Zoppas Industries Romania SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/1267/1997. Sediul social se află pe Str. C...
Locație: Sannicolau Mare, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/1267/1997. Sediul social se află pe Str. CENADULUI, nr. 22-24, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256303800. Alege ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Zoppas Industries Romania SRL are o dimensiune operationala foarte mare, dar performanta financiara din 2024 este afectata de pierdere, rentabilitate negativa si indatorare ridicata. Datele indica necesitatea unei stabilizari a marjelor si a lichiditatii pentru reducerea riscului financiar.
Zoppas Industries Romania SRL (CUI 9710664), companie din industria fabricarii de aparate electrocasnice (CAEN 2751), prezinta in 2024 un profil financiar tensionat, confirmat de scorul financiar de 35/100. La un nivel de activitate foarte ridicat, cu cifra de afaceri de 959.945.165 RON si 2.216 angajati, compania inregistreaza o pierdere neta de 23.567.363 RON. Acest rezultat este in linie cu marja de profit negativa de -2,46% si cu faptul ca cheltuielile totale de 938.759.891 RON depasesc veniturile totale de 924.937.341 RON.
Din perspectiva profitabilitatii, compania opereaza sub presiune. Nivelul pierderii indica o capacitate limitata de transformare a volumului mare de business in rezultat net pozitiv. ROE de -36,71% arata ca randamentul capitalurilor proprii este puternic negativ, ceea ce inseamna ca baza de capital este erodata de performanta operationala si financiara din perioada analizata.
Structura bilantiera arata active totale de 613.165.291 RON, dintre care active circulante de 478.410.354 RON si active imobilizate de 134.511.305 RON. Ponderea ridicata a activelor circulante sugereaza o configuratie orientata catre operatiuni curente si rulaj. Totusi, numerarul si conturile la banci sunt de doar 4.398.413 RON, nivel redus raportat la dimensiunea afacerii, ceea ce poate limita flexibilitatea de lichiditate pe termen scurt.
Pe partea de solvabilitate, datoriile totale sunt de 541.897.078 RON, iar capitalurile proprii sunt de 64.191.797 RON. Rata indatorarii de 88,38% confirma o dependenta ridicata de finantarea prin datorii. Diferenta mare dintre datorii si capitalurile proprii reduce spatiul de manevra in contextul unei profitabilitati negative. Capitalul subscris de 48.000.000 RON indica existenta unei baze formale de capital, dar aceasta nu compenseaza, la acest moment, presiunea generata de pierdere si de gradul mare de indatorare.
In ansamblu, compania are anvergura operationala semnificativa, dar indicatorii din 2024 evidentiaza dezechilibre clare intre volum, costuri si finantare. Prioritatea financiara este revenirea la profitabilitate si consolidarea lichiditatii, pentru a reduce riscul asociat structurii actuale a datoriilor.
Din perspectiva profitabilitatii, compania opereaza sub presiune. Nivelul pierderii indica o capacitate limitata de transformare a volumului mare de business in rezultat net pozitiv. ROE de -36,71% arata ca randamentul capitalurilor proprii este puternic negativ, ceea ce inseamna ca baza de capital este erodata de performanta operationala si financiara din perioada analizata.
Structura bilantiera arata active totale de 613.165.291 RON, dintre care active circulante de 478.410.354 RON si active imobilizate de 134.511.305 RON. Ponderea ridicata a activelor circulante sugereaza o configuratie orientata catre operatiuni curente si rulaj. Totusi, numerarul si conturile la banci sunt de doar 4.398.413 RON, nivel redus raportat la dimensiunea afacerii, ceea ce poate limita flexibilitatea de lichiditate pe termen scurt.
Pe partea de solvabilitate, datoriile totale sunt de 541.897.078 RON, iar capitalurile proprii sunt de 64.191.797 RON. Rata indatorarii de 88,38% confirma o dependenta ridicata de finantarea prin datorii. Diferenta mare dintre datorii si capitalurile proprii reduce spatiul de manevra in contextul unei profitabilitati negative. Capitalul subscris de 48.000.000 RON indica existenta unei baze formale de capital, dar aceasta nu compenseaza, la acest moment, presiunea generata de pierdere si de gradul mare de indatorare.
In ansamblu, compania are anvergura operationala semnificativa, dar indicatorii din 2024 evidentiaza dezechilibre clare intre volum, costuri si finantare. Prioritatea financiara este revenirea la profitabilitate si consolidarea lichiditatii, pentru a reduce riscul asociat structurii actuale a datoriilor.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 959.945.165 RON confirma o capacitate operationala foarte mare in piata si un volum substantial de activitate.
- Baza de active totale de 613.165.291 RON, cu active circulante de 478.410.354 RON, sustine rulajul curent al operatiunilor.
- Compania are o forta de munca extinsa (2.216 angajati), ceea ce indica infrastructura industriala si capacitate de productie dezvoltata.
Factori de risc
- Profitabilitatea este negativa: pierdere neta de 23.567.363 RON, marja de profit -2,46% si ROE -36,71%.
- Gradul de indatorare este ridicat (88,38%), cu datorii totale de 541.897.078 RON fata de capitaluri proprii de 64.191.797 RON.
- Pozitia de numerar este redusa (4.398.413 RON) in raport cu dimensiunea activitatii, ceea ce poate amplifica riscul de lichiditate.
Informatii Companie:
CUI: 9710664
Cod CAEN: 2751
Anul înființării: 1997
Contact:
Adresă: Str. Cenadului, Nr. 22-24
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea de aparate electrocasnice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 959.945.165 | 979.531.715 | 1.121.224.918 | 1.009.881.505 | 776.314.764 | 792.550.818 |
| Venituri totale | 924.937.341 | 936.976.204 | 1.086.431.330 | 1.065.746.410 | 846.495.241 | 843.909.053 |
| Cheltuieli totale | 938.759.891 | 955.830.662 | 1.084.245.567 | 1.049.299.961 | 829.198.560 | 842.057.652 |
| Profit net | -23.567.363 | -18.854.458 | 1.457.982 | 12.821.331 | 14.406.242 | 1.851.401 |
| Total active | 613.165.291 | 602.661.915 | 705.198.639 | 630.600.454 | 440.702.165 | 467.738.216 |
| Total datorii | 541.897.078 | 516.303.763 | 600.479.291 | 527.279.928 | 352.399.806 | 434.486.789 |
| Capitaluri proprii | 64.191.797 | 80.263.723 | 99.118.181 | 97.660.200 | 84.838.869 | 28.921.756 |
| Casa si conturi banci | 4.398.413 | 1.012.489 | 1.349.421 | 7.246.334 | 3.372.512 | 7.099.567 |
| Nr. angajati | 2216 | 2431 | 2820 | 2944 | 2677 | 2761 |
| Capital subscris | 48.000.000 | 48.000.000 | 48.000.000 | 48.000.000 | 48.000.000 | 7.699.590 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.