Urbioled SRL
Locație: Valea Lupului, Iasi
Descriere:
Urbioled SRL - companie activă în sectorul fabricarea de echipamente electrice de iluminat, cu sediul în Valea Lupului, Iasi.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Victoriei, Nr. 69
• CUI: 32614831
• Registrul Comerțului: J22/1956/2016
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Urbioled SRL este o companie romaneasca cu performante financiare de top in 2024, combinand o profitabilitate neta de 36% cu un bilant sanatos si o indatorare controlata. Scorul financiar de 85/100 reflecta fidel soliditatea si maturitatea unui business cu potential real de crestere sustinuta.
Urbioled SRL, cu sediul in Valea Lupului, Iasi, este o companie cu activitate in fabricarea echipamentelor electrice de iluminat (CAEN 2740), infiintata in 2013. In 2024, compania a atins performante financiare remarcabile, consolidandu-si pozitia ca un jucator de referinta pe piata sa de nisa.
Cifra de afaceri a atins 212.651.386 RON, in timp ce veniturile totale au depasit 228.671.428 RON, diferenta indicand existenta unor surse de venituri complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale au fost tinute sub control la 142.460.166 RON, generand un profit net de 76.667.863 RON - un rezultat exceptional pentru o companie cu 91 de angajati.
Marja de profit neta de 36,05% este semnificativ peste media industriei de productie electrica, semnalând o eficienta operationala ridicata si o putere de negociere solida cu furnizorii sau clientii. ROE-ul de 79,31% demonstreaza o valorificare excelenta a capitalurilor proprii, oferind actionarilor un randament net superior majoritatii alternativelor de investitie din Romania.
Din punct de vedere al structurii bilantiere, activele totale de 205.354.121 RON sunt dominate de activele circulante (171.023.136 RON, reprezentand ~83% din total), ceea ce indica un model de business cu capital de lucru intens - specific sectorului de productie si distributie. Activele imobilizate de 29.894.979 RON reflecta un grad moderat de capitalizare fizica. Numerarul disponibil de 15.787.635 RON asigura o lichiditate operationala confortabila.
Datoriile totale de 66.508.156 RON reprezinta 32,39% din active - o rata de indatorare prudenta, care lasa spatiu pentru finantare suplimentara daca va fi necesara expansiunea. Capitalurile proprii de 96.674.104 RON, raportat la capitalul subscris initial de 3.500.000 RON, reflecta o acumulare organica impresionanta de rezerve si profit reportat de-a lungul celor 12 ani de activitate.
Scorul financiar de 85/100 sintetizeaza corect profilul companiei: profitabila, solida si cu un nivel de risc financiar scazut. Urbioled SRL este un exemplu de companie antreprenoriala romaneasca care a reusit sa se dezvolte sustenabil intr-un sector industrial competitiv, mentinand totodata disciplina financiara.
Cifra de afaceri a atins 212.651.386 RON, in timp ce veniturile totale au depasit 228.671.428 RON, diferenta indicand existenta unor surse de venituri complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale au fost tinute sub control la 142.460.166 RON, generand un profit net de 76.667.863 RON - un rezultat exceptional pentru o companie cu 91 de angajati.
Marja de profit neta de 36,05% este semnificativ peste media industriei de productie electrica, semnalând o eficienta operationala ridicata si o putere de negociere solida cu furnizorii sau clientii. ROE-ul de 79,31% demonstreaza o valorificare excelenta a capitalurilor proprii, oferind actionarilor un randament net superior majoritatii alternativelor de investitie din Romania.
Din punct de vedere al structurii bilantiere, activele totale de 205.354.121 RON sunt dominate de activele circulante (171.023.136 RON, reprezentand ~83% din total), ceea ce indica un model de business cu capital de lucru intens - specific sectorului de productie si distributie. Activele imobilizate de 29.894.979 RON reflecta un grad moderat de capitalizare fizica. Numerarul disponibil de 15.787.635 RON asigura o lichiditate operationala confortabila.
Datoriile totale de 66.508.156 RON reprezinta 32,39% din active - o rata de indatorare prudenta, care lasa spatiu pentru finantare suplimentara daca va fi necesara expansiunea. Capitalurile proprii de 96.674.104 RON, raportat la capitalul subscris initial de 3.500.000 RON, reflecta o acumulare organica impresionanta de rezerve si profit reportat de-a lungul celor 12 ani de activitate.
Scorul financiar de 85/100 sintetizeaza corect profilul companiei: profitabila, solida si cu un nivel de risc financiar scazut. Urbioled SRL este un exemplu de companie antreprenoriala romaneasca care a reusit sa se dezvolte sustenabil intr-un sector industrial competitiv, mentinand totodata disciplina financiara.
Puncte forte
- Profitabilitate exceptionala - marja neta de 36,05% si ROE de 79,31% plaseaza compania in topul eficientei financiare din industria de profil.
- Rata de indatorare prudenta de 32,39%, cu capitaluri proprii puternice (96.674.104 RON), oferind rezistenta la socuri financiare externe.
- Generare solida de profit net (76.667.863 RON) cu o echipa relativ mica de 91 angajati, indicand productivitate ridicata per salariat.
- Acumulare organica remarcabila de capital propriu de la 3.500.000 RON capital initial la 96.674.104 RON capitaluri proprii, fara dilutie externa evidenta.
Factori de risc
- Concentrarea ridicata a activelor in active circulante (83%) poate expune compania la riscuri de colectare creante sau fluctuatii bruste ale cererii pe piata de iluminat.
- Dependenta potentiala de un numar limitat de clienti sau proiecte mari - specifica companiilor B2B din sectorul industrial cu marje ridicate.
- Evolutia reglementarilor europene privind eficienta energetica si standardele de produs poate impune investitii semnificative in adaptarea portofoliului de produse.
Informatii Companie:
CUI: 32614831
Cod CAEN: 2740
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Str. Victoriei, Nr. 69
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice de iluminat
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 212.651.386 | 183.404.736 | 74.353.614 | 45.925.541 | 34.189.274 | 27.166.261 |
| Venituri totale | 228.671.428 | 187.132.332 | 87.777.961 | 53.701.344 | 35.999.411 | 28.359.499 |
| Cheltuieli totale | 142.460.166 | 133.748.994 | 61.608.634 | 42.727.907 | 27.210.071 | 22.181.625 |
| Profit net | 76.667.863 | 46.384.002 | 22.208.499 | 9.595.413 | 8.239.627 | 5.462.645 |
| Total active | 205.354.121 | 193.873.794 | 100.338.649 | 68.635.482 | 44.046.118 | 41.089.458 |
| Total datorii | 66.508.156 | 101.804.195 | 50.606.918 | 33.210.528 | 11.464.304 | 18.486.786 |
| Capitaluri proprii | 96.674.104 | 62.809.602 | 33.281.175 | 17.887.859 | 14.782.899 | 6.543.272 |
| Casa si conturi banci | 15.787.635 | 19.751.508 | 8.640.914 | 3.310.807 | 1.331.675 | 6.575.876 |
| Nr. angajati | 91 | 62 | 52 | 48 | 37 | 33 |
| Capital subscris | 3.500.000 | 3.500.000 | 3.500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.