Yarnea SRL
Locație: Savinesti, Neamt
Descriere:
Yarnea SRL deservește cu mândrie regiunea Neamt din sediul nostru din Savinesti. Specializați în pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 13849866, Nr. Reg. Com. J27/167/2001. Adresă: Str. Gheorghe Caranfil, nr. 5.
Analiza Financiara:
Rezumat: Yarnea SRL este o companie industriala matura din sectorul textil, cu o cifra de afaceri solida de 188.245.846 RON in 2024, insa cu o profitabilitate redusa si marje comprimate specifice industriei de prelucrare a fibrelor textile.
Yarnea SRL, infiintata in 2001 in Savinesti, judetul Neamt, activeaza in domeniul pregatirii si filarii fibrelor textile (CAEN 1310) si reprezinta unul dintre operatorii industriali cu experienta din Moldova. Cu un scor financiar de 75/100, compania se pozitioneaza intr-o zona de stabilitate moderata, cu fundamente solide dar cu presiuni evidente asupra marjelor de profit.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri de 188.245.846 RON reflecta o activitate industriala de anvergura, sustinuta de un colectiv de 326 de angajati. Veniturile totale de 198.885.790 RON depasesc cifra de afaceri, indicand probabil venituri din activitati conexe sau subventii. Cheltuielile totale de 195.290.051 RON lasa un profit net de doar 2.698.758 RON, ceea ce genereaza o marja de profit neta de 1,43% - extrem de redusa, dar tipica pentru industria textila de prelucrare, unde costurile cu materia prima, energia si forta de munca sunt dominante.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 184.664.629 RON sunt echilibrat distribuite intre active imobilizate (72.274.570 RON - 39%) si active circulante (112.320.646 RON - 61%), ceea ce indica o flexibilitate operationala rezonabila. Numerarul disponibil de 1.387.778 RON este insa modest raportat la dimensiunea companiei, reprezentand mai putin de 1% din active - un semnal de atentie privind lichiditatea imediata.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 96.358.202 RON reprezinta 52,18% din totalul activelor, plasand compania la limita superioara a unui nivel de indatorare acceptabil. Capitalurile proprii de 87.866.173 RON depasesc capitalul subscris de 50.000.000 RON, semnalând acumulari istorice de rezultate pozitive. Totusi, rata de rentabilitate a capitalurilor proprii (ROE) de 3,07% este modest, sugerand ca profitul generat nu remunereaza suficient investitia actionarilor.
**Perspectiva generala**
Compania functioneaza intr-o industrie cu marje structurale reduse, iar performanta din 2024 confirma acest pattern. Punctul forte este stabilitatea operationala pe termen lung si capacitatea de a mentine un volum mare de activitate. Principala provocare ramane eficientizarea costurilor si cresterea marjelor, intr-un context in care preturile energiei si ale materiilor prime continua sa exercite presiuni semnificative asupra rentabilitatii industriei textile din Romania.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri de 188.245.846 RON reflecta o activitate industriala de anvergura, sustinuta de un colectiv de 326 de angajati. Veniturile totale de 198.885.790 RON depasesc cifra de afaceri, indicand probabil venituri din activitati conexe sau subventii. Cheltuielile totale de 195.290.051 RON lasa un profit net de doar 2.698.758 RON, ceea ce genereaza o marja de profit neta de 1,43% - extrem de redusa, dar tipica pentru industria textila de prelucrare, unde costurile cu materia prima, energia si forta de munca sunt dominante.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 184.664.629 RON sunt echilibrat distribuite intre active imobilizate (72.274.570 RON - 39%) si active circulante (112.320.646 RON - 61%), ceea ce indica o flexibilitate operationala rezonabila. Numerarul disponibil de 1.387.778 RON este insa modest raportat la dimensiunea companiei, reprezentand mai putin de 1% din active - un semnal de atentie privind lichiditatea imediata.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 96.358.202 RON reprezinta 52,18% din totalul activelor, plasand compania la limita superioara a unui nivel de indatorare acceptabil. Capitalurile proprii de 87.866.173 RON depasesc capitalul subscris de 50.000.000 RON, semnalând acumulari istorice de rezultate pozitive. Totusi, rata de rentabilitate a capitalurilor proprii (ROE) de 3,07% este modest, sugerand ca profitul generat nu remunereaza suficient investitia actionarilor.
**Perspectiva generala**
Compania functioneaza intr-o industrie cu marje structurale reduse, iar performanta din 2024 confirma acest pattern. Punctul forte este stabilitatea operationala pe termen lung si capacitatea de a mentine un volum mare de activitate. Principala provocare ramane eficientizarea costurilor si cresterea marjelor, intr-un context in care preturile energiei si ale materiilor prime continua sa exercite presiuni semnificative asupra rentabilitatii industriei textile din Romania.
Puncte forte
- Cifra de afaceri consistenta de 188.245.846 RON, demonstrand capacitate industriala solida si pozitie stabila pe piata textila dupa peste 20 de ani de activitate.
- Capitaluri proprii de 87.866.173 RON semnificativ superioare capitalului subscris (50.000.000 RON), indicand o acumulare istorica de rezultate pozitive si o baza patrimoniala consolidata.
- Structura echilibrata a activelor, cu active circulante (61%) dominante fata de cele imobilizate, ceea ce asigura o flexibilitate operationala mai buna.
- Forta de munca stabila de 326 de angajati, relevanta pentru o companie industriala din zona Moldovei, cu impact economic pozitiv in comunitatea locala.
Factori de risc
- Marja de profit neta de doar 1,43% este extrem de vulnerabila la orice crestere a costurilor cu energia, materia prima sau forta de munca - o majorare minora a cheltuielilor poate transforma profitul in pierdere.
- Rata de indatorare de 52,18% combinata cu un numerar disponibil de numai 1.387.778 RON (sub 1% din active) creeaza un risc de lichiditate in cazul unor perturbari ale fluxurilor de numerar sau ale liniilor de credit.
- ROE-ul de 3,07% este sub rata inflatiei si sub randamentele instrumentelor financiare fara risc, ceea ce poate descuraja reinvestirea sau atragerea de capital nou necesar modernizarii capacitatilor de productie.
Informatii Companie:
CUI: 13849866
Cod CAEN: 1310
Anul înființării: 2001
Contact:
Adresă: Str. Gheorghe Caranfil, nr. 5
Telefon:
Fax: 0233205074
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 188.245.846 | 193.932.747 | 244.347.161 | 198.529.064 | 143.013.461 | 177.999.610 |
| Venituri totale | 198.885.790 | 182.741.112 | 272.180.972 | 231.599.461 | 165.157.175 | 213.385.246 |
| Cheltuieli totale | 195.290.051 | 180.341.517 | 266.275.491 | 215.985.359 | 163.637.773 | 206.667.959 |
| Profit net | 2.698.758 | 1.409.962 | 4.642.703 | 13.312.421 | 948.279 | 5.637.504 |
| Total active | 184.664.629 | 152.470.021 | 201.397.633 | 149.650.266 | 147.974.094 | 187.326.396 |
| Total datorii | 96.358.202 | 71.534.113 | 121.677.381 | 74.387.002 | 86.313.016 | 115.552.546 |
| Capitaluri proprii | 87.866.173 | 80.413.535 | 79.003.573 | 74.360.870 | 61.048.449 | 70.999.991 |
| Casa si conturi banci | 1.387.778 | 1.260.833 | 2.026.261 | 3.340.404 | 669.692 | 1.379.440 |
| Nr. angajati | 326 | 339 | 353 | 342 | 354 | 391 |
| Capital subscris | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.