Albertemma SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALBERTEMMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/386/2006. Sediul social se află pe 625, nr. -, oferind ac...
Locație: Paltinoasa, Suceava
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALBERTEMMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/386/2006. Sediul social se află pe 625, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0758035268. Alege ALBERTEMMA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Albertemma SRL este o companie matura si profitabila din sectorul retailului specializat, cu o cifra de afaceri de aproape 198 milioane RON si un ROE solid de 23%, insa cu marje nete reduse si un nivel de indatorare ce necesita monitorizare atenta.
Albertemma SRL, infiintata in 2006 si cu sediul in Paltinoasa, judetul Suceava, activeaza in comertul cu amanuntul al articolelor de fierarie, sticla si produse pentru vopsit (cod CAEN 4752). Dupa aproape doua decenii de activitate, compania a ajuns la dimensiuni considerabile pentru acest sector, ceea ce o pozitioneaza ca un actor relevant pe piata regionala si posibil nationala.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a atins 197.558.228 RON, iar veniturile totale au depasit pragul de 199.851.044 RON, ceea ce indica o activitate comerciala sustinuta. Cheltuielile totale de 192.236.519 RON au generat un profit net de 6.563.535 RON, corespunzand unei marje de profit de 3,32%. Aceasta marja este modesta, insa tipica pentru comertul cu amanuntul in general, unde presiunea competitiva si costurile operationale ridicate comprima profitabilitatea.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei sunt de 73.513.944 RON, compuse din active imobilizate de 21.665.249 RON si active circulante de 51.848.695 RON. Preponderenta activelor circulante (70,5% din total) sugereaza un model de afaceri bazat pe rotatie rapida a stocurilor, specific comertului cu amanuntul. Numerarul disponibil de 3.396.824 RON reprezinta aproximativ 6,5% din activele circulante, o pozitie de lichiditate imediata relativ conservatoare.
**Structura capitalului si indatorarea**
Capitalurile proprii de 28.252.959 RON, fata de un capital subscris de doar 350.000 RON, reflecta o acumulare semnificativa de rezerve si profituri reinvestite de-a lungul anilor - un semn pozitiv al disciplinei financiare. Datoriile totale de 45.260.985 RON conduc la o rata a indatorarii de 61,57%, ceea ce indica un grad moderat-ridicat de dependenta de finantare externa. Aceasta valoare necesita monitorizare, insa nu este alarmanta in contextul unui retailer cu cifra de afaceri consistenta.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 23,23% este un indicator puternic, aratand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv. Raportat la dimensiunea companiei si la caracteristicile sectorului, aceasta rentabilitate a capitalurilor proprii reprezinta un punct forte clar. Cu 86 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 2.297.189 RON per angajat, o productivitate solida pentru industria de retail specializat.
**Concluzie**
Scorul financiar de 70/100 reflecta fidel profilul companiei: o afacere matura, profitabila, cu venituri mari si management financiar prudent, dar cu marje de profit restranase si un nivel de indatorare care merita atentie continua. Perspectivele sunt stabile, sustinute de modelul de afaceri consolidat si de experienta operationala de aproape 20 de ani.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a atins 197.558.228 RON, iar veniturile totale au depasit pragul de 199.851.044 RON, ceea ce indica o activitate comerciala sustinuta. Cheltuielile totale de 192.236.519 RON au generat un profit net de 6.563.535 RON, corespunzand unei marje de profit de 3,32%. Aceasta marja este modesta, insa tipica pentru comertul cu amanuntul in general, unde presiunea competitiva si costurile operationale ridicate comprima profitabilitatea.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei sunt de 73.513.944 RON, compuse din active imobilizate de 21.665.249 RON si active circulante de 51.848.695 RON. Preponderenta activelor circulante (70,5% din total) sugereaza un model de afaceri bazat pe rotatie rapida a stocurilor, specific comertului cu amanuntul. Numerarul disponibil de 3.396.824 RON reprezinta aproximativ 6,5% din activele circulante, o pozitie de lichiditate imediata relativ conservatoare.
**Structura capitalului si indatorarea**
Capitalurile proprii de 28.252.959 RON, fata de un capital subscris de doar 350.000 RON, reflecta o acumulare semnificativa de rezerve si profituri reinvestite de-a lungul anilor - un semn pozitiv al disciplinei financiare. Datoriile totale de 45.260.985 RON conduc la o rata a indatorarii de 61,57%, ceea ce indica un grad moderat-ridicat de dependenta de finantare externa. Aceasta valoare necesita monitorizare, insa nu este alarmanta in contextul unui retailer cu cifra de afaceri consistenta.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 23,23% este un indicator puternic, aratand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv. Raportat la dimensiunea companiei si la caracteristicile sectorului, aceasta rentabilitate a capitalurilor proprii reprezinta un punct forte clar. Cu 86 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 2.297.189 RON per angajat, o productivitate solida pentru industria de retail specializat.
**Concluzie**
Scorul financiar de 70/100 reflecta fidel profilul companiei: o afacere matura, profitabila, cu venituri mari si management financiar prudent, dar cu marje de profit restranase si un nivel de indatorare care merita atentie continua. Perspectivele sunt stabile, sustinute de modelul de afaceri consolidat si de experienta operationala de aproape 20 de ani.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de peste 197 milioane RON demonstreaza o scara operationala semnificativa si o pozitie consolidata pe piata comertului specializat cu materiale de constructii si finisaje.
- ROE de 23,23% indica o rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii, sustinuta de reinvestirea consecventa a profiturilor de-a lungul anilor (capitaluri proprii de 80 de ori mai mari decat capitalul subscris initial).
- Modelul de afaceri matur, cu aproape 20 de ani de activitate, ofera stabilitate operationala si o baza de clienti fidela in regiunea Suceava si imprejurimi.
- Structura activelor dominata de active circulante (70,5%) reflecta o rotatie eficienta a stocurilor, esentiala pentru mentinerea lichiditatii intr-un business de retail.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 61,57% indica o dependenta ridicata de finantare externa, ceea ce expune compania la riscuri in cazul cresterii dobanzilor sau al inrautatirii conditiilor de creditare.
- Marja de profit neta de doar 3,32% lasa un spatiu redus de manevra in fata presiunilor concurentiale, a cresterii costurilor de achizitie sau a fluctuatiilor de curs valutar (multi furnizori de profil sunt externi).
- Numerarul disponibil de 3,4 milioane RON, raportat la datorii totale de 45,3 milioane RON, sugereaza o lichiditate imediata limitata care ar putea crea tensiuni in gestionarea obligatiilor pe termen scurt.
Informatii Companie:
CUI: 18480050
Cod CAEN: 4752
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: 625
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si a celor pentru vopsit, in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 197.558.228 | 183.961.192 | 189.379.895 | 156.256.404 | 144.553.679 | 134.071.462 |
| Venituri totale | 199.851.044 | 186.398.053 | 193.142.035 | 161.529.913 | 147.538.671 | 137.553.134 |
| Cheltuieli totale | 192.236.519 | 179.983.546 | 185.312.706 | 152.206.141 | 141.767.017 | 134.628.300 |
| Profit net | 6.563.535 | 5.428.671 | 6.906.186 | 8.243.870 | 4.998.667 | 2.519.203 |
| Total active | 73.513.944 | 63.201.735 | 72.147.647 | 50.983.282 | 36.110.532 | 37.681.985 |
| Total datorii | 45.260.985 | 36.463.397 | 50.837.979 | 29.211.379 | 21.529.867 | 27.363.145 |
| Capitaluri proprii | 28.252.959 | 26.738.338 | 21.309.668 | 21.771.903 | 14.580.665 | 10.318.840 |
| Casa si conturi banci | 3.396.824 | 2.810.426 | 3.134.267 | 3.907.816 | 3.519.958 | 8.503.628 |
| Nr. angajati | 86 | 90 | 90 | 97 | 75 | 97 |
| Capital subscris | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.