Sari la continut

Locație: Voluntari, Ilfov

Descriere:

Cu expertiză în repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice, Altex Service Center SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Voluntari și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 34901053, activează din județul Ilfov.

Adresa sediului: Sos. Bucuresti Nord, Nr. 10. Număr Registrul Comerțului: J23/2902/2015.

Analiza Financiara:

Rezumat: Altex Service Center SRL inregistreaza in 2024 o crestere puternica a cifrei de afaceri de 35,4% si mentine o profitabilitate exceptionala, cu o marja neta de 42% si o rata de indatorare de numai 4,24%, desi profitul net absolut a scazut fata de 2023 pe fondul diminuarii veniturilor non-operationale.
Altex Service Center SRL, infiintata in 2015 si cu sediul in Voluntari, Ilfov, activeaza in domeniul repararii calculatoarelor si echipamentelor periferice (CAEN 9511). Cu un scor financiar perfect de 100/100, compania se numara printre cele mai solide entitati din sectorul sau.

**Performanta operationala 2024**

Cifra de afaceri a crescut semnificativ in 2024, de la 78.112.687 RON la 105.768.883 RON, reprezentand o crestere de aproximativ 35,4% fata de exercitiul precedent. Aceasta dinamica evidentiaza o expansiune robusta a activitatii de baza. Veniturile totale au atins 134.527.722 RON, diferenta fata de cifra de afaceri - aproximativ 28.758.839 RON - provenind din venituri cu caracter non-operational. Aceasta componenta era si mai consistenta in 2023 (45.489.577 RON), ceea ce explica partial reducerea marjei agregate.

Cheltuielile totale au crescut de la 65.772.001 RON la 87.725.967 RON, un avans de 33,4%, ritm apropiat de cel al veniturilor din exploatare, indicand o gestiune echilibrata a costurilor in contextul expansiunii. Cu toate acestea, profitul net a scazut de la 55.743.620 RON la 44.538.471 RON, cu circa 20,1%, iar marja de profit net s-a redus de la 71,36% la 42,11%. Aceasta contractie se explica mai ales prin diminuarea veniturilor non-operationale, nu printr-o deteriorare a activitatii curente. O marja neta de 42% ramane exceptionala pentru orice sector economic.

**Structura bilantiera si investitii**

Activele totale s-au mentinut stabile la aproximativ 232.503.098 RON. Insa structura interna s-a modificat semnificativ: activele imobilizate au crescut cu 51%, de la 126.129.767 RON la 190.488.645 RON, indicand investitii substantiale in active pe termen lung - probabil echipamente, spatii sau participatii. Corespunzator, activele circulante au scazut de la 100.393.314 RON la 42.010.449 RON. Numerarul disponibil ramane redus la 416.693 RON, insa datoriile totale au fost reduse la jumatate, de la 20.001.735 RON la 9.866.639 RON, ceea ce indica o politica deliberata si eficienta de dezindatorare.

**Eficienta si soliditate financiara**

Rata de indatorare de 4,24% este remarcabil de scazuta, confirmand o structura financiara sanatoasa si independenta fata de creditori. ROE de 80,70% reflecta o eficienta exceptionala a capitalului propriu, chiar daca a scazut fata de 98,85% in 2023. Numarul de angajati a crescut de la 273 la 337, un avans de 23,4%, aliniat cu expansiunea operationala. Cu un capital subscris de numai 541.700 RON si capitaluri proprii de 55.188.511 RON, compania a generat valoare enorma prin activitate proprie, semn clar al unui management performant si al unui model de afaceri scalabil.
Puncte forte
  • Crestere robusta a cifrei de afaceri de 35,4% intr-un singur an, sustinuta de o extindere clara a activitatii de baza in servicii IT.
  • Rata de indatorare de 4,24% si reducerea datoriilor cu peste 50% in 2024 reflecta o structura financiara extrem de solida si o politica prudenta de gestionare a pasivelor.
  • ROE de 80,70% si marja de profit net de 42,11% plaseaza compania cu mult peste media sectorului de reparatii echipamente IT.
  • Scor financiar perfect de 100/100, capitaluri proprii de 55.188.511 RON si zero dependenta semnificativa de finantare externa - soliditate exceptionala pentru un SRL de talie medie.
Factori de risc
  • Scaderea marjei de profit net de la 71,36% la 42,11% si reducerea profitului absolut cu circa 20% sugereaza presiuni crescande pe costuri sau diminuarea veniturilor non-operationale, tendinta de urmarit in 2025.
  • Lichiditate imediata scazuta - numerarul de 416.693 RON acopera cu dificultate obligatiile pe termen scurt in raport cu datoriile totale de 9.866.639 RON, ceea ce poate genera constrangeri operationale in caz de socuri externe.
  • Dependenta partiala de venituri non-operationale (28.758.839 RON in 2024) face profitabilitatea agregata mai dificil de previzionat si mai vulnerabila la conditii de piata sau financiare externe activitatii de baza.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 13.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 34901053
Cod CAEN: 9511
Anul înființării: 2015

Contact:

Adresă: Sos. Bucuresti Nord, Nr. 10

Date financiare:

Scor financiar:
100/100
Bun
Activitate: Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 105.768.883 78.112.687 61.660.390 45.972.542 20.348.438 14.765.966
Venituri totale 134.527.722 123.602.264 64.477.917 48.903.465 21.031.121 14.820.486
Cheltuieli totale 87.725.967 65.772.001 51.590.730 37.825.542 15.377.697 12.678.986
Profit net 44.538.471 55.743.620 11.279.221 9.603.777 4.927.949 1.833.459
Total active 232.503.098 226.547.350 156.892.108 119.650.535 76.587.138 52.439.238
Total datorii 9.866.639 20.001.735 6.084.733 8.685.744 3.380.765 1.939.269
Capitaluri proprii 55.188.511 56.393.660 29.740.513 18.461.292 8.857.515 3.929.560
Casa si conturi banci 416.693 477.371 416.732 323.390 212.996 484.676
Nr. angajati 337 273 212 188 74 61
Capital subscris 541.700 541.700 541.700 541.700 541.700 541.700
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Mrs Printing Solutions & Services S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

Sibiu

Verus Electronics Service S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

Brașov

Dash Quality S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

București Sectorul 2

Magnus Mouse S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

Constanța

Cars Solutions R & C S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

Iași

Sandu Paul S.R.L.

Reparații It și Electrocasnice

Lazareni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te