Aka Automotiv SRL
Locație: Calinesti, Arges
Descriere:
Căutați servicii de fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule în Calinesti? Aka Automotiv SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Arges, compania noastră (CUI 15802274) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la 364A sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Aka Automotiv SRL este un producator auto matur, cu venituri de peste 129 milioane RON si o baza de active solida, insa opereaza cu marje nete comprimate (2,14%) specifice sectorului, intr-un context de indatorare moderata care necesita monitorizare continua.
Aka Automotiv SRL este o companie romaneasca cu activitate in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), infiintata in 2003 si situata in Calinesti, Arges - zona traditionala a industriei auto romanesti, in apropierea platformei Renault-Dacia din Mioveni. Cu peste doua decenii de activitate si un scor financiar de 75 din 100, compania reprezinta un actor consolidat in lantul de aprovizionare automotive local.
In anul 2024, Aka Automotiv SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 129.631.353 RON, ceea ce reflecta un volum de productie semnificativ si o pozitie solida pe piata pieselor auto. Veniturile totale au depasit 131.378.888 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 128.349.707 RON, rezultand un profit net de 2.775.490 RON. Marja de profit net de 2,14% este caracteristica sectorului de productie auto - un domeniu cu marje comprimate structural, unde competitivitatea se construieste prin eficienta operationala si volumul contractelor.
Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale ale companiei sunt de 111.547.895 RON, cu o distributie echilibrata intre activele imobilizate (48.344.008 RON - echipamente, utilaje, infrastructura de productie) si activele circulante (62.918.524 RON). Numerarul disponibil de 7.641.396 RON asigura o rezerva operationala rezonabila pentru o companie de aceasta dimensiune.
Structura de finantare indica o rata a indatorarii de 58,12%, cu datorii totale de 64.829.307 RON si capitaluri proprii de 46.050.976 RON. Aceasta proportie este acceptabila pentru industria de productie, insa lasa o marja redusa de manevra in cazul unei deteriorari a conditiilor de piata sau a cresterii costurilor de finantare. Capitalul subscris initial de 928.635 RON versus capitalurile proprii actuale de peste 46 milioane sugereaza reinvestirea consistenta a profiturilor de-a lungul anilor - un semnal pozitiv privind disciplina financiara a actionarilor.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 6,03% ramane modest, dar trebuie interpretat in contextul marjelor structurale din industrie si al politicii de retentie a profiturilor. Cu 218 angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 594.000 RON cifra de afaceri, nivel competitiv pentru productia industriala romaneasca.
In ansamblu, Aka Automotiv SRL prezinta un profil financiar stabil, cu activitate sustinuta si o baza de active robusta, insa cu profitabilitate limitata si expunere la dinamicile sectorului automotive european - in particular cererea din partea constructorilor de autovehicule si evolutia costurilor cu materiile prime si energia.
In anul 2024, Aka Automotiv SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 129.631.353 RON, ceea ce reflecta un volum de productie semnificativ si o pozitie solida pe piata pieselor auto. Veniturile totale au depasit 131.378.888 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 128.349.707 RON, rezultand un profit net de 2.775.490 RON. Marja de profit net de 2,14% este caracteristica sectorului de productie auto - un domeniu cu marje comprimate structural, unde competitivitatea se construieste prin eficienta operationala si volumul contractelor.
Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale ale companiei sunt de 111.547.895 RON, cu o distributie echilibrata intre activele imobilizate (48.344.008 RON - echipamente, utilaje, infrastructura de productie) si activele circulante (62.918.524 RON). Numerarul disponibil de 7.641.396 RON asigura o rezerva operationala rezonabila pentru o companie de aceasta dimensiune.
Structura de finantare indica o rata a indatorarii de 58,12%, cu datorii totale de 64.829.307 RON si capitaluri proprii de 46.050.976 RON. Aceasta proportie este acceptabila pentru industria de productie, insa lasa o marja redusa de manevra in cazul unei deteriorari a conditiilor de piata sau a cresterii costurilor de finantare. Capitalul subscris initial de 928.635 RON versus capitalurile proprii actuale de peste 46 milioane sugereaza reinvestirea consistenta a profiturilor de-a lungul anilor - un semnal pozitiv privind disciplina financiara a actionarilor.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 6,03% ramane modest, dar trebuie interpretat in contextul marjelor structurale din industrie si al politicii de retentie a profiturilor. Cu 218 angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 594.000 RON cifra de afaceri, nivel competitiv pentru productia industriala romaneasca.
In ansamblu, Aka Automotiv SRL prezinta un profil financiar stabil, cu activitate sustinuta si o baza de active robusta, insa cu profitabilitate limitata si expunere la dinamicile sectorului automotive european - in particular cererea din partea constructorilor de autovehicule si evolutia costurilor cu materiile prime si energia.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 129.631.353 RON reflecta o pozitie solida si contracte stabile in lantul de aprovizionare automotive, sustinuta de 22 de ani de experienta in sector.
- Capitalurile proprii de 46.050.976 RON depasesc cu mult capitalul subscris initial, indicand reinvestirea profiturilor si consolidarea bazei financiare pe termen lung.
- Activele circulante (62.918.524 RON) depasesc activele imobilizate, asigurand o structura bilantiera flexibila cu lichiditate operationala adecvata.
- Prezenta geografica in Calinesti, Arges - zona de proximitate cu platforma Renault-Dacia Mioveni - ofera acces privilegiat la cel mai mare constructor auto din Romania.
Factori de risc
- Marja de profit net de 2,14% lasa spatiu extrem de redus pentru absorbtia socurilor externe - orice crestere semnificativa a costurilor cu energia, materia prima sau forta de munca poate eroda rapid profitabilitatea.
- Rata indatorarii de 58,12% cu datorii totale de 64.829.307 RON expune compania la riscul de refinantare in conditiile unor dobanzi ridicate sau ale unei contractii a pietei automotive europene.
- Dependenta probabila de un numar limitat de clienti mari din industria auto (risc de concentrare) poate genera vulnerabilitate in cazul modificarii comenzilor sau al relocarii productiei.
Informatii Companie:
CUI: 15802274
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: 364A
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 146.042.774 | 129.631.353 | 97.452.750 | 77.215.896 | 52.152.066 | 37.522.080 | 58.171.302 |
| Venituri totale | 139.699.424 | 131.378.888 | 101.570.915 | 82.608.150 | 52.095.845 | 40.437.409 | 61.095.598 |
| Cheltuieli totale | 129.770.985 | 128.349.707 | 94.319.695 | 77.085.160 | 50.617.031 | 39.425.561 | 56.667.450 |
| Profit net | 9.283.342 | 2.775.490 | 6.447.404 | 5.012.571 | 1.389.510 | 906.855 | 3.999.644 |
| Total active | 104.294.333 | 111.547.895 | 102.446.451 | 76.475.429 | 54.441.750 | 49.674.408 | 41.068.806 |
| Total datorii | 59.073.601 | 64.829.307 | 56.633.482 | 35.853.773 | 18.434.300 | 16.390.966 | 9.412.300 |
| Capitaluri proprii | 44.050.651 | 46.050.976 | 42.306.772 | 35.859.368 | 31.047.583 | 29.658.073 | 28.751.218 |
| Casa si conturi banci | 2.869.294 | 7.641.396 | 3.056.110 | 2.196.764 | 1.597.020 | 3.212.228 | 997.197 |
| Nr. angajati | 235 | 218 | 187 | 172 | 162 | 171 | 206 |
| Capital subscris | 928.635 | 928.635 | 928.635 | 928.635 | 928.635 | 928.635 | 928.635 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.