Compania Aquaserv SA
Locație: Targu Mures, Mures
Descriere:
Cu sediul în Targu Mures, Mures, Compania Aquaserv SA activează în domeniul captarea, tratarea si distributia apei (cod CAEN 3600). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J26/464/1998, având codul unic de identificare 10755074.
Adresa noastră: Str. Kos Karoly, Nr. 1, Targu Mures, Mures.
Analiza Financiara:
Rezumat: Compania Aquaserv SA este un operator regional de utilitati cu o pozitie financiara robusta, caracterizata printr-o rentabilitate superioara mediei si un bilant conservator cu indatorare minima. Scorul financiar de 85/100 reflecta corect soliditatea companiei, care se afla intr-o pozitie favorabila pentru a sustine investitii strategice in infrastructura.
Compania Aquaserv SA, cu sediul in Targu Mures, este un operator regional de servicii de apa si canalizare, avand codul CAEN 3600, activ pe piata din 1998. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania demonstreaza o sanatate financiara solida, sustinuta de indicatori cheie aflati la niveluri confortabile.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, Aquaserv a inregistrat o cifra de afaceri de 212.198.696 RON, iar veniturile totale au atins 220.441.510 RON. Cheltuielile totale de 189.217.127 RON au generat un profit net de 25.205.543 RON, ceea ce reflecta o gestiune eficienta a costurilor. Marja de profit net de 11,88% este remarcabila pentru sectorul utilitatilor publice, unde marjele sunt in general comprimate de investitiile masive in infrastructura si de reglementarile tarifare.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 887.713.336 RON, din care activele imobilizate reprezinta 779.126.515 RON - adica aproximativ 87,8% din total. Aceasta structura este caracteristica operatorilor de utilitati, care detin retele extinse de distributie, statii de tratare si infrastructura tehnica cu durata lunga de viata. Activele circulante de 108.214.195 RON includ numerar si conturi bancare de 31.164.353 RON, indicand un nivel rezonabil de lichiditate imediata.
**Soliditate financiara**
Un element distinctiv al Aquaserv este rata de indatorare extrem de redusa, de doar 5,18%, cu datorii totale de 45.981.497 RON raportat la active totale de aproape 888 de milioane RON. Aceasta pozitie conservatoare din punct de vedere al levierului financiar confera companiei o rezistenta ridicata la socuri externe si o capacitate de indatorare semnificativa pentru viitoare investitii. Capitalurile proprii de 93.912.536 RON, raportat la capitalul subscris de 7.575.500 RON, arata o acumulare substantiala de rezerve de-a lungul timpului.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 26,84% este un indicator impresionant, semnificand ca pentru fiecare leu investit de actionari, compania genereaza aproximativ 27 de bani profit net. Aceasta valoare depaseste semnificativ media sectorului de utilitati la nivel european.
**Resurse umane**
Cu 709 angajati, Aquaserv sustine un numar important de locuri de munca in judetul Mures, iar productivitatea per angajat - calculata ca cifra de afaceri impartita la numarul de salariati - se situeaza la aproximativ 299.294 RON per angajat, un nivel competitiv pentru sectorul de utilitati publice din Romania.
**Concluzie generala**
Aquaserv SA prezinta tabloul unui operator regional bine consolidat, cu bilant solid, profitabilitate reala si un grad de indatorare minim. Pozitia sa financiara ii permite sa sustina investitii importante in modernizarea infrastructurii, fara presiuni majore din perspectiva serviciului datoriei.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, Aquaserv a inregistrat o cifra de afaceri de 212.198.696 RON, iar veniturile totale au atins 220.441.510 RON. Cheltuielile totale de 189.217.127 RON au generat un profit net de 25.205.543 RON, ceea ce reflecta o gestiune eficienta a costurilor. Marja de profit net de 11,88% este remarcabila pentru sectorul utilitatilor publice, unde marjele sunt in general comprimate de investitiile masive in infrastructura si de reglementarile tarifare.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 887.713.336 RON, din care activele imobilizate reprezinta 779.126.515 RON - adica aproximativ 87,8% din total. Aceasta structura este caracteristica operatorilor de utilitati, care detin retele extinse de distributie, statii de tratare si infrastructura tehnica cu durata lunga de viata. Activele circulante de 108.214.195 RON includ numerar si conturi bancare de 31.164.353 RON, indicand un nivel rezonabil de lichiditate imediata.
**Soliditate financiara**
Un element distinctiv al Aquaserv este rata de indatorare extrem de redusa, de doar 5,18%, cu datorii totale de 45.981.497 RON raportat la active totale de aproape 888 de milioane RON. Aceasta pozitie conservatoare din punct de vedere al levierului financiar confera companiei o rezistenta ridicata la socuri externe si o capacitate de indatorare semnificativa pentru viitoare investitii. Capitalurile proprii de 93.912.536 RON, raportat la capitalul subscris de 7.575.500 RON, arata o acumulare substantiala de rezerve de-a lungul timpului.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 26,84% este un indicator impresionant, semnificand ca pentru fiecare leu investit de actionari, compania genereaza aproximativ 27 de bani profit net. Aceasta valoare depaseste semnificativ media sectorului de utilitati la nivel european.
**Resurse umane**
Cu 709 angajati, Aquaserv sustine un numar important de locuri de munca in judetul Mures, iar productivitatea per angajat - calculata ca cifra de afaceri impartita la numarul de salariati - se situeaza la aproximativ 299.294 RON per angajat, un nivel competitiv pentru sectorul de utilitati publice din Romania.
**Concluzie generala**
Aquaserv SA prezinta tabloul unui operator regional bine consolidat, cu bilant solid, profitabilitate reala si un grad de indatorare minim. Pozitia sa financiara ii permite sa sustina investitii importante in modernizarea infrastructurii, fara presiuni majore din perspectiva serviciului datoriei.
Puncte forte
- Rata de indatorare extrem de redusa (5,18%) confera stabilitate financiara si capacitate mare de a accesa finantari externe pentru investitii viitoare.
- ROE de 26,84% demonstreaza o rentabilitate superioara mediei sectorului de utilitati, cu utilizare eficienta a capitalului actionarilor.
- Infrastructura masiva de active imobilizate (779.126.515 RON) reprezinta o bariera naturala la intrarea competitorilor si o baza patrimoniala durabila.
- Marja de profit net de 11,88% este solida pentru un operator reglementat de utilitati, indicand un control bun al costurilor operationale.
Factori de risc
- Dependenta ridicata de reglementarile tarifare impuse de autoritatea nationala de reglementare (ANRSC) poate limita capacitatea de ajustare a veniturilor in perioade inflationist.
- Activele imobilizate vechi (specifice infrastructurii de apa) implica nevoi periodice de reinvestire masiva, care pot eroda profitabilitatea viitoare daca finantarile europene nu sunt accesate.
- Concentrarea geografica in judetul Mures expune compania la riscuri regionale - demografice, economice sau climatice (seceta, scaderea consumului).
Informatii Companie:
CUI: 10755074
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Str. Kos Karoly, Nr. 1
Telefon:
Fax: 0265208881
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Captarea, tratarea si distributia apei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 212.198.696 | 173.021.644 | 127.553.440 | 111.550.239 | 109.492.564 | 108.219.120 |
| Venituri totale | 220.441.510 | 180.134.959 | 133.445.904 | 117.521.334 | 116.048.675 | 111.683.352 |
| Cheltuieli totale | 189.217.127 | 168.606.843 | 154.215.562 | 118.550.760 | 110.608.805 | 107.278.257 |
| Profit net | 25.205.543 | 11.344.262 | -20.769.658 | -1.203.257 | 4.490.958 | 3.752.878 |
| Total active | 887.713.336 | 847.511.885 | 678.453.359 | 648.510.018 | 640.366.366 | 623.863.171 |
| Total datorii | 45.981.497 | 106.701.497 | 80.831.387 | 47.498.870 | 53.108.800 | 63.125.684 |
| Capitaluri proprii | 93.912.536 | 67.766.988 | 40.468.403 | 61.238.060 | 64.901.830 | 62.368.744 |
| Casa si conturi banci | 31.164.353 | 35.281.960 | 30.088.152 | 47.984.054 | 52.910.149 | 57.304.718 |
| Nr. angajati | 709 | 690 | 668 | 682 | 666 | 697 |
| Capital subscris | 7.575.500 | 7.575.500 | 7.575.500 | 7.575.500 | 7.575.500 | 7.575.500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.