.530.102 | 607.871.378 |
| Venituri totale | 1.759.154.147 | 1.653.551.416 | 1.492.058.935 | 654.338.091 | 792.835.747 | 924.163.691 |
| Cheltuieli totale | 1.730.478.770 | 1.652.039.325 | 1.481.657.313 | 851.353.565 | 875.461.921 | 858.302.641 |
| Profit net | 12.729.306 | 1.512.091 | 10.401.622 | -197.015.474 | -84.404.922 | 56.817.015 |
| Total active | 2.758.939.569 | 2.788.565.373 | 2.686.533.265 | 2.354.470.104 | 2.011.905.303 | 1.966.470.190 |
| Total datorii | 2.485.549.800 | 2.534.260.301 | 2.408.161.187 | 2.201.990.927 | 1.706.305.253 | 1.464.443.814 |
| Capitaluri proprii | 63.677.357 | 51.990.495 | 50.478.404 | -71.911.798 | 124.501.977 | 358.565.074 |
| Casa si conturi banci | 97.193.005 | 167.148.400 | 107.949.518 | 25.258.215 | 9.285.666 | 108.749.226 |
| Nr. angajati | 2685 | 2424 | 2290 | 1743 | 1964 | 1971 |
| Capital subscris | 73.704.652 | 73.704.652 | 73.686.230 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.