Weidmüller Interface Romania SRL
Locație: Tautii-Magheraus, Maramures
Descriere:
În inima localității Tautii-Magheraus din județul Maramures, Weidmüller Interface Romania SRL oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea altor echipamente electrice. Firma noastră, identificată prin CUI 17050356, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. 66, nr. 8. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Weidmüller Interface Romania SRL este un producator de echipamente electrice cu sediul in Maramures, parte a grupului international Weidmüller. In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 290,1 milioane RON, insa a incheiat exercitiul financiar cu o pierdere neta de 1,45 milioane RON, reflectand presiuni asupra marjelor operationale si un grad ridicat de indatorare de 82%.
Weidmüller Interface Romania SRL, subsidiara romaneasca a grupului german Weidmüller, activeaza in domeniul fabricarii echipamentelor electrice (CAEN 2790) din anul 2004, avand sediul in Tautii-Magheraus, judetul Maramures. Cu 856 de angajati si o cifra de afaceri de 290.132.997 RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator relevant in industria electrotehnică romaneasca.
Din punct de vedere al performantei financiare, anul 2024 ridica semnale de atentie. Cifra de afaceri de 290,1 milioane RON indica un volum semnificativ de activitate, insa marja de profit negativa de -0,50% arata ca firma nu a reusit sa acopere integral costurile operationale. Pierderea neta de 1.449.763 RON, desi relativ modesta raportat la dimensiunea afacerii, sugereaza fie o crestere a costurilor de productie, fie presiuni asupra preturilor de vanzare. Este de remarcat ca veniturile totale (289.581.557 RON) sunt usor sub cifra de afaceri, ceea ce poate indica ajustari contabile sau diferente de curs valutar nefavorabile.
Cheltuielile totale de 288.269.995 RON sunt aproape egale cu veniturile, lasand o marja extrem de subtire. Productivitatea per angajat, calculata la cifra de afaceri, este de aproximativ 338.900 RON, un nivel decent pentru sectorul manufacturier romanesc, dar insuficient pentru a genera profit in conditiile actuale de cost.
Structura bilantiera prezinta un dezechilibru notabil. Activele totale de 248.636.364 RON sunt dominate de activele imobilizate (193.371.017 RON, reprezentand 77,7% din total), ceea ce este specific unei companii de productie cu investitii masive in echipamente si infrastructura. Activele circulante de 55.156.691 RON sunt modeste, iar numerarul disponibil de doar 1.370.257 RON este ingrijorator de scazut - reprezentand sub 0,5% din activele totale si acoperind cheltuielile curente pentru mai putin de doua zile.
Gradul de indatorare de 82,17% este ridicat si reprezinta principalul factor de risc. Datoriile totale de 204.299.545 RON depasesc de aproape 5 ori capitalurile proprii de 42.222.432 RON, ceea ce face compania vulnerabila la cresteri ale dobanzilor sau la deteriorari ale conditiilor de creditare. Capitalul subscris de 6.000.000 RON a fost suplimentat in timp prin rezerve si rezultate reportate, dar structura actuala indica o dependenta puternica de finantare externa, probabil intra-grup.
ROE-ul negativ de -3,43% confirma ca actionarii nu au obtinut randament in 2024. Scorul financiar de 35 din 100 plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Desi apartine unui grup international puternic, performanta unitatii din Romania necesita masuri de optimizare a costurilor si imbunatatire a lichiditatii pe termen scurt.
Din punct de vedere al performantei financiare, anul 2024 ridica semnale de atentie. Cifra de afaceri de 290,1 milioane RON indica un volum semnificativ de activitate, insa marja de profit negativa de -0,50% arata ca firma nu a reusit sa acopere integral costurile operationale. Pierderea neta de 1.449.763 RON, desi relativ modesta raportat la dimensiunea afacerii, sugereaza fie o crestere a costurilor de productie, fie presiuni asupra preturilor de vanzare. Este de remarcat ca veniturile totale (289.581.557 RON) sunt usor sub cifra de afaceri, ceea ce poate indica ajustari contabile sau diferente de curs valutar nefavorabile.
Cheltuielile totale de 288.269.995 RON sunt aproape egale cu veniturile, lasand o marja extrem de subtire. Productivitatea per angajat, calculata la cifra de afaceri, este de aproximativ 338.900 RON, un nivel decent pentru sectorul manufacturier romanesc, dar insuficient pentru a genera profit in conditiile actuale de cost.
Structura bilantiera prezinta un dezechilibru notabil. Activele totale de 248.636.364 RON sunt dominate de activele imobilizate (193.371.017 RON, reprezentand 77,7% din total), ceea ce este specific unei companii de productie cu investitii masive in echipamente si infrastructura. Activele circulante de 55.156.691 RON sunt modeste, iar numerarul disponibil de doar 1.370.257 RON este ingrijorator de scazut - reprezentand sub 0,5% din activele totale si acoperind cheltuielile curente pentru mai putin de doua zile.
Gradul de indatorare de 82,17% este ridicat si reprezinta principalul factor de risc. Datoriile totale de 204.299.545 RON depasesc de aproape 5 ori capitalurile proprii de 42.222.432 RON, ceea ce face compania vulnerabila la cresteri ale dobanzilor sau la deteriorari ale conditiilor de creditare. Capitalul subscris de 6.000.000 RON a fost suplimentat in timp prin rezerve si rezultate reportate, dar structura actuala indica o dependenta puternica de finantare externa, probabil intra-grup.
ROE-ul negativ de -3,43% confirma ca actionarii nu au obtinut randament in 2024. Scorul financiar de 35 din 100 plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Desi apartine unui grup international puternic, performanta unitatii din Romania necesita masuri de optimizare a costurilor si imbunatatire a lichiditatii pe termen scurt.
Puncte forte
- Cifra de afaceri solida de 290,1 milioane RON si 856 de angajati, demonstrand o prezenta industriala semnificativa in sectorul manufacturier romanesc.
- Apartine grupului international Weidmüller, lider global in conectica industriala, ceea ce ofera acces la tehnologie, piete de export si suport financiar intra-grup.
- Baza de active imobilizate substantiala de 193,4 milioane RON, reflectand investitii importante in capacitatea de productie din Romania.
- Productivitate per angajat de aproximativ 339.000 RON, un nivel competitiv pentru sectorul de fabricatie a echipamentelor electrice.
Factori de risc
- Gradul de indatorare de 82,17% si lichiditatea extrem de scazuta (numerar de doar 1,37 milioane RON) expun compania la riscuri financiare semnificative in cazul unor socuri economice.
- Marja de profit negativa de -0,50% si pierderea neta din 2024 indica presiuni structurale asupra costurilor care, daca persista, pot eroda capitalurile proprii.
- Dependenta ridicata de finantare externa (probabil intra-grup) limiteaza autonomia financiara si face compania vulnerabila la deciziile strategice ale grupului-mama.
Informatii Companie:
CUI: 17050356
Cod CAEN: 2790
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Str. 66, nr. 8
Telefon:
Fax: 0262205410
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea altor echipamente electrice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 290.132.997 | 296.999.255 | 359.570.319 | 316.844.741 | 265.201.412 | 271.928.418 |
| Venituri totale | 289.581.557 | 300.929.930 | 361.815.463 | 314.484.103 | 262.338.193 | 263.739.637 |
| Cheltuieli totale | 288.269.995 | 311.029.082 | 360.027.815 | 300.101.960 | 252.887.589 | 263.153.691 |
| Profit net | -1.449.763 | -10.099.152 | 199.484 | 12.254.175 | 8.293.827 | 184.436 |
| Total active | 248.636.364 | 244.843.168 | 216.317.019 | 196.273.620 | 183.004.554 | 171.372.117 |
| Total datorii | 204.299.545 | 199.550.786 | 160.686.794 | 140.845.002 | 136.063.296 | 133.031.356 |
| Capitaluri proprii | 42.222.432 | 43.672.195 | 53.771.347 | 53.329.023 | 45.424.063 | 37.130.236 |
| Casa si conturi banci | 1.370.257 | 4.359.025 | 2.749.295 | 619.751 | 1.085.259 | 1.555.364 |
| Nr. angajati | 856 | 989 | 1038 | 940 | 934 | 1001 |
| Capital subscris | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.