Cogeme Set Ro SRL
Locație: Micesti, Arges
Descriere:
Cogeme Set Ro SRL reprezintă o societate comercială cu sediul în Micesti, județul Arges.
Pentru verificarea legalității și autenticității firmei, vă prezentăm datele oficiale: Codul Unic de Identificare (CUI): 17481030. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J03/763/2005.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Calea Campulungului, Nr. 76b, Micesti. Telefon: 0248234250. Fax: 0248549100.
Vă mulțumim pentru interesul acordat companiei Cogeme Set Ro SRL. Suntem deschiși colaborărilor și așteptăm cu interes să vă cunoaștem!
Analiza Financiara:
Rezumat: Cogeme Set Ro SRL este o companie solida din industria auto, cu o cifra de afaceri de aproape 190 milioane RON in 2024 si un bilant sanatos dominat de capitaluri proprii, confirmand un profil financiar stabil si conservator.
Cogeme Set Ro SRL, cu sediul in Micesti, judetul Arges, activeaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932) - un segment industrial cu cicluri economice strans legate de productia auto europeana. Infiintata in 2005, compania a acumulat aproape doua decenii de experienta operationala, reflectate intr-o baza de active solida si capitaluri proprii consistente.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 189.639.749 RON, apropiata de veniturile totale de 193.622.084 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza genereaza covarsitor din veniturile companiei, fara dependenta semnificativa de venituri financiare sau exceptionale. Cheltuielile totale de 183.161.473 RON au condus la un profit net de 8.861.214 RON, respectiv o marja de profit de 4,67%. Aceasta marja este tipica pentru industria de componente auto, unde presiunea pe costuri din partea clientilor mari (OEM-uri) limiteaza structurala profitabilitatea neta.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 167.947.802 RON sunt compuse majoritar din active imobilizate (105.305.603 RON - 62,7%), reflectand intensitatea capitala a productiei industriale. Activele circulante de 60.339.744 RON includ un stoc de numerar de 12.585.315 RON, semn al unei lichiditati operationale adecvate.
Structura de finantare este remarcabila: capitalurile proprii de 109.945.177 RON acopera 65,5% din activele totale, iar rata de indatorare de 33,19% este relativ scazuta pentru o companie industriala. Datoriile totale de 55.745.598 RON nu genereaza presiune financiara excesiva, compania beneficiind de un efect de levier moderat si prudent.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 8,06% indica o rentabilitate moderata a capitalului propriu, acceptabila in contextul industrial dar cu potential de imbunatatire prin optimizarea marjelor sau accelerarea rotatiei activelor. Cu 272 de angajati si o cifra de afaceri de aproape 190 milioane RON, productivitatea per angajat este de aproximativ 697.000 RON, nivel competitiv pentru industria de componente auto din Romania.
**Concluzie generala**
Cu un scor financiar de 75/100, Cogeme Set Ro SRL prezinta un profil de risc moderat-scazut: bilant echilibrat, indatorare controlata si activitate operationala stabila. Compania este bine pozitionata pentru a traversa ciclurile sectorului auto, cu rezerve financiare suficiente pentru investitii viitoare.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 189.639.749 RON, apropiata de veniturile totale de 193.622.084 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza genereaza covarsitor din veniturile companiei, fara dependenta semnificativa de venituri financiare sau exceptionale. Cheltuielile totale de 183.161.473 RON au condus la un profit net de 8.861.214 RON, respectiv o marja de profit de 4,67%. Aceasta marja este tipica pentru industria de componente auto, unde presiunea pe costuri din partea clientilor mari (OEM-uri) limiteaza structurala profitabilitatea neta.
**Structura bilantiera**
Activele totale de 167.947.802 RON sunt compuse majoritar din active imobilizate (105.305.603 RON - 62,7%), reflectand intensitatea capitala a productiei industriale. Activele circulante de 60.339.744 RON includ un stoc de numerar de 12.585.315 RON, semn al unei lichiditati operationale adecvate.
Structura de finantare este remarcabila: capitalurile proprii de 109.945.177 RON acopera 65,5% din activele totale, iar rata de indatorare de 33,19% este relativ scazuta pentru o companie industriala. Datoriile totale de 55.745.598 RON nu genereaza presiune financiara excesiva, compania beneficiind de un efect de levier moderat si prudent.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 8,06% indica o rentabilitate moderata a capitalului propriu, acceptabila in contextul industrial dar cu potential de imbunatatire prin optimizarea marjelor sau accelerarea rotatiei activelor. Cu 272 de angajati si o cifra de afaceri de aproape 190 milioane RON, productivitatea per angajat este de aproximativ 697.000 RON, nivel competitiv pentru industria de componente auto din Romania.
**Concluzie generala**
Cu un scor financiar de 75/100, Cogeme Set Ro SRL prezinta un profil de risc moderat-scazut: bilant echilibrat, indatorare controlata si activitate operationala stabila. Compania este bine pozitionata pentru a traversa ciclurile sectorului auto, cu rezerve financiare suficiente pentru investitii viitoare.
Puncte forte
- Capitalizare puternica - capitalurile proprii de 109.945.177 RON reprezinta 65,5% din active, asigurand stabilitate financiara pe termen lung si independenta fata de creditori.
- Indatorare redusa - rata de indatorare de 33,19% este confortabila pentru o companie industriala, lasand spatiu semnificativ pentru finantare suplimentara in cazul unor investitii strategice.
- Lichiditate operationala adecvata - numerarul disponibil de 12.585.315 RON asigura capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt fara presiuni de refinantare.
- Experienta si scala - aproape 20 de ani de activitate in industria auto, cu 272 de angajati si o cifra de afaceri de aproape 190 milioane RON, confirma o pozitie consolidata pe piata.
Factori de risc
- Marja de profit redusa (4,67%) expune compania la volatilitate in cazul cresterii costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, fara posibilitatea de a transfera rapid aceste costuri catre clienti.
- Dependenta structurala de industria auto - sectorul este ciclic si sensibil la tranzitia catre electromobilitate, care poate afecta cererea pentru anumite categorii de piese si accesorii traditionale.
- Concentrare geografica si de clienti - localizarea in Arges si profilul de furnizor auto sugerează o posibila dependenta de un numar limitat de clienti mari, ceea ce amplifică riscul de concentrare comerciala.
Informatii Companie:
CUI: 17481030
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Calea Campulungului, Nr. 76b
Telefon:
Fax: 0248549100
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 189.639.749 | 200.755.304 | 205.700.356 | 185.864.616 | 154.392.030 | 190.409.525 |
| Venituri totale | 193.622.084 | 212.802.952 | 213.383.541 | 196.816.404 | 161.300.243 | 196.379.907 |
| Cheltuieli totale | 183.161.473 | 194.506.778 | 196.113.002 | 182.713.777 | 149.456.997 | 173.909.339 |
| Profit net | 8.861.214 | 16.042.442 | 14.697.520 | 11.744.910 | 9.844.565 | 18.726.247 |
| Total active | 167.947.802 | 179.785.304 | 158.927.807 | 160.180.779 | 164.217.861 | 178.041.322 |
| Total datorii | 55.745.598 | 74.897.129 | 83.072.927 | 85.519.168 | 103.734.767 | 117.638.484 |
| Capitaluri proprii | 109.945.177 | 101.083.963 | 73.314.339 | 69.616.819 | 57.871.909 | 54.383.418 |
| Casa si conturi banci | 12.585.315 | 23.234.829 | 14.989.007 | 30.078.757 | 35.838.485 | 48.807.858 |
| Nr. angajati | 272 | 258 | 267 | 287 | 310 | 339 |
| Capital subscris | 28.316.320 | 28.316.320 | 28.316.320 | 28.316.320 | 28.316.320 | 28.316.320 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.