Akwel Timisoara Romania S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre AKWEL TIMISOARA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/1060/2005. Sediul social se află pe Calea...
Locație: Ghiroda, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre AKWEL TIMISOARA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/1060/2005. Sediul social se află pe Calea AVIATORILOR, nr. 16, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256309555 sau la fax 0256274065. Alege AKWEL TIMISOARA ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Akwel Timisoara Romania S.R.L. este un producator important de componente auto din judetul Timis, cu o cifra de afaceri de 313.371.588 RON in 2024, dar care a inregistrat o pierdere neta de 4.202.180 RON, semnalizand presiuni asupra profitabilitatii intr-un context de crestere a cheltuielilor operationale.
Akwel Timisoara Romania S.R.L., parte a grupului francez Akwel (fost MGI Coutier), este un jucator relevant in industria de componente auto din Romania, activ din 2005 in zona Ghiroda, judetul Timis. Compania opereaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), un domeniu strans legat de performanta industriei automotive europene.
Din punct de vedere al veniturilor, compania a realizat in 2024 o cifra de afaceri de 313.371.588 RON, cu venituri totale de 315.313.471 RON. Aceasta indica faptul ca veniturile din activitatea de baza reprezinta aproximativ 99,4% din totalul veniturilor, compania fiind foarte putin dependenta de surse de venit neoprationale. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 316.415.157 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 4.202.180 RON si o marja de profit negativa de -1,34%. Aceasta pierdere, desi relativ modesta raportat la dimensiunea afacerii (aproximativ 1,3% din cifra de afaceri), semnaleaza o problema de eficienta operationala care necesita atentie.
Structura bilantiera a companiei este solida. Activele totale de 205.654.769 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 162.578.997 RON, ceea ce inseamna ca gradul de autonomie financiara este de aproximativ 79%. Rata de indatorare de doar 20,58% este excelenta, datoriile totale de 42.329.320 RON fiind usor de gestionat. Capitalul subscris de 7.200.000 RON a fost multiplicat de peste 22 de ori prin capitaluri proprii acumulate de-a lungul anilor, semn al unei istorii profitabile pe termen lung.
Activele circulante de 123.282.244 RON depasesc confortabil datoriile totale, oferind o lichiditate curenta de aproximativ 2,91 - un nivel foarte bun care asigura capacitatea de plata pe termen scurt. Numerarul disponibil de 14.616.923 RON reprezinta aproximativ 34,5% din datoriile totale, oferind o rezerva rezonabila de lichiditate imediata.
Cu 439 de angajati, productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 713.830 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel decent pentru industria de componente auto. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de -2,58% reflecta pierderea inregistrata, dar este important de subliniat ca aceasta este prima degradare semnificativa a profitabilitatii, pe fondul unui bilant robust.
Scorul financiar de 55 din 100 reflecta aceasta dualitate - o structura financiara solida, dar cu profitabilitate sub presiune. Compania dispune de resursele necesare pentru a absorbi aceasta pierdere fara riscuri majore, insa tendinta trebuie corectata in 2025 pentru a evita erodarea capitalurilor proprii acumulate in cei aproape 20 de ani de activitate.
Din punct de vedere al veniturilor, compania a realizat in 2024 o cifra de afaceri de 313.371.588 RON, cu venituri totale de 315.313.471 RON. Aceasta indica faptul ca veniturile din activitatea de baza reprezinta aproximativ 99,4% din totalul veniturilor, compania fiind foarte putin dependenta de surse de venit neoprationale. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 316.415.157 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 4.202.180 RON si o marja de profit negativa de -1,34%. Aceasta pierdere, desi relativ modesta raportat la dimensiunea afacerii (aproximativ 1,3% din cifra de afaceri), semnaleaza o problema de eficienta operationala care necesita atentie.
Structura bilantiera a companiei este solida. Activele totale de 205.654.769 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 162.578.997 RON, ceea ce inseamna ca gradul de autonomie financiara este de aproximativ 79%. Rata de indatorare de doar 20,58% este excelenta, datoriile totale de 42.329.320 RON fiind usor de gestionat. Capitalul subscris de 7.200.000 RON a fost multiplicat de peste 22 de ori prin capitaluri proprii acumulate de-a lungul anilor, semn al unei istorii profitabile pe termen lung.
Activele circulante de 123.282.244 RON depasesc confortabil datoriile totale, oferind o lichiditate curenta de aproximativ 2,91 - un nivel foarte bun care asigura capacitatea de plata pe termen scurt. Numerarul disponibil de 14.616.923 RON reprezinta aproximativ 34,5% din datoriile totale, oferind o rezerva rezonabila de lichiditate imediata.
Cu 439 de angajati, productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 713.830 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel decent pentru industria de componente auto. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de -2,58% reflecta pierderea inregistrata, dar este important de subliniat ca aceasta este prima degradare semnificativa a profitabilitatii, pe fondul unui bilant robust.
Scorul financiar de 55 din 100 reflecta aceasta dualitate - o structura financiara solida, dar cu profitabilitate sub presiune. Compania dispune de resursele necesare pentru a absorbi aceasta pierdere fara riscuri majore, insa tendinta trebuie corectata in 2025 pentru a evita erodarea capitalurilor proprii acumulate in cei aproape 20 de ani de activitate.
Puncte forte
- Structura financiara foarte solida, cu o rata de indatorare de doar 20,58% si capitaluri proprii de 162.578.997 RON care acopera de aproape 4 ori datoriile totale.
- Lichiditate excelenta - activele circulante de 123.282.244 RON depasesc de aproape 3 ori datoriile totale, asigurand o capacitate de plata confortabila.
- Cifra de afaceri substantiala de peste 313 milioane RON si o forta de munca de 439 angajati, confirmand pozitia de producator industrial relevant in vestul Romaniei.
- Apartine grupului international Akwel, ceea ce ofera acces la tehnologie, know-how si o baza diversificata de clienti din industria auto globala.
Factori de risc
- Pierderea neta de 4.202.180 RON si marja negativa de -1,34% indica presiuni asupra costurilor operationale care, daca persista, pot eroda capitalurile proprii pe termen mediu.
- Dependenta ridicata de industria automotive europeana, sector vulnerabil la incetinirea economica, tranzitia catre vehicule electrice si reorganizarea lanturilor de aprovizionare.
- Concentrarea geografica si sectoriala limiteaza capacitatea de diversificare, iar eventuale pierderi de contracte cu producatorii auto ar putea avea un impact disproportionat asupra veniturilor.
Informatii Companie:
CUI: 17411485
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Calea Aviatorilor, Nr. 16
Telefon:
Fax: 0256274065
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 313.371.588 | 421.555.022 | 368.125.919 | 383.521.151 | 369.485.876 | 416.191.926 |
| Venituri totale | 315.313.471 | 429.606.066 | 379.895.936 | 389.253.839 | 374.872.243 | 423.426.541 |
| Cheltuieli totale | 316.415.157 | 423.385.941 | 377.947.947 | 356.718.065 | 331.753.968 | 392.835.077 |
| Profit net | -4.202.180 | 4.951.100 | 1.588.794 | 28.306.231 | 36.563.358 | 25.973.542 |
| Total active | 205.654.769 | 309.486.686 | 311.863.152 | 292.808.536 | 285.249.964 | 253.451.805 |
| Total datorii | 42.329.320 | 55.583.166 | 63.128.278 | 45.229.664 | 65.886.097 | 71.890.115 |
| Capitaluri proprii | 162.578.997 | 251.385.078 | 246.433.978 | 244.845.184 | 216.334.087 | 179.770.730 |
| Casa si conturi banci | 14.616.923 | 15.183.963 | 19.438.734 | 51.114.385 | 54.084.646 | 5.505.144 |
| Nr. angajati | 439 | 509 | 506 | 574 | 715 | 778 |
| Capital subscris | 7.200.000 | 7.200.000 | 7.200.000 | 7.200.000 | 7.200.000 | 7.200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.