Sari la continut

Adler Pelzer Automotive Romania S.R.L.

Locație: Oarja, Arges

Descriere:

Adler Pelzer Automotive Romania S.R.L. deservește cu mândrie regiunea Arges din sediul nostru din Oarja. Specializați în fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.

Date de identificare: CUI 27704741, Nr. Reg. Com. J03/1130/2010. Adresă: .

Analiza Financiara:

Rezumat: Adler Pelzer Automotive Romania S.R.L. este o companie profitabila cu o cifra de afaceri de 120.046.707 RON si o marja neta de 8,10% in 2024, insa opereaza cu un grad de indatorare extrem de ridicat (93,14%) care reprezinta principalul factor de risc financiar.
Adler Pelzer Automotive Romania S.R.L. este o companie cu capital strain, infiintata in 2010 in Oarja, judetul Arges, specializata in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932). Face parte din grupul international Adler Pelzer, unul dintre principalii furnizori globali de solutii acustice si termice pentru industria auto.

In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 120.046.707 RON, in timp ce veniturile totale au atins 148.246.855 RON - diferenta de aproximativ 28 milioane RON provenind probabil din venituri financiare sau alte venituri operationale. Cheltuielile totale s-au ridicat la 137.068.226 RON, rezultand un profit net de 9.719.532 RON, ceea ce reprezinta o marja neta de 8,10% - performanta solida pentru sectorul de productie auto, in care marjele sunt in mod traditional comprimate de costurile ridicate cu forta de munca si materialele.

Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 106,72% este spectaculoasa la prima vedere, insa trebuie interpretata cu prudenta - ea este amplificata artificial de baza extrem de redusa a capitalurilor proprii (9.107.753 RON la active totale de 133.311.666 RON), nu neaparat de o eficienta operationala exceptionala.

Structura bilantiera ridica semne clare de intrebare. Rata indatorarii de 93,14% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar semnificativ: datoriile totale de 124.168.109 RON depasesc cu mult capitalurile proprii de 9.107.753 RON, un raport datorie/capitaluri de aproximativ 13,6 la 1. Capitalul social subscris de 465.000 RON este simbolic in raport cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce sugereaza o finantare masiva prin datorii comerciale si/sau imprumuturi intragrup.

Pe partea pozitiva, structura activelor este una favorabila: activele circulante de 107.231.395 RON reprezinta circa 80% din totalul activelor, ceea ce indica o rotatie rapida a capitalului si o dependenta redusa de active fixe - tipica pentru companii care desfasoara operatiuni de productie in regim de contract. Numerarul disponibil de 7.287.963 RON asigura o lichiditate imediata rezonabila pentru operatiunile curente.

Cu 256 de angajati si o cifra de afaceri de peste 120 milioane RON, productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 469.000 RON - nivel competitiv pentru industria auto din Romania. Compania opereaza intr-un sector expus ciclicitatii industriei auto europene, care traverseaza in prezent o perioada de tranzitie catre vehicule electrice, cu implicatii directe asupra cererii de piese si accesorii traditionale.
Puncte forte
  • Profitabilitate operationala solida - marja neta de 8,10% si profit net de 9.719.532 RON demonstreaza eficienta in gestiunea costurilor intr-un sector cu marje comprimate.
  • Structura de active orientata spre circulant (80% din total) asigura o rotatie rapida a capitalului si flexibilitate operationala ridicata.
  • Productivitate ridicata per angajat (circa 469.000 RON/angajat), reflectand procese de productie eficiente si o baza de clienti stabila in industria auto.
  • Apartenenta la grupul international Adler Pelzer ofera acces la contracte stabile, tehnologie si finantare intragrup, reducand riscul comercial individual.
Factori de risc
  • Rata de indatorare critica de 93,14% (datorii totale 124.168.109 RON vs. capitaluri proprii 9.107.753 RON) expune compania la risc de refinantare si dependenta ridicata de creditorii externi sau de grupul-mama.
  • Expunere sectoriala concentrata pe industria auto traditionala, vulnerabila la tranzitia catre vehicule electrice si la reducerile de productie ale marilor OEM-uri europene.
  • Capitaluri proprii extrem de subtiri in raport cu dimensiunea bilantului - orice deteriorare a profitabilitatii sau intarziere de incasari poate genera presiune severa asupra lichiditatii.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 03.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 27704741
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2010

Contact:

Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 120.046.707 92.431.551 94.995.982 89.748.776 78.515.001 85.311.881
Venituri totale 148.246.855 116.227.098 108.644.097 96.690.133 94.787.687 104.517.971
Cheltuieli totale 137.068.226 122.083.792 100.909.413 96.356.929 92.007.501 104.881.402
Profit net 9.719.532 -5.856.694 6.280.816 123.515 2.002.901 -810.080
Total active 133.311.666 94.754.805 85.799.085 89.808.367 89.792.954 91.408.111
Total datorii 124.168.109 95.103.677 78.507.636 83.976.970 83.067.322 86.096.430
Capitaluri proprii 9.107.753 -611.779 7.060.447 5.585.773 6.356.136 4.906.294
Casa si conturi banci 7.287.963 1.687.815 2.627.340 1.270.312 4.284.875 1.925.151
Nr. angajati 256 190 198 216 235 237
Capital subscris 465.000 465.000 465.000 465.000 465.000 465.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te