Sari la continut

Zentiva S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre ZENTIVA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J40/363/1991. Sediul social se află pe Str. THEODOR PALLADY, nr...

Locație: Sector 3, Bucuresti

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre ZENTIVA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J40/363/1991. Sediul social se află pe Str. THEODOR PALLADY, nr. 50, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0729163744. Alege ZENTIVA S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Zentiva S.A. afiseaza in 2024 o performanta financiara puternica, cu profitabilitate ridicata, capitalizare robusta si indatorare redusa. Profilul companiei indica stabilitate financiara si capacitate buna de sustinere a cresterii din resurse proprii.
Zentiva S.A. (CUI 336206), companie din sectorul farmaceutic (CAEN 2120), prezinta in 2024 un profil financiar foarte solid, in linie cu scorul financiar ridicat de 90/100. Compania a realizat o cifra de afaceri de 1.114.065.013 RON si venituri totale de 1.171.597.893 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au situat la 883.640.955 RON. Rezultatul net, de 250.510.124 RON, confirma o capacitate buna de monetizare a activitatii si de control al costurilor.

Profitabilitatea este un punct central al performantei. Marja de profit de 22,49% este ridicata pentru o companie industriala de volum si arata un nivel bun al valorii adaugate obtinute pe lantul operational. Totodata, diferenta dintre venituri totale si cifra de afaceri indica existenta unor venituri suplimentare fata de activitatea principala, ceea ce poate sustine flexibilitatea financiara, fara a schimba faptul ca motorul principal ramane activitatea comerciala.

Bilantul indica o structura patrimoniala robusta. Activele totale sunt de 1.733.724.520 RON, dintre care 1.428.258.070 RON active circulante si 301.792.002 RON active imobilizate. Ponderea mare a activelor circulante sugereaza o capacitate buna de sustinere a ciclului operational. Numerarul si conturile de 33.625.156 RON ofera un tampon de lichiditate, dar la un nivel moderat raportat la dimensiunea afacerii.

Pe partea de finantare, datoriile totale de 278.927.220 RON sunt reduse in raport cu activele si capitalurile proprii. Rata indatorarii de 16,09% confirma un risc financiar scazut, iar capitalurile proprii de 1.441.585.389 RON arata o baza de capital puternica. In acest context, ROE de 17,38% indica o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari, intr-un cadru de risc controlat.

La nivel operational, cei 1.052 angajati sustin volume importante de activitate. Raportat la personal, compania genereaza aproximativ 1.059.000 RON cifra de afaceri per angajat si circa 238.000 RON profit net per angajat, semnal pozitiv privind productivitatea. In ansamblu, datele ANAF pentru 2024 contureaza o companie profitabila, bine capitalizata si cu spatiu de sustinere a dezvoltarii din resurse proprii.
Puncte forte
  • Profitabilitate ridicata, sustinuta de un profit net de 250.510.124 RON si o marja de profit de 22,49%.
  • Structura financiara foarte solida, cu capitaluri proprii de 1.441.585.389 RON si rata a indatorarii de doar 16,09%.
  • Eficienta buna a capitalului actionarilor, reflectata de un ROE de 17,38% intr-un context de risc financiar redus.
Factori de risc
  • Numerarul de 33.625.156 RON este relativ moderat raportat la dimensiunea operatiunilor, ceea ce poate limita flexibilitatea imediata in scenarii de soc.
  • Ponderea ridicata a activelor circulante implica o nevoie permanenta de gestionare stricta a stocurilor si creantelor pentru a mentine lichiditatea.
  • Performanta ramane dependenta de mentinerea disciplinei costurilor, avand in vedere nivelul cheltuielilor totale de 883.640.955 RON.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 06.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 336206
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. Theodor Pallady, Nr. 50
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea preparatelor farmaceutice
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 1.133.192.874 1.114.065.013 953.633.084 759.630.870 683.865.264 557.960.940 541.440.353
Venituri totale 1.203.632.660 1.171.597.893 1.014.253.532 820.173.445 740.650.964 589.954.605 583.095.298
Cheltuieli totale 969.873.357 883.640.955 792.428.251 705.188.527 621.440.598 509.405.586 529.001.694
Profit net 198.484.464 250.510.124 192.615.832 99.465.204 105.745.554 65.635.440 43.750.880
Total active 1.252.350.492 1.733.724.520 1.499.503.187 1.205.173.370 1.048.862.754 1.033.264.019 1.027.686.965
Total datorii 625.748.563 278.927.220 296.217.779 194.019.807 149.705.291 230.702.344 307.998.835
Capitaluri proprii 611.249.302 1.441.585.389 1.191.262.465 999.354.559 890.772.593 785.364.072 701.999.918
Casa si conturi banci 30.550.001 33.625.156 27.302.728 11.190.679 62.597.628 406.713.534 383.269.031
Nr. angajati 1067 1052 956 884 825 722 620
Capital subscris 69.701.704 69.701.704 69.701.704 69.701.704 69.701.704 69.701.704 69.701.704
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

VIM Spectrum SRL

Produse Farmaceutice

Corunca

Ocolul Silvic Ingka Investments S.R.L.

Produse Farmaceutice

Focșani

Som Abies S.R.L.

Produse Farmaceutice

Loc. Vlăhița, Oraș Vlăhița

Sofia Explo Forest S.R.L.

Produse Farmaceutice

Iași

Biofarm SA

Produse Farmaceutice

Sector 3

Panait Liviu Persoană Fizică Autorizată

Produse Farmaceutice

Racovita

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te