Sari la continut

Vibrantz Performance Pigments Romania S.R.L.

Locație: Doicesti, Dambovita

Descriere:

Vibrantz Performance Pigments Romania S.R.L. deservește cu mândrie regiunea Dambovita din sediul nostru din Doicesti. Specializați în fabricarea colorantilor si a pigmentilor, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.

Date de identificare: CUI 901512, Nr. Reg. Com. J15/1890/1992. Adresă: Aleea Sinaia, Nr. 120.

Analiza Financiara:

Rezumat: Vibrantz Performance Pigments Romania S.R.L. a inregistrat in 2024 o performanta financiara notabil imbunatatita, cu un profit net triplat si o crestere constanta a cifrei de afaceri, sustinuta de o baza patrimoniala solida de 116.714.571 RON capitaluri proprii. Cu toate acestea, cresterea datoriilor totale cu peste 200% si marjele de profit modeste (3,36%) reprezinta aspecte ce necesita monitorizare atenta in perioadele urmatoare.
Vibrantz Performance Pigments Romania S.R.L. este o companie cu o istorie de peste trei decenii in industria fabricarii colorantilor si pigmentilor, avand sediul in Doicesti, judetul Dambovita. Infiintata in 1992 si operand sub codul CAEN 2012, compania a demonstrat in 2024 o evolutie financiara remarcabila, reflectata in scorul financiar de 85 din 100.

Cifra de afaceri a crescut de la 103.261.351 RON in 2023 la 109.197.288 RON in 2024, o crestere de aproximativ 5,75%. Veniturile totale au inregistrat o dinamica si mai accentuata, de la 104.683.993 RON la 114.201.086 RON (+9,1%), indicand si contributii semnificative din surse complementare activitatii principale.

Cel mai remarcabil indicator al anului 2024 este cresterea dramatica a profitului net - de la 1.184.836 RON la 3.671.064 RON, o majorare de circa 210%. Marja de profit s-a imbunatatit corespunzator, de la 1,15% la 3,36%, reflectand o gestionare mai eficienta a costurilor sau optimizari operationale. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a urcat de la 1,05% la 3,15%, ramanand totusi modesta raportat la capitalurile proprii substantiale ale companiei de 116.714.571 RON.

Structura bilantiera a cunoscut modificari semnificative: activele totale au crescut de la 126.013.016 RON la 155.010.110 RON (+23%), impulsionate in principal de activele circulante, care au urcat de la 92.543.116 RON la 121.207.880 RON (+31%). Activele imobilizate au ramas relativ stabile la 33.593.507 RON, ceea ce indica absenta unor investitii majore in capacitati de productie noi in aceasta perioada. Capitalurile proprii se mentin robuste la 116.714.571 RON, reprezentand 75,3% din totalul activelor - un indicator de stabilitate financiara.

Un element ce necesita atentie este evolutia datoriilor totale, care au crescut de la 12.345.346 RON la 37.556.151 RON, o majorare de aproximativ 204%. Rata indatorarii a urcat astfel de la 9,80% la 24,23%. Desi acest nivel ramane acceptabil in termeni absoluți, ritmul rapid de acumulare a datoriilor trebuie monitorizat cu atentie. Numerarul disponibil a ramas relativ constant la 3.142.023 RON, sugerand ca finantarea suplimentara a fost directionata catre active circulante si nu catre lichiditatii imediate.

Pe zona de resurse umane, numarul angajatilor a scazut de la 142 la 127 (-10,6%), in timp ce cifra de afaceri a crescut. Aceasta evolutie indica o imbunatatire a productivitatii per angajat, cifra de afaceri per salariat crescand de la circa 727.192 RON la 860.136 RON - un castig de eficienta de aproximativ 18%.
Puncte forte
  • Crestere tripartita a profitului net in 2024 (+210%), de la 1.184.836 RON la 3.671.064 RON, demonstrand o imbunatatire semnificativa a eficientei operationale.
  • Baza patrimoniala puternica cu capitaluri proprii de 116.714.571 RON, reprezentand 75,3% din activele totale si oferind o marja de siguranta ridicata creditorilor si investitorilor.
  • Crestere constanta a cifrei de afaceri (+5,75%) si a veniturilor totale (+9,1%), indicand o cerere stabila si diversificata pentru produsele companiei.
  • Productivitate imbunatatita per angajat - cifra de afaceri per salariat a crescut cu circa 18% (de la 727.192 RON la 860.136 RON), in conditiile reducerii numarului de personal cu 10,6%.
Factori de risc
  • Cresterea datoriilor totale cu 204% (de la 12.345.346 RON la 37.556.151 RON) ridica semne de intrebare privind strategia de finantare, chiar daca rata indatorarii de 24,23% ramane inca la un nivel gestionabil.
  • Marja de profit de 3,36% si ROE de 3,15% raman modeste raportat la capitalurile angajate, lasand o marja de manevra redusa in fata presiunilor concurentiale sau a eventualei cresteri a costurilor de productie.
  • Numerarul disponibil relativ scazut (3.142.023 RON) in raport cu cresterea accentuata a datoriilor totale poate genera presiuni de lichiditate pe termen scurt in cazul unor nevoi neprevazute de finantare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 13.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 901512
Cod CAEN: 2012
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Aleea Sinaia, Nr. 120
Telefon:
Fax: 206080

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea colorantilor si a pigmentilor
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 109.197.288 103.261.351 148.488.094 116.183.015 89.563.359 101.128.090
Venituri totale 114.201.086 104.683.993 165.113.428 118.205.953 93.497.560 108.045.553
Cheltuieli totale 110.175.928 103.171.990 147.920.292 102.040.534 84.097.689 100.134.079
Profit net 3.671.064 1.184.836 14.596.195 13.887.829 8.104.184 7.003.186
Total active 155.010.110 126.013.016 131.820.044 122.535.771 118.859.675 116.459.849
Total datorii 37.556.151 12.345.346 19.501.791 24.865.690 16.064.466 21.894.404
Capitaluri proprii 116.714.571 113.043.506 111.858.670 97.262.476 102.388.819 94.284.635
Casa si conturi banci 3.142.023 3.114.200 2.753.332 5.289.084 4.318.016 2.767.583
Nr. angajati 127 142 150 144 130 150
Capital subscris 5.863.630 5.863.630 5.863.630 5.863.630 5.863.630 5.863.630
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te