X Gaming S.a.
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Căutați servicii de activitati de jocuri de noroc si pariuri în Sector 5? X Gaming S.a. este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 28044660) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la Str. Sergent Nutu Ion, Nr. 44 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: X Gaming S.A. afiseaza in 2024 o performanta financiara foarte puternica, caracterizata prin profitabilitate excelenta, capitalizare robusta si indatorare minima. Profilul companiei indica stabilitate financiara ridicata si o capacitate foarte buna de generare a valorii pentru actionari.
X Gaming S.A. prezinta in 2024 un profil financiar foarte solid, sustinut de o combinatie rara intre crestere operationala, profitabilitate ridicata si un nivel redus al indatorarii. Compania a raportat o cifra de afaceri de 239.284.039 lei si venituri totale de 239.846.061 lei, ceea ce arata ca aproape intreaga baza de venit este generata din activitatea curenta. Acest aspect este pozitiv, deoarece indica un model de business clar si o dependenta limitata de venituri exceptionale sau nerecurente.
Profitul net de 91.710.822 lei este remarcabil in raport cu volumul afacerii, iar marja neta de 38,33% confirma o capacitate foarte buna de transformare a veniturilor in rezultat final. In paralel, cheltuielile totale de 133.513.867 lei raman semnificativ sub nivelul veniturilor totale, ceea ce reflecta un control eficient al costurilor si o structura operationala profitabila. Pentru o companie din domeniul jocurilor de noroc si pariurilor, aceasta performanta sugereaza un model de exploatare matur si bine optimizat.
Bilantul intareste imaginea unei companii stabile financiar. Activele totale de 221.599.476 lei sunt finantate in principal din capitaluri proprii, care ajung la 207.921.508 lei. In acelasi timp, datoriile totale sunt de doar 11.867.573 lei, iar rata indatorarii de 5,36% arata un risc financiar redus. Aceasta structura ofera companiei flexibilitate ridicata si o capacitate buna de a absorbi eventuale socuri operationale sau fiscale. Capitalul subscris de 1.336.500 lei este mult sub nivelul capitalurilor proprii, ceea ce indica acumularea consistenta de profituri in companie de-a lungul timpului.
Din perspectiva lichiditatii si a structurii activelor, compania dispune de active circulante de 148.760.490 lei, semnificativ peste nivelul datoriilor totale, ceea ce sugereaza o pozitie confortabila pe termen scurt. Totusi, numerarul si conturile, de 4.947.367 lei, reprezinta doar o parte relativ redusa din activele circulante, ceea ce inseamna ca lichiditatea imediata trebuie interpretata cu prudenta, chiar daca ansamblul activelor curente este puternic.
Eficienta utilizarii capitalului este foarte buna, reflectata de un ROE de 44,11%, nivel care arata o rentabilitate excelenta pentru actionari. Cu 94 de angajati, compania genereaza un volum foarte ridicat de afaceri si profit raportat la dimensiunea echipei, ceea ce sugereaza productivitate operationala ridicata. Per ansamblu, X Gaming S.A. se evidentiaza in 2024 ca o companie foarte profitabila, slab indatorata si bine capitalizata, cu fundamente financiare robuste.
Profitul net de 91.710.822 lei este remarcabil in raport cu volumul afacerii, iar marja neta de 38,33% confirma o capacitate foarte buna de transformare a veniturilor in rezultat final. In paralel, cheltuielile totale de 133.513.867 lei raman semnificativ sub nivelul veniturilor totale, ceea ce reflecta un control eficient al costurilor si o structura operationala profitabila. Pentru o companie din domeniul jocurilor de noroc si pariurilor, aceasta performanta sugereaza un model de exploatare matur si bine optimizat.
Bilantul intareste imaginea unei companii stabile financiar. Activele totale de 221.599.476 lei sunt finantate in principal din capitaluri proprii, care ajung la 207.921.508 lei. In acelasi timp, datoriile totale sunt de doar 11.867.573 lei, iar rata indatorarii de 5,36% arata un risc financiar redus. Aceasta structura ofera companiei flexibilitate ridicata si o capacitate buna de a absorbi eventuale socuri operationale sau fiscale. Capitalul subscris de 1.336.500 lei este mult sub nivelul capitalurilor proprii, ceea ce indica acumularea consistenta de profituri in companie de-a lungul timpului.
Din perspectiva lichiditatii si a structurii activelor, compania dispune de active circulante de 148.760.490 lei, semnificativ peste nivelul datoriilor totale, ceea ce sugereaza o pozitie confortabila pe termen scurt. Totusi, numerarul si conturile, de 4.947.367 lei, reprezinta doar o parte relativ redusa din activele circulante, ceea ce inseamna ca lichiditatea imediata trebuie interpretata cu prudenta, chiar daca ansamblul activelor curente este puternic.
Eficienta utilizarii capitalului este foarte buna, reflectata de un ROE de 44,11%, nivel care arata o rentabilitate excelenta pentru actionari. Cu 94 de angajati, compania genereaza un volum foarte ridicat de afaceri si profit raportat la dimensiunea echipei, ceea ce sugereaza productivitate operationala ridicata. Per ansamblu, X Gaming S.A. se evidentiaza in 2024 ca o companie foarte profitabila, slab indatorata si bine capitalizata, cu fundamente financiare robuste.
Puncte forte
- Profitabilitate foarte ridicata, cu un profit net de 91.710.822 lei si o marja de profit de 38,33%.
- Grad foarte redus de indatorare, datoriile totale fiind de 11.867.573 lei, iar rata indatorarii de doar 5,36%.
- Baza patrimoniala solida, sustinuta de capitaluri proprii de 207.921.508 lei, care acopera majoritatea activelor.
- Rentabilitate excelenta a capitalului propriu, evidentiata de un ROE de 44,11%.
Factori de risc
- Numerarul de 4.947.367 lei este relativ modest comparativ cu dimensiunea activitatii, ceea ce poate limita lichiditatea imediata.
- Activitatea este concentrata in codul CAEN 9200, ceea ce presupune expunere la riscuri specifice sectorului si la eventuale schimbari de reglementare.
Informatii Companie:
CUI: 28044660
Cod CAEN: 9200
Anul înființării: 2011
Contact:
Adresă: Str. Sergent Nutu Ion, Nr. 44
Telefon:
Fax: 0212300146
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de jocuri de noroc si pariuri
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 239.284.039 | 219.544.740 | 217.191.221 | 168.682.066 | 110.529.662 | 172.937.892 |
| Venituri totale | 239.846.061 | 220.388.842 | 222.864.076 | 173.786.556 | 112.847.814 | 177.489.180 |
| Cheltuieli totale | 133.513.867 | 131.406.825 | 145.448.135 | 102.922.901 | 75.842.771 | 96.519.725 |
| Profit net | 91.710.822 | 77.184.006 | 67.024.589 | 60.398.211 | 32.170.868 | 68.828.987 |
| Total active | 221.599.476 | 303.237.074 | 225.094.227 | 179.774.993 | 152.141.141 | 170.757.779 |
| Total datorii | 11.867.573 | 95.214.335 | 96.059.934 | 117.772.902 | 49.537.406 | 65.399.089 |
| Capitaluri proprii | 207.921.508 | 206.210.686 | 129.026.680 | 62.002.091 | 102.603.735 | 105.358.690 |
| Casa si conturi banci | 4.947.367 | 4.590.287 | 6.339.606 | 3.282.043 | 6.260.991 | 3.865.063 |
| Nr. angajati | 94 | 96 | 98 | 67 | 61 | 69 |
| Capital subscris | 1.336.500 | 1.336.500 | 1.336.500 | 1.336.500 | 1.336.500 | 1.336.500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.