Sari la continut

Locație: Slatina, Olt

Descriere:

Bine ați venit la Altur SA! Suntem o companie din Slatina, județul Olt, cu activitate în domeniul fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule.

Cu sediul la Str. Pitesti, Nr. 114, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 1520249, înregistrare J28/131/1991.

Analiza Financiara:

Rezumat: Altur SA incheie 2024 cu un profit net in scadere de 87,6% si o marja de profit de doar 1,00%, reflectand impactul contractiei pietei auto asupra activitatii, insa compania ramane financiar stabila datorita capitalizarii solide si reducerii substantiale a gradului de indatorare.
Altur SA este o societate pe actiuni cu sediul in Slatina, judetul Olt, activa din 1992 in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932). Cu peste trei decenii de activitate si un scor financiar de 75 din 100, compania reprezinta un jucator consolidat in lantul de aprovizionare al industriei auto romanesti.

Exercitiul financiar 2024 a adus rezultate semnificativ mai slabe fata de anul precedent. Cifra de afaceri a scazut cu aproximativ 19,6%, de la 130.204.865 RON in 2023 la 104.709.833 RON in 2024, ceea ce reflecta o contractie notabila a comenzilor sau a preturilor de vanzare. Impactul asupra profitabilitatii a fost si mai accentuat: profitul net s-a prabusit cu circa 87,6%, de la 8.399.459 RON la numai 1.043.341 RON, iar marja de profit a coborat de la 6,45% la 1,00%. Aceasta marja extrem de subtire semnalizeaza ca structura de costuri a companiei ramane rigida in raport cu reducerea veniturilor - cheltuielile totale de 103.704.294 RON consuma 99% din venituri.

Pe latura bilantiera, imaginea este mai echilibrata. Activele totale s-au redus de la 115.374.194 RON la 103.257.342 RON, in principal prin scaderea activelor circulante (de la 54.202.344 RON la 45.824.098 RON), semn al unei utilizari mai prudente a resurselor. Elementul pozitiv remarcabil este reducerea substantiala a datoriilor totale, de la 52.073.936 RON la 35.081.270 RON, ceea ce a condus la imbunatatirea ratei de indatorare de la 45,13% la 33,97%. Capitalurile proprii au ramas practic stabile la 62.749.948 RON, oferind o baza solida de finantare si un tampon impotriva riscurilor.

Lichiditatea imediata ramane insa relativ redusa: numerarul si conturile bancare insumeaza doar 2.421.882 RON, in scadere de la 3.954.992 RON in 2023. Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) a coborat dramatic de la 13,46% la 1,66%, confirmand ca eficienta utilizarii capitalului actionarilor s-a deteriorat sever pe parcursul anului.

Efectivul de angajati a scazut de la 499 la 426 persoane (-14,6%), ceea ce sugereaza fie o ajustare a capacitatii de productie la volumul redus de comenzi, fie restructurari operationale in curs. Compania continua sa detina active imobilizate semnificative de 57.409.952 RON, care reprezinta infrastructura productiva - utilaje, echipamente si cladiri necesare activitatii de productie auto.

In ansamblu, Altur SA traverseaza o perioada dificila, marcata de contractia pietei auto europene si de presiunile inflatiei asupra costurilor. Rezilienta financiara este sustinuta de capitalizarea solida si de reducerea gradului de indatorare, insa revenirea la rentabilitate consistenta depinde de capacitatea companiei de a recupera volumul de comenzi pierdut sau de a optimiza structura de costuri.
Puncte forte
  • Capitalizare solida si grad redus de indatorare - capitaluri proprii de 62.749.948 RON depasesc cu mult datoriile de 35.081.270 RON, iar rata indatorarii s-a imbunatatit de la 45,13% la 33,97% intr-un singur an.
  • Reducere semnificativa a datoriilor totale cu 32,6% fata de 2023 (de la 52.073.936 RON la 35.081.270 RON), demonstrand disciplina financiara si capacitate de dezindatorare.
  • Infrastructura productiva consolidata - active imobilizate de 57.409.952 RON reflecta o baza tehnica solida, dificil de replicat de concurenti noi intrati pe piata.
  • Longevitate si experienta sectoriala - peste 32 de ani de activitate continua in industria auto, cu cunoastere aprofundata a cerintelor tehnice si de calitate ale producatorilor de autovehicule.
Factori de risc
  • Colaps al profitabilitatii - marja de profit de 1,00% in 2024 fata de 6,45% in 2023 nu lasa practic nicio marja de siguranta, orice crestere a costurilor sau scadere suplimentara a veniturilor putand genera pierderi.
  • Contractie severa a veniturilor (-19,6%) corelata cu reducerea fortei de munca (-14,6%), semne ale unei deteriorari structurale a cererii care poate continua in contextul incetinirii productiei auto europene.
  • Lichiditate imediata redusa - numai 2.421.882 RON numerar disponibil pentru acoperirea obligatiilor curente, in contextul unui volum ridicat de active circulante blocate in stocuri si creante.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 14.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 1520249
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. Pitesti, Nr. 114
Telefon:
Fax: 0740052166

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 104.709.833 130.204.865 135.248.550 93.553.310 75.337.103 103.659.546
Venituri totale 104.694.055 137.327.101 142.489.529 96.456.377 65.947.229 110.560.513
Cheltuieli totale 103.704.294 128.981.222 140.064.196 103.528.297 82.160.677 112.600.211
Profit net 1.043.341 8.399.459 2.478.913 -7.018.340 -16.159.868 -1.986.118
Total active 103.257.342 115.374.194 112.292.235 105.878.727 90.984.207 128.732.170
Total datorii 35.081.270 52.073.936 58.035.548 54.032.530 58.177.453 64.885.053
Capitaluri proprii 62.749.948 62.387.079 53.293.418 50.640.848 30.604.867 62.084.401
Casa si conturi banci 2.421.882 3.954.992 58.266 89.267 1.665.639 199.612
Nr. angajati 426 499 531 569 638 737
Capital subscris 30.604.867 30.604.867 30.604.867 82.438.834 82.438.834 82.438.834
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te