Coloana Prodcom SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre COLOANA PRODCOM SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/1607/1994. Sediul social se află pe Str. 22 DECEMBRI...
Locație: Vatra Dornei, Suceava
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre COLOANA PRODCOM SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/1607/1994. Sediul social se află pe Str. 22 DECEMBRIE, nr. 22 A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0230 374 599 sau la fax 0230372211. Alege COLOANA PRODCOM SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Coloana Prodcom SRL este o companie matura si financiar solida, cu o cifra de afaceri de 117,6 milioane RON, datorii minime si o rezerva de numerar de 20,4 milioane RON, construita in 30 de ani de activitate continua in comertul cu materiale de fierarie si constructii. Scorul financiar de 80/100 reflecta corect o afacere bine administrata, cu risc financiar scazut.
Coloana Prodcom SRL este o companie cu o prezenta solida pe piata romaneasca a comertului cu materiale de constructii si fierarie, avand o activitate continua de peste 30 de ani. Cu sediul in Vatra Dornei, judetul Suceava, compania a reusit sa construiasca o pozitie de piata remarcabila pentru o afacere din mediul regional.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri de 117.650.213 RON plaseaza Coloana Prodcom SRL in randul companiilor de dimensiuni medii spre mari din sectorul de retail specializat. Profitul net de 6.975.324 RON, corespunzand unei marje de 5,93%, este in linie cu mediile sectorului de comert cu amanuntul al materialelor de constructii si fierarie, unde marjele sunt in mod traditional comprimate de costurile ridicate ale marfurilor. Veniturile totale de 119.326.044 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 1.675.831 RON, ceea ce sugereaza existenta unor venituri financiare sau din activitati auxiliare.
**Soliditate bilantiera**
Bilantul companiei transmite un mesaj clar de robustete financiara. Activele totale de 71.337.354 RON sunt finantate in proportie covarsitoare din capitaluri proprii (61.777.501 RON), reprezentand 86,6% din total. Datoriile totale de doar 9.559.853 RON si o rata de indatorare de 13,4% reflecta o politica financiara extrem de conservatoare, cu dependenta minima de finantare externa. Capitalul subscris de 1.200.000 RON versus capitalurile proprii de 61.777.501 RON demonstreaza ca aceasta valoare a fost construita aproape integral din profituri reinvestite de-a lungul celor trei decenii de activitate.
**Lichiditate**
Activele circulante domina structura bilantiera cu 52.450.951 RON, reprezentand 73,5% din totalul activelor. In mod special, numerarul si conturile bancare ating 20.388.390 RON - aproape 28,6% din activele totale si mai mult decat dublu fata de datoriile totale. Aceasta pozitie de numerar solida asigura companiei o flexibilitate operationala si financiara excelenta, cu capacitate imediata de a face fata oricaror obligatii pe termen scurt.
**Eficienta si resurse umane**
Cu 152 de angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 774.014 RON cifra de afaceri, nivel foarte bun pentru retail specializat. Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,29% indica o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari. Scorul financiar de 80/100 confirma tabloul de ansamblu: o companie sanatoasa, cu fundamente solide, gestiune prudenta a datoriilor si o pozitie de lichiditate confortabila construita metodic de-a lungul a 30 de ani.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri de 117.650.213 RON plaseaza Coloana Prodcom SRL in randul companiilor de dimensiuni medii spre mari din sectorul de retail specializat. Profitul net de 6.975.324 RON, corespunzand unei marje de 5,93%, este in linie cu mediile sectorului de comert cu amanuntul al materialelor de constructii si fierarie, unde marjele sunt in mod traditional comprimate de costurile ridicate ale marfurilor. Veniturile totale de 119.326.044 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 1.675.831 RON, ceea ce sugereaza existenta unor venituri financiare sau din activitati auxiliare.
**Soliditate bilantiera**
Bilantul companiei transmite un mesaj clar de robustete financiara. Activele totale de 71.337.354 RON sunt finantate in proportie covarsitoare din capitaluri proprii (61.777.501 RON), reprezentand 86,6% din total. Datoriile totale de doar 9.559.853 RON si o rata de indatorare de 13,4% reflecta o politica financiara extrem de conservatoare, cu dependenta minima de finantare externa. Capitalul subscris de 1.200.000 RON versus capitalurile proprii de 61.777.501 RON demonstreaza ca aceasta valoare a fost construita aproape integral din profituri reinvestite de-a lungul celor trei decenii de activitate.
**Lichiditate**
Activele circulante domina structura bilantiera cu 52.450.951 RON, reprezentand 73,5% din totalul activelor. In mod special, numerarul si conturile bancare ating 20.388.390 RON - aproape 28,6% din activele totale si mai mult decat dublu fata de datoriile totale. Aceasta pozitie de numerar solida asigura companiei o flexibilitate operationala si financiara excelenta, cu capacitate imediata de a face fata oricaror obligatii pe termen scurt.
**Eficienta si resurse umane**
Cu 152 de angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 774.014 RON cifra de afaceri, nivel foarte bun pentru retail specializat. Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,29% indica o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari. Scorul financiar de 80/100 confirma tabloul de ansamblu: o companie sanatoasa, cu fundamente solide, gestiune prudenta a datoriilor si o pozitie de lichiditate confortabila construita metodic de-a lungul a 30 de ani.
Puncte forte
- Bilant extrem de sanatos, cu rata de indatorare de doar 13,4% si capitaluri proprii de 61.777.501 RON, reflectand trei decenii de profituri reinvestite si disciplina financiara.
- Pozitie de numerar exceptionala de 20.388.390 RON, reprezentand mai mult decat dublu fata de totalul datoriilor companiei, cu risc de lichiditate practic inexistent.
- Cifra de afaceri de 117.650.213 RON este remarcabila pentru o companie din mediul regional, demonstrand o pozitie de piata consolidata in nord-estul Romaniei dupa 30 de ani de activitate.
- Productivitate ridicata per angajat - aproximativ 774.000 RON cifra de afaceri per salariat - indicand procese operationale eficiente pentru un retailer specializat.
Factori de risc
- Marja de profit neta de 5,93% este modesta si vulnerabila la cresteri ale costurilor cu marfurile sau la intensificarea concurentei din comertul online si lanturile nationale de bricolaj (Dedeman, Leroy Merlin).
- Concentrarea geografica intr-un singur oras de dimensiuni reduse (Vatra Dornei) limiteaza potentialul de crestere organica fara expansiune fizica in alte localitati.
- Activele circulante non-numerar de aproximativ 32 milioane RON (stocuri si creante) pot genera presiuni de lichiditate in cazul unei incetiniri a vanzarilor sau al cresterii termenelor de incasare.
Informatii Companie:
CUI: 6339007
Cod CAEN: 4752
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. 22 Decembrie, Nr. 22 a
Telefon:
Fax: 0230372211
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si a celor pentru vopsit, in magazine specializate
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 134.813.456 | 117.650.213 | 109.696.283 | 105.461.158 | 94.982.356 | 81.521.910 | 69.239.575 |
| Venituri totale | 136.427.018 | 119.326.044 | 110.780.318 | 106.235.227 | 95.739.130 | 84.061.726 | 69.848.075 |
| Cheltuieli totale | 124.269.720 | 111.408.501 | 101.722.589 | 97.203.028 | 86.756.947 | 77.296.045 | 64.589.425 |
| Profit net | 10.700.242 | 6.975.324 | 8.029.596 | 7.834.972 | 7.909.181 | 5.930.736 | 4.558.893 |
| Total active | 81.340.307 | 71.337.354 | 66.167.130 | 57.484.923 | 53.048.469 | 44.607.743 | 40.740.032 |
| Total datorii | 8.834.296 | 9.559.853 | 11.364.953 | 5.277.559 | 6.676.077 | 6.144.533 | 8.207.557 |
| Capitaluri proprii | 72.506.011 | 61.777.501 | 54.802.177 | 52.207.364 | 46.372.392 | 38.463.210 | 32.532.475 |
| Casa si conturi banci | 24.321.661 | 20.388.390 | 14.945.046 | 10.089.553 | 10.382.665 | 10.497.569 | 11.334.541 |
| Nr. angajati | 179 | 152 | 158 | 151 | 146 | 140 | 126 |
| Capital subscris | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.