Amann Romania S.R.L.
Locație: Harman, Brasov
Descriere:
Amann Romania S.R.L. (CUI: 10790713, Reg. Com.: J08/8/2001) este partenerul dvs. de încredere pentru pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile în zona Harman, Brasov.
Situați la Str. Mihai Viteazu, Nr. 327 J, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.
Analiza Financiara:
Rezumat: Amann Romania S.R.L. este o companie textila matura cu o cifra de afaceri de peste 144 de milioane RON, insa exercitiul 2024 a adus o pierdere neta de 2.029.762 RON si o rata de indatorare ridicata (69,79%) care diminueaza rezilienta financiara. Stabilizarea depinde de reducerea costurilor operationale si de gestionarea prudenta a datoriilor, cu sprijinul grupului international Amann.
Amann Romania S.R.L. este o companie cu traditie in industria textila romaneasca, activand in domeniul pregatirii fibrelor si filarii fibrelor textile (cod CAEN 1310) inca din anul 1998. Cu sediul in Harman, judetul Brasov, compania face parte din grupul international Amann, unul dintre cei mai importanti producatori globali de fire de cusut si tehnice. Aceasta apartenenta la un grup multinational reprezinta un avantaj structural semnificativ, oferind acces la tehnologie, piete de desfacere si resurse financiare ce depasesc capacitatile unui producator independent.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 144.521.482 RON, confirmand pozitia sa de jucator major in sectorul textil autohton. Veniturile totale au atins 148.759.214 RON, insa cheltuielile totale au depasit aceasta valoare cu 2.029.762 RON, generand o pierdere neta de aceeasi marime. Marja de profit negativa de -1,40% indica o presiune semnificativa pe costurile operationale, posibil cauzata de cresterea preturilor la energie, materii prime si forta de munca - factori care au afectat intreaga industrie textila europeana in aceasta perioada.
Din perspectiva bilantului, activele totale se ridica la 143.956.090 RON, din care activele imobilizate reprezinta 97.036.358 RON (67,4% din total), reflectand un profil intensiv in capital, specific industriei de prelucrare textila si investitii consistente pe termen lung in infrastructura productiva. Activele circulante totalizeaza 46.858.971 RON, insa numerarul disponibil este de doar 1.637.396 RON - o valoare relativ scazuta in raport cu obligatiile totale asumate.
Datoriile totale de 100.469.128 RON genereaza o rata de indatorare de 69,79%, nivel ce se situeaza peste pragul de confort recomandat (50-60%) si care limiteaza flexibilitatea financiara a companiei. Capitalurile proprii de 42.805.531 RON, combinate cu o rentabilitate negativa a capitalului propriu (ROE: -4,74%), sugereaza ca investitia actionarilor nu a generat randament in 2024.
Forta de munca de 353 de angajati consolideaza rolul companiei ca angajator important in zona Brasovului, cu o productivitate medie de aproximativ 409.400 RON cifra de afaceri per angajat - o valoare rezonabila pentru industria textila. Scorul financiar de 45/100 reflecta cu acuratete tabloul de ansamblu: o companie matura, cu infrastructura solida, care traverseaza o perioada de presiune financiara. Revenirea la profitabilitate depinde de capacitatea managementului de a controla costurile si de sprijinul grupului Amann la nivel global.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 144.521.482 RON, confirmand pozitia sa de jucator major in sectorul textil autohton. Veniturile totale au atins 148.759.214 RON, insa cheltuielile totale au depasit aceasta valoare cu 2.029.762 RON, generand o pierdere neta de aceeasi marime. Marja de profit negativa de -1,40% indica o presiune semnificativa pe costurile operationale, posibil cauzata de cresterea preturilor la energie, materii prime si forta de munca - factori care au afectat intreaga industrie textila europeana in aceasta perioada.
Din perspectiva bilantului, activele totale se ridica la 143.956.090 RON, din care activele imobilizate reprezinta 97.036.358 RON (67,4% din total), reflectand un profil intensiv in capital, specific industriei de prelucrare textila si investitii consistente pe termen lung in infrastructura productiva. Activele circulante totalizeaza 46.858.971 RON, insa numerarul disponibil este de doar 1.637.396 RON - o valoare relativ scazuta in raport cu obligatiile totale asumate.
Datoriile totale de 100.469.128 RON genereaza o rata de indatorare de 69,79%, nivel ce se situeaza peste pragul de confort recomandat (50-60%) si care limiteaza flexibilitatea financiara a companiei. Capitalurile proprii de 42.805.531 RON, combinate cu o rentabilitate negativa a capitalului propriu (ROE: -4,74%), sugereaza ca investitia actionarilor nu a generat randament in 2024.
Forta de munca de 353 de angajati consolideaza rolul companiei ca angajator important in zona Brasovului, cu o productivitate medie de aproximativ 409.400 RON cifra de afaceri per angajat - o valoare rezonabila pentru industria textila. Scorul financiar de 45/100 reflecta cu acuratete tabloul de ansamblu: o companie matura, cu infrastructura solida, care traverseaza o perioada de presiune financiara. Revenirea la profitabilitate depinde de capacitatea managementului de a controla costurile si de sprijinul grupului Amann la nivel global.
Puncte forte
- Experienta de 27 de ani pe piata si apartenenta la grupul international Amann ofera stabilitate institutionala si acces la resurse, tehnologie si retele de distributie globale.
- Cifra de afaceri de 144.521.482 RON confirma o scara operationala semnificativa si o pozitie consolidata in industria textila din Romania.
- Active imobilizate de 97.036.358 RON reflecta o infrastructura industriala robusta si investitii consistente pe termen lung.
- Forta de munca de 353 de angajati pozitioneaza compania ca angajator important in judetul Brasov, cu expertiza tehnica acumulata pe parcursul a doua decenii.
Factori de risc
- Pierderea neta de 2.029.762 RON si marja negativa de -1,40% semnaleaza incapacitatea de acoperire integrala a cheltuielilor din venituri, cu risc de erodare progresiva a capitalurilor proprii daca tendinta se mentine.
- Rata de indatorare ridicata (69,79%) combinata cu o lichiditate imediata redusa - numerar de doar 1.637.396 RON fata de datorii totale de 100.469.128 RON - creeaza vulnerabilitate in fata socurilor financiare sau a unor scadente presante.
- ROE negativ (-4,74%) indica ca activitatea din 2024 nu a generat valoare pentru actionari, punand sub presiune atractivitatea companiei pentru finantari sau investitii viitoare.
Informatii Companie:
CUI: 10790713
Cod CAEN: 1310
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Str. Mihai Viteazu, Nr. 327 J
Telefon:
Fax: 0268301322
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 144.521.482 | 157.662.068 | 153.067.142 | 116.314.653 | 100.398.832 | 96.393.201 |
| Venituri totale | 148.759.214 | 157.818.369 | 163.947.135 | 121.721.561 | 104.373.983 | 101.296.879 |
| Cheltuieli totale | 150.788.976 | 154.399.915 | 162.749.500 | 121.560.389 | 105.697.992 | 106.616.476 |
| Profit net | -2.029.762 | 3.418.454 | 1.197.635 | 161.172 | -1.324.009 | -5.319.597 |
| Total active | 143.956.090 | 145.321.575 | 157.710.369 | 149.494.254 | 140.107.348 | 139.713.033 |
| Total datorii | 100.469.128 | 102.262.175 | 118.151.676 | 111.218.096 | 102.991.190 | 101.156.089 |
| Capitaluri proprii | 42.805.531 | 42.445.709 | 39.027.254 | 37.829.618 | 36.787.124 | 38.111.132 |
| Casa si conturi banci | 1.637.396 | 4.502.362 | 1.924.954 | 1.540.594 | 1.673.262 | 1.157.444 |
| Nr. angajati | 353 | 355 | 359 | 337 | 319 | 299 |
| Capital subscris | 35.710.940 | 35.710.940 | 35.710.940 | 35.710.940 | 35.710.940 | 35.710.940 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.